Imbir najlepszy na ból mięśni

Imbir to składnik herbaty rozgrzewającej (stosowanej w walce z przeziębieniem) i komponent naparu, który pije się jako remedium na mdłości. Badania amerykańskiego naukowca dowiodły, że ta roślina ma jeszcze jedno zastosowanie: pomaga zmniejszyć ból powysiłkowy.

123RF

Właściwości imbiru

Korzeń imbiru jest znany w kręgach medycyny ludowej (głównie hinduskiej i chińskiej) od wieków. Stosuje się go jako lek na różne dolegliwości i schorzenia, m.in.:

  • chorobę przeziębieniową,
  • ból żołądka,
  • wzdęcia,
  • bóle miesiączkowe,
  • migrenę,
  • mdłości i nudności.

Ponadto dowiedziono, że imbir poprawia trawienie, usprawnia krążenie krwi, podnosi poziom koncentracji uwagi i minimalizuje obrzęki.

CO WARTO WIEDZIEĆ O BÓLU MIĘŚNI?

Rola imbiru w redukowaniu bólu mięśni

Okazuje się, że imbir pomaga osobom dbającym o zgrabną sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną. Zazwyczaj wzrost częstotliwości ćwiczeń i związany z tym wysiłek skutkuje dolegliwościami bólowymi mięśni. Imbir skutecznie je redukuje.

Tezę tę potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych pod przewodnictwem Patricka O’Connora z Uniwersytetu Georgia z siedzibą Athens. Dwie grupy ochotników przez niespełna dwa tygodnie codziennie przyjmowały tabletki; część z nich zażywała pastylki zawierające 2 gramy imbiru (w postaci surowej lub uprzednio podgrzanego), część – placebo.

W drugiej połowie czasu trwania badania wolontariusze wykonali ćwiczenie z wykorzystaniem ciężarków. Zarówno przed treningiem (18 powtórzeń rozciągania zginacza łokciowego nadgarstka), jak i po nim oceniono zasięg ruchu, siłę ręki, obecność stanu zapalnego, a także poziom odczuwanego bólu. Wyniki tego eksperymentu dowiodły, że ochotnicy, którzy codziennie przyjmowali imbir (niezależnie od jego postaci; wcześniej podejrzewano, że poddanie imbiru obróbce cieplnej może wzmocnić efekt przeciwbólowy), odczuwali ból o natężeniu o ¼ mniejszym niż osoby, które zażywały jedynie placebo.

Oznacza to, że imbir powstrzymuje ból powysiłkowy. Miłośnicy intensywnych treningów powinni zatem wzbogacić codzienne posiłki o korzeń imbiru (lub kapsułki z 5% wyciągiem z tej rośliny), aby zapobiec zakwasom.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Dlaczego motywacja jest ważna w sporcie? "Zabójca nóg". Morderczy trening na dolne partie ciała Ćwiczenia izometryczne – warto uwzględnić je w planie treningowymMATERIAŁ PROMOCYJNY Co za "krata"! Trenerka zachwyca formą Chciał, żeby ramiona wypełniły rękawy koszuli. Transformacja kulturysty robi wrażenie Joga - jakie pozycje ćwiczyć na początku? Co to jest burpees? Jak prawidłowo wykonać burpees? Zestaw "turbo" prostych ćwiczeń. Natalia Tober namawia do tego, żeby się ruszać "Jeśli chcesz wyglądać jak kociak". Zdradziła swój sekret Ćwiczenia na Zgrabne Nogi i Pośladki bez Sprzętu Odsłoniła brzuch na plaży. Zdjęcie poróżniło internautów Taki strój założyła na siłownię. "Kocham to"