Czym jest bradykardia?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuTermin „bradykardia” odnosi się do pracy serca, która cechuje się niskim tętnem. Jej przeciwieństwem jest tachykardia, czyli wzrost liczby uderzeń mięśnia sercowego do ponad 100 na minutę. Przyczyny bradykardii można podzielić na czynniki wewnętrzne związane z funkcjonowaniem serca i czynniki zewnętrzne – stosowanie leków, obecność obcych substancji i schorzenia ogólnoustrojowe. Wśród objawów bradykardii wskazuje się m.in. ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i omdlenia.
Co to jest bradykardia?
O bradykardii mówi się, gdy serce uderza wolniej niż 50 razy na minutę (prawidłowo u dorosłego człowieka występuje od 60 do 100 uderzeń serca w ciągu 60 sekund). W leczeniu bradykardii wykorzystuje się stymulator pracy serca, który jest urządzeniem elektronicznym inicjującym skurcze serca zgodnie z indywidualnymi ustaleniami dla każdego pacjenta. W celu elektrostymulacji serca ustala się m.in. częstotliwość pracy serca, natężenie i czas impulsu.
Wyróżnia się bradykardię fizjologiczną, która nie daje objawów i nie prowadzi do powikłań. Układ krwionośny i oddechowy osób z tą postacią bradykardii (na przykład zdrowych sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe: triathlon czy kolarstwo) cechuje się wysoką wydajnością i zaspokaja potrzeby organizmu nawet przy tak niskiej liczbie uderzeń serca na minutę (w niektórych przypadkach tempo pracy serca w spoczynku może wynosić około 30 uderzeń w ciągu 60 sekund). Podobnie jest w trakcie snu, gdy zapotrzebowanie organizmu człowieka na tlen jest mniejsze. Nie wiąże się to z żadnymi niebezpiecznymi konsekwencjami. Z kolei bradykardia patologiczna jest schorzeniem, które może prowadzić do niedotlenienia. Wówczas organizm potrzebuje większych ilości tlenu, ale serce nie może osiągnąć niezbędnego rytmu pracy.
Przyczyny bradykardii
Najczęstszą przyczyną bradykardii są zaburzenia automatyzmu serca. Czynniki wewnętrzne wywołujące bradykardię to degeneracja tkanki serca na skutek starzenia się, zawał serca powodujący uszkodzenie jego tkanki, zapalenie mięśnia sercowego, a także powikłania po operacji serca i wada serca. Z kolei w grupie czynników zewnętrznych odpowiedzialnych za występowanie bradykardii wskazuje się m.in. kumulację żelaza w tkankach, przyjmowanie niektórych leków oraz nadciśnienie tętnicze, zaburzenia równowagi elektrolitowej i choroby zapalne.
Objawy bradykardii
Następstwem niewystarczającej ilości tlenu, który dociera do mózgu i narządów wewnętrznych osoby z bradykardią, jest osłabienie organizmu i uczucie zmęczenia. Mogą występować zawroty głowy i omdlenia. Symptomem bradykardii są problemy z oddychaniem, pamięcią i snem. Pojawia się ból w klatce piersiowej.
Profilaktyka bradykardii
Aby przeciwdziałać wystąpieniu bradykardii, należy zapobiegać chorobom serca. Trzeba prowadzić aktywny tryb życia, uprawiać sport, a także stosować zdrową dietę. Co więcej, należy porzucić wszelkie nałogi (tytoniowy i alkoholowy). Konieczne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia, a także dbanie o utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. Stres niekorzystnie wpływa na pracę serca, dlatego należy unikać sytuacji nerwowych i stresogennych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze