Białka i węglowodany osobno. Zasady diety niełączenia dra Haya
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeDieta niełączenia dra Haya jest zwana dietą rozdzielną. Istotą tej diety odchudzającej jest jedzenie osobno produktów białkowych i węglowodanowych. Rezultatem stosowania diety niełączenia jest spadek wagi i wyeliminowanie dolegliwości chorobowych.
Czym jest i na czym polega dieta niełączenia?
Dieta niełączenia to sposób odżywiania, który polega na spożywaniu białek i węglowodanów osobno. To znaczy, że w ramach jednego posiłku nie możemy zjeść produktów białkowych i węglowodanowych (to rezultat obserwacji, że te składniki odżywcze trawione są w innym czasie i wymagają udziału innych enzymów, co skutkuje obciążeniem układu trawiennego i nadwagą).
Niektóre źródła podają, że można ją stosować przez wiele lat jako racjonalny sposób żywienia. Pomysłodawcą tej diety odchudzającej jest William Hay, doktor. Rekomendował on dietę rozdzielną osobom, które cierpią z powodu nadciśnienia i nadkwaśności. Mogą ją stosować pacjenci ze schorzeniami układu krążenia.
Grupy produktów w diecie niełączenia
Autor diety, dr Hay (propagował leczenie chorób przez dietę; w ten sposób zwalczył przewlekłą chorobę nerek), podzielił produkty spożywcze na 3 grupy (wedle niektórych źródeł na 4). Są to: grupa białkowa, grupa węglowodanowa i grupa produktów neutralnych.
W ramach grupy białkowej znajdują się produkty białkowe takie jak: mleko, jaja, mięso, ryby i owoce morza. Natomiast w grupie węglowodanowej są: makarony, kasze, pieczywo i niektóre owoce, na przykład banany. Neutralną grupę tworzą warzywa, tłuszcze, orzechy i przetwory mleczne zawierające powyżej 50% tłuszczu. W opcjonalnej czwartej grupie mają znajdować się pozostałe owoce.
Podstawowe zasady diety niełączenia
Zgodnie z założeniem diety niełączenia w ramach posiłku w porze obiadowej nie możemy zjeść równocześnie produktu z grupy białkowej i produktu z grupy węglowodanowej. Oznacza to na przykład, że na naszym talerzu nie może znaleźć się ryba i kasza.
Możemy natomiast w ramach jednego posiłku (jemy 3 posiłki główne, można włączyć niskokaloryczne przekąski) zestawić ze sobą produkty z grupy białkowej i neutralnej oraz produkty z grupy węglowodanowej i neutralnej. Na przykład na kolację można zjeść kanapkę z pomidorem. Natomiast pierwszy posiłek dnia to zazwyczaj owoce (jemy je też jako przekąski).
Posiłki muszą być urozmaicone. Oznacza to, że nie można w ciągu dnia jeść tylko dań łączących białka i produkty z grupy neutralnej. Codziennie trzeba spożyć posiłek bazujący na węglowodanach, kolejny na białkach, pamiętając o tym, aby przerwa pomiędzy nimi wynosiła około 3 godzin.
Poszczególnych pokarmów nie popijamy, ponieważ płyny przyjmuje się pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Co możemy pić? Głównie wodę mineralną niegazowaną i herbatę ziołową (łącznie około 2 litrów płynów).
Posiłki o niewielkiej objętości spożywamy powoli, aby impuls z informacją o nasyceniu mniejszą niż dotychczas porcją jedzenia dotarł do mózgu. Potrzeba na to około 20 minut.
Grupy produktów niedozwolonych na diecie niełączenia
W trakcie stosowania diety niełączenia z jadłospisu musimy wyeliminować niektóre napoje oraz słodycze. Na liście zakazanych produktów znajdują się:
- płyny, takie jak kawa, mocno zaparzona herbata, napoje alkoholowe i gazowane,
- słodkości, takie jak czekolada, ciasta i cukier,
- czerwone mięso,
- sól,
- smażone i ostro przyprawione potrawy.
Zgodnie z założeniami dra Haya, regularność w spożywaniu produktów pełnowartościowych, wyeliminowanie produktów przetworzonych, niełączenie białek z węglowodanami i nawadnianie organizmu to klucz do racjonalnego odchudzania i zdrowia.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze