Stłuczenie mięśnia - objawy, pierwsza pomoc, leczenie
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzStłuczenie mięśnia następuje najczęściej podczas uderzenia, pobicia lub upadku na twardą podłogę. Wówczas wewnątrz organizmu dochodzi do urazu mięśni, jednak nie jest widoczne przerwanie skóry, mięśnia czy też złamanie kości. Oprócz wiedzy dotyczącej pierwszej pomocy w sytuacji stłuczeń, warto posiąść wiedzę dotyczącą ogólnych wiadomości związanych ze stłuczeniem mięśni.
Stało się. Upadłeś i mocno się potłukłeś. Masz powikłania po uderzeniu w plecy? A może było to stłuczenie ręki po upadku? Opuchlizna po stłuczeniu nie schodzi? Zastanawiasz się, ile boli stłuczenie? Spieszymy z pomocą. Przeczytaj koniecznie ten tekst.
Rozpoznanie stłuczenia mięśnia
Tkanki miękkie zwane mięśniami, w połączeniu z wieloma narządami tworzą układ ruchu, który jest tak skonstruowany, by wytrzymałościowo podejmować aktywność fizyczną człowieka. Do bóli mięśni dojść może, gdy tkanki miękkie zostają obciążone. Jednak, kiedy oprócz bólu występuje także obrzęk, a nierzadko wewnętrzny krwiak, warto zauważyć, jak doszło do stłuczenia. Ta forma uszkodzenia ciała dotyczy przede wszystkim zamkniętego uszkodzenia tkanek miękkich, bez widocznego zranienia na ciele, czy też poważniejszych urazów, jakimi są zwichnięcia czy też złamania lub skręcenia.
Istotne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji, w jakiej doszło do zdarzenia oraz sprawdzenie, czy mięśniem można poruszać, a także odczuć, jak silny jest ból, oraz czy widoczne są inne zmiany na skórze. Dobre rozpoznanie wymaga szybkiej obserwacji i odpowiednio zastosowanych kroków pierwszej pomocy. Wtedy nie dojdzie do poważniejszych dla układu ruchu powikłań.
Kiedy dochodzi do stłuczenia mięśni?
Uderzenie, upadek na twardą powierzchnię lub pobicie doprowadzić mogą do uszkodzenia tkanki podskórnej jednocześnie z uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Wówczas pod skórą pojawić się może krwiak, który po chwili zamienia się w siniaka, gojącego się przez kilka dni. Lekarze odpowiednio kwalifikują stłuczenia mięśni od niewielkich, po dość ciężkie i bardzo ciężkie. Klasyfikacja dotyczy stopnia ograniczenia ruchów w stawie.
Jak prawidłowo postawić diagnozę?
Nie zawsze i nie każdy umiejętnie określa rodzaj urazu, jakiego doświadczył. Dlatego też warto znać podstawowe wytyczne, które dokładnie generalizują, czym można dokładnie nazwać stłuczenie mięśnia. Zalicza się do nich przede wszystkim ostry ból zarówno w miejscu stłuczenia, jaki i w jego okolicy. Dodatkowo również ujawnia się w uszkodzonym miejscu krwiak lub siniak i obowiązkowo obrzęk.
To są głównie objawy stłuczenia mięśnia, jakie opisują chorzy. Dodatkowo również podczas tego rodzaju urazu pacjent odczuwa wzmożone ciepło w miejscu stłuczenia i wrażliwość na dotyk. Ponadto zdarzyć się może, że w miejscu urazu uwidoczniają się plamki na powierzchni skóry, ewentualnie ropa. Co istotne, bolące miejsce powoduje ograniczenie w ruchu i odczuwaniu bólu przy każdej próbie ruchu. Stopień nasilenia bólu i objawów jest uzależniony od klasyfikacji stłuczenia mięśnia. Dlatego też trzeba umiejętnie rozgraniczyć, czy ma się do czynienia z bardzo ciężkim stłuczeniem czy z już poważniejszym urazem.
Jaką pomoc zastosować przy stłuczeniu?
Pierwsza pomoc przy stłuczeniu pozwala na zmniejszenie krwiaka, szybsze tempo gojenia się stłuczenia oraz – co ważne – zmniejsza się odczuwanie bólu. Dlatego też należy wiedzieć, że w przypadku stłuczenia mięśnia należy natychmiast przerwać aktywność fizyczną, przyłożyć zimny kompres w miejscu urazu (trzeba pamiętać o uniknięciu odmrożenia) oraz unieruchomić miejsce stłuczenia przy pomocy chusty trójkątnej, ortezy czy też innych skutecznych metod. Jeżeli tylko istnieje możliwość, warto unieść kończynę, by zminimalizować odpływ krwi.
Jak skutecznie leczyć stłuczenia?
Gdy stłuczenia wymagają konsultacji lekarskiej, specjalista, zbierając wywiad, przeprowadzając dokładne badanie kliniczne oraz dokonując (w razie konieczności) dodatkowego badania typu USG, doprowadza tym do postawienia bardzo szczegółowej diagnozy stłuczenia mięśnia. Bywają sytuacje, w których podstawowe badania nie wystarczają i należy poszerzyć diagnostykę o badanie RTG. Te rodzaje badań pozwalają dokładnie dookreślić poziom stłuczenia i dobrać odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej, gdy stłuczenie nie jest zatwierdzone jako poważniejszy uraz, lekarze przepisują leki przeciwbólowe, zalecają nawet 3-tygodniowy odpoczynek oraz zażywanie w tym czasie leków z serii przeciwzapalnych i rozluźniających. Jeżeli jest taka konieczność, pacjenta kieruje się na rehabilitację.
Rehabilitacja może być długotrwała. W zależności od rodzaju uszkodzenia mięśnia dobierany jest jej rodzaj. Pacjentowi mogą być przepisane zajęcia z fizykoterapii, ćwiczenia lecznicze i kinesiotaping. Dodatkowo również stosowane są masaże. Na co dzień zaleca się stabilizację kończyny poprzez używanie kul lub stabilizatora na stawy skokowe lub kolanowe. Ogólny czas całkowitego leczenia stłuczenia mięśnia to około 3 miesiące od czasu wypadku do czasu całkowitego usprawnienia mięśnia.
Nieprawidłowa diagnoza czy też leczenie może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieodpowiednia rehabilitacja może skutkować zwłóknieniami, zwapnieniami czy też uszkodzeniami mięśni oraz naczyń krwionośnych. Dlatego też tak istotne jest zdiagnozowanie przypadku i dokładne obserwowanie etapów gojenia.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze