Trampolina fitness w domu? Czy to dobry pomysł? Jak ćwiczyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJumping fitness, czyli trening na trampolinach, wciąż bije rekordy popularności. Odkąd w świat poszła wiadomość, że podczas godzinnego treningu na trampolinie można spalić 1000 kcal, ten rodzaj treningu nie schodzi z listy najchętniej wybieranych zajęć fitness. Ale czy trampolina fitness w domu to dobre rozwiązanie? Poznaj kilka podstawowych zasad, by Twój trening był bezpieczny!
Co daje trampolina fitness?
Intensywność treningu na trampolinie fitness, a co za tym idzie możliwość spalenia prawie dwukrotnie większej liczby kalorii niż podczas biegania, to podstawowa zaleta i pierwsza przyczyna popularności tego rodzaju treningu cardio. Ale czy wiesz, że niesie on także masę innych korzyści dla zdrowia i wyglądu?
Podobnie jak w przypadku treningu na platformie wibracyjnej, ćwiczenie na trampolinie fitness poprawia pracę układu krwionośnego, przez co lepiej dotlenione są nasze organy i poprawia się wydolność płuc. Skakanie doskonale modeluje sylwetkę i poprawia samopoczucie. Korzystnie wpływa też na koordynację ruchową.
Trampolina fitness — przeciwwskazania
Prawdopodobnie spotkaliście się też ze sceptyczną oceną treningu na trampolinach fitness. Trzeba obiektywnie przyznać, że tyle samo co zalet jest też przeciwwskazań i wątpliwości związanych z treningiem na trampolinach. Niektórzy eksperci twierdzą, że częste i intensywne skakanie na trampolinie utrzymuje mięśnie dna miednicy w ciągłym napięciu, co paradoksalnie je osłabia. Słabe mięśni dna miednicy to z kolei problemy z trzymaniem moczu (szczególnie podczas wysiłku fizycznego) oraz ryzyko obniżenia odczuwania satysfakcji seksualnej.
Przeciwwskazania do treningu na trampolinach fitness dotyczą kobiet w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, osób chorujących na osteoporozę, osób po niedawno przebytych kontuzjach i urazach, chorobach stawu skokowego i kolanowego, a także chorych na astmę i inne choroby układu oddechowego. Na trampolinach nie powinny także skakać osoby cierpiące na choroby układu krążenia oraz zaburzenia równowagi.
Jak widać przeciwwskazań jest sporo, ale tak jak przy każdym rodzaju treningu, jeśli będziemy ćwiczyć zgodnie z wytycznymi i w zgodzie z własnym organizmem, efekty powinny być wyłącznie dobre!
Trampolina fitness — trening dla początkujących
Zanim kupisz trampolinę fitness do domu, zapisz się na zajęcia jumping fitness w klubie/na siłowni (gdy już zostaną otworzone), by na własnej skórze przekonać się, czy taki rodzaj treningu jest dla Ciebie i zobaczyć, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.
Ideą treningu na trampolinie fitness są ruchy w rytm muzyki. Można wykonywać bardzo wiele różnych rodzajów ćwiczeń, w zależności od zaawansowania i ogólnej sprawności i kondycji. Na początek mogą być to po prostu rytmiczne skoki, skoki do półprzysiadu i bieg w miejscu. To niezwykle prosty i niezwykle skuteczny rodzaj treningu cardio, intensywnie spalający tkankę tłuszczową.
Nieco bardziej zaawansowane będą skoki z wykopem (podczas wyskoku jedną nogę unosimy do góry i wykonujemy kopnięcie w przód. To istotnie podnosi intensywność treningu) czy marsz ze wznosem kolan lub dotykaniem kolanem do łokcia, które angażuje dodatkowo w pracę także mięśnie brzucha. Jako osoba początkująca na pewno unikaj ćwiczeń typu skłony w wyskoku (chwytanie dłońmi palców stóp podczas wyskoku) czy skoki w pozycji siedzącej z odbiciem z pośladów — to ewolucje zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych.
Trampolina fitness w domu
Wraz z rosnącą popularnością zajęć jumping fitness, coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem trampoliny fitness do domu. Na rynku pojawiły się już specjalne modele, dedykowane użytkowi domowemu. Są mniejsze (niektóre mają tylko ok. 120–125 cm średnicy) i mają składane poręcze i nóżki, przez co łatwo dają się przechowywać pod łóżkiem czy w szafie. Nie obawiaj się hałasu — gumy i sprężyny stosowane obecnie w trampolinach doskonale go tłumią. Prosta trampolina fitness do domu to inwestycja rzędu ok. 400–800 zł. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie — wybieraj sprzęt ze sprawdzonego źródła, bo wadliwa konstrukcja trampoliny czy zużyta mata do skakania może być przyczyną nieprzyjemnych urazów i kontuzji.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze