Czy fitness jest dobry na odchudzanie? Jakie zajęcia fitness na schudnięcie?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuWiększości osób wydaje się, że ćwiczenia wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym. Sama myśl o bólu mięśni, kontuzjach i godzinach ciężkiej pracy zniechęca ich do zapoznania się z tematem. Jednak w większości są to tylko stereotypy, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Oczywiście, jeśli ktoś unikał wysiłku fizycznego przez dłuższy czas, to na samym początku może odczuwać pewien dyskomfort związany z treningiem. Jednak po krótkim czasie, gdy ćwiczymy regularnie, organizm przyzwyczai się do zwiększonej aktywności. Czy fitness jest dobry na odchudzanie? Co daje fitness? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego warto ćwiczyć? Czy fitness odchudza?
Ruch jest doskonałym sposobem na poprawienie zarówno kondycji fizycznej, jak i samopoczucia. Dzięki systematycznej aktywności fizycznej organizm jest lepiej przygotowany do wyzwań dnia codziennego. Fitness to nie tylko sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, sprawia on również, że stajemy się bardziej pewni siebie oraz odporni na stres. Dzięki ćwiczeniom organizm pracuje wydajniej i szybciej się regeneruje. Fitness to program ćwiczeń obejmujący różnorodne formy aktywności fizycznej dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej kondycji.
Ćwiczenia fitness mają pomóc w osiągnięciu szczytowej formy. Osiągnięcie tego celu nie jest proste i wymaga dużo samozaparcia i dobrego przygotowania. Aby trening był maksymalnie wydajny, warto uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez specjalistów w dobrych klubach fitness. Instruktorzy pomogą zaplanować trening przez dobranie odpowiedniego zestawu ćwiczeń.
Ćwiczenia aerobowe
Ćwiczenia aerobowe, nazywane również ćwiczeniami cardio lub tlenowymi, polegają na aktywności fizycznej, która pozwala utrzymać akcję serca na odpowiednio wysokim i stałym poziomie. Ten rodzaj wysiłku sprawia, że mięśnie i narządy są lepiej ukrwione, a co za tym idzie, dociera do nich większa ilość tlenu. Ćwiczenia aerobowe poprawiają wydolność układu oddechowego oraz układu krążenia. Wiele rodzajów aktywności fizycznej może być wykorzystanych podczas ćwiczeń aerobowych. Należą do nich na przykład bieganie, [youtube]pływanie[/youtube], jazda na rowerze, jazda na rolkach. Doskonałym ćwiczeniem aerobowym jest także taniec.
Ćwiczenia anaerobowe
Kolejnym rodzajem aktywności wykorzystywanym w fitnessie są ćwiczenia anaerobowe, czyli ćwiczenia beztlenowe. W ich trakcie wykonuje się krótkie ale energiczne serie powtórzeń. Taki wysiłek znacznie poprawia siłę mięśni, jednak nie zwiększa wydolności układu oddechowego i układu krążenia. Do ćwiczeń anaerobowych należy na przykład sprint oraz podnoszenie ciężarów.
Ćwiczenia siłowe
Ćwiczenia siłowe również są bardzo często wykorzystywane w fitnessie. Poprawiają one zarówno siłę, jak i masę mięśni oraz wytrzymałość kości. Doskonale się sprawdzają, gdy naszym celem jest wymodelowanie sylwetki. Ćwiczenia siłowe dobrze poprawiają nie tylko siłę mięśni, ale również korzystnie wpływają na wytrzymałość więzadeł i ścięgien, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz spalają tkankę tłuszczową.
Ćwiczenia izometryczne
Ćwiczenia izometryczne to szczególny rodzaj ćwiczeń. W ich trakcie mięśnie pracują, lecz stawy się nie poruszają. Można je na przykład wykonywać, opierając się o ścianę lub inną nieruchomą powierzchnię. Ćwiczenia te dość często są wykorzystywane podczas rehabilitacji, ponieważ umożliwiają one wzmocnienie konkretnego mięśnia lub całej grupy mięśni.
Ćwiczenia giętkości
Ćwiczenia giętkości to nic innego, jak delikatne rozciąganie się. Ta forma aktywności umożliwia wydłużenie mięśni oraz poprawia zakres ruchu w stawach. Ćwiczenia rozciągające najczęściej stanowią uzupełnienie większego programu ćwiczeniowego. Wykorzystuje się je na przykład podczas zajęć jogi lub tańca. Ćwiczenia rozciągające korzystnie wpływają na postawę.
Zajęcia fitness można podzielić na dwie główne kategorie: ćwiczenia cardio i ćwiczenia siłowe. Te dwa rodzaje zajęć doskonale się nadają do poprawienia kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Powinniśmy je wykonywać naprzemiennie co drugi dzień, a każdy trening powinien trwać przynajmniej pół godziny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze