Skurcze łydek w ciąży - jak rozmasować skurcz łydki?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeZazwyczaj u kobiet skurcze łydek w ciąży pojawiają się w trzecim trymetrze. Jako przyczyny bólu mięśni nóg podaje się zaburzenia gospodarki elektrolitowej, pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
Skurcze łydek w czasie ciąży
Ze skurczem łydek w nocy borykają się kobiety w trzecim trymetrze ciąży. Ból mięśni nóg bywa bardzo silny i uporczywy. Jeżeli dolegliwości te występują ze zwiększoną częstotliwością, niezbędna jest konsultacja z ginekologiem.
Skurcze łydek — przyczyny
- zaburzenia gospodarki elektrolitowej, na skutek których w organizmie kobiety odnotowuje się niedobór wapnia, potasu i magnezu, a nadmiar fosforu,
- zwiększający swe rozmiary płód — brzuch powoduje, że naturalne krzywizny kręgosłupa kobiety ciężarnej ulegają pogłębieniu, co sprawia, że dochodzi do ucisku na nerwy, które przebiegają wzdłuż miednicy ku nogom,
- powiększająca się macica naciska na naczynia tętnicze, czego skutkiem jest słabsze ukrwienie mięśni,
- długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
Sposoby na skurcze łydek w ciąży
Jak rozmasować skurcz łydki? Gdy pojawi się skurcz łydki, należy rozmasować dłonią bolesną część kończyny dolnej, co pobudzi krążenie krwi. Najlepiej w tym celu wykorzystać rękawicę frotte. Inną metodą walki z bólem mięśni nóg jest postawienie stopy na chłonnej powierzchni, naciskanie dłonią na kolano i unoszenie palców stopy ku górze.
Odpowiednia dieta, ćwiczenia oraz dbanie o wygodną postawę ciała pozwolą uniknąć skurczy lub zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne. Jeżeli jej jadłospis będzie ubogi w produkty spożywcze, które zawierają potas, magnez i wapń, pojawią się bolesne skurcze łydek.
Produkty bogate w potas to m.in. suszone śliwki i morele, świeże banany, sok z pomarańczy, fasola, gotowany szpinak i buraki, pieczone ziemniaki, a także ryby. Aby uzupełnić niedobór magnezu, należy jeść nabiał, mięso, orzechy i zielone warzywa. Z kolei wapń znajdziemy w mleku, jogurtach, gotowanych brokułach i jarmużu, a także rybach (łososiu i sardynkach).
Za skurcze łydek jest odpowiedzialny nadmiar fosforu w organizmie kobiety w ciąży. Nie oznacza to jednak, że musi ona całkowicie wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające ten pierwiastek. Fosfor jest bowiem niezbędny m.in. do prawidłowego funkcjonowania nerek i serca, dlatego należy jeść, ale z umiarem, m.in. drób i orzechy bogate w fosfor.
W celu zapobiegania skurczom mięśni łydek należy często zmieniać pozycję ciała ze stojącej na siedzącą i odwrotnie.
Ćwiczenia na skurcze łydek
Kobiety w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia gimnastyczne przeznaczone dla osób w stanie błogosławionym, a także wykonywać masaż nóg od kostek w kierunku bioder. Przed snem warto rozciągać nogi, wykonując następujące ćwiczenie: siadamy na podłodze siadem płaskim przodem do ściany tak, by całe podbicie stóp dotykało jej powierzchni. Odciągamy palce stóp od ściany, próbując nie odrywać pięt od podłogi. Ćwiczenie należy powtórzyć ośmiokrotnie.
Kobiety w ciąży powinny nosić buty na grubej podeszwie i o szerokim nosku. Ważne, aby wybierały luźne i niekrępujące ruchów ubrania.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze