Dieta sirtuinowa - na czym polega? Jakie daje efekty?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 5 komentarzyDieta sirtuinowa, inaczej nazywana dietą SIRT lub sirtfood, stała się ogromnym hitem za sprawą Adele. Brytyjska piosenkarka dzięki niej miała bowiem zrzucić ponad 40 kilogramów. Oszałamiające efekty Adele spowodowały, że coraz więcej osób zaczęło przechodzić na dietę sirtuinową. Na czym dokładnie polega dieta SIRT i jakie daje efekty?
Czym jest dieta sirtuinowa?
Dieta sirtfood to model żywienia opracowany przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Jej głównym założeniem jest bazowanie na produktach bogatych w sirtuiny, czyli białka mające korzystne działanie na ludzki organizm. Dieta SIRT zakłada ograniczenie kaloryczności posiłków, co ma za zadanie aktywować sirtuiny. Poza tym bazuje ona w dużej mierze na spożywaniu zielonych koktajli oraz zwiększeniu codziennego jadłospisu o produkty bogate w białka sirt.
Sirtuiny — co to jest?
Sirtuiny to białka, które pełnią wiele funkcji w naszym organizmie. Przede wszystkim badania wskazują na to, że uczestniczą one w naprawie uszkodzonego materiału genetycznego, spowalniają procesy starzenia się, korzystnie wpływają na procesy metaboliczne, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, regulują poziom glukozy oraz wspierają leczenie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona lub Alzheimera.
W pierwotnym założeniu dieta SIRT opiera się właśnie na aktywatorach sirt. Sposobem na aktywację sirtuin w organizmie jest zaś czasowe ograniczenie kaloryczności spożywanych posiłków od 30 do 50 proc.
Dieta sirtuinowa — fazy i etapy
Dieta SIRT składa się z dwóch faz, które również dzielą się na dwa etapy. Faza pierwsza, pierwszego etapu trwa od 1. do 3. dnia diety. W tym czasie kaloryczność codziennych posiłków nie może wynosić więcej niż 1000 kcal. Zaleca się spożywanie 3 koktajli sirtuinowych oraz jednego posiłku stałego bazującego na produktach bogatych w sirtuiny.
Drugi etap z kolei trwa od 4. do 7. dnia, a kaloryczność w tym czasie może wynieść maksymalnie 1500 kcal. Na tym etapie spożywa się 2 koktajle sirtuinowe oraz 2 posiłki stałe.
Faza druga etapu pierwszego rozpoczyna się od 8. dnia i trwa do 21. dnia. Nie ma tutaj jasnych wytycznych co do kaloryczności. Zaleca się spożywanie jednego koktajlu sirtuinowego, 3 posiłków stałych oraz 1–2 małych przekąsek. Ostatni etap z kolei trwa po 21. dniu i opiera się na bazowaniu na produktach sirt i jednocześnie uwzględnianiu w swoim jadłospisie koktajli sirtuinowych.
Dieta sirtuinowa — produkty dozwolone
Jak zostało wspomniane, bazę diety sirtuinowej stanowią produkty bogate w sirtuiny. Są to m.in.:
* truskawki,
* maliny,
* jagody,
* seler naciowy,
* oliwa z oliwek,
* jabłka,
* kasza gryczana,
* orzechy ziemne, włoskie i piniowe,
* gorzka czekolada,
* papryczka chili,
* kurkuma,
* soja,
* owoce cytrusowe,
* czerwona cebula,
* kapary,
* jarmuż,
* szpinak,
* rukola,
* czerwone wino,
* zielona herbata,
* daktyle,
* sery białe.
W diecie sirtuinowej nie powinno również zabraknąć tłustych ryb morskich bogatych w kwasy omega-3, chudego mięsa, nabiału oraz jaj.
Czego nie można jeść na diecie SIRT?
Produkty niedozwolone na diecie sirtuinowej to przetworzona żywność (fast-foody), słodycze, słone przekąski, cukier, napoje gazowe oraz produkty pszeniczne. W diecie zaleca się także ograniczenie soli.
Jakie efekty daje dieta sirtuinowa?
Autorzy diety sirtuinowej gwarantują przede wszystkim duży spadek masy ciała w krótkim czasie. W pierwszym tygodniu można schudnąć nawet do 3 kg. Efekt ten utrzymywany jest natomiast przez niską kalorycznością stosowaną w pierwszych etapach diety. Dodatkowo twórcy planu żywieniowego jako efekty diety sirtuinowej wymieniają wzrost poziomu energii życiowej i poprawę samopoczucia, oczyszczenie organizmu, poprawę metabolizmu oraz opóźnienie procesów starzenia.
Czy dieta SIRT jest bezpieczna?
Kontrowersje wśród dietetyków i przeciwników diety sirutinowej wywołała informacja o tym, że na początku planu żywienia należy trzymać się bardzo niskiej kaloryczności. Diety 1000 kcal nie są bowiem uważane za zdrowe, ponieważ utrzymywanie przez dłuższy czas tak niskiej kaloryczności może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z niedoboru składników odżywczych. Oczywiście ze względu na ujemny bilans kaloryczny, szybki spadek masy ciała jest możliwy. Musimy jednak liczyć się z tym, że tak drastyczna kaloryczność może powodować zmęczenie, uczucie głodu oraz brak energii do działania.
Diety sirtuinowej nie powinny zatem stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby cierpiące na niektóre choroby przewlekłe oraz osoby wykonujące nadmierną aktywność fizyczną. Z drugiej strony, inne założenia diety sirtuinowej potwierdzają jej zdrowotny wpływ na organizm. Ze względu na to, że jest ona bogata w produkty o cennych właściwościach odżywczych, z pewnością wprowadzenie artykułów bogatych w sirtuiny do codziennego jadłospisu, będzie miało korzystny wpływ na organizm. Trzeba jednak pamiętać, że kaloryczność 1000 kcal nie jest wystarczająca dla dorosłego człowieka.
Dieta sirt — przykładowy jadłospis i przepisy
Koktajl sirtuinowy polecany przez autorów diety zrobisz z poniższych składników:
* jarmuż 75 g
* rukola 30 g
* pietruszka 5–10 g
* seler naciowy 150 g
* imbir świeży — plaster
* pół zielonego jabłka
* sok z połowy cytryny
* matcha w proszku — pół łyżeczki
Na obiad możesz przygotować krewetki na patelni z kaszą gryczaną:
* 150 g surowych krewetek
* 2 łyżeczki sosu sojowego
* 2 łyżeczki oliwy z oliwek
* 75 g kaszy gryczanej
* 2 ząbki czosnku
* 1 chili
* 1 łyżeczka imbiru
* 20 g czerwonej cebuli
* 45 g selera z liśćmi
* 75 g zielonej fasolki
* 50 g jarmużu
* 100 ml bulionu z kurczaka
Na kolację z kolei sałatkę z dodatkiem truskawek z poniższego przepisu:
* 50 g kaszy gryczanej
* 1 łyżka mielonej kurkumy
* 80 g awokado
* 65 g pomidora
* 20 g czerwonej cebuli
* 25 daktyli Medjool
* 1 łyżka kaparów
* 30 g pietruszki
* 100 g truskawek
* 1 łyżka oliwy
* sok z polowy cytryny
* 30 g rukoli
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze