Obalamy mity na temat jogi

Joga to jeden z najbezpieczniejszych systemów pracy nad sobą, daleki od religijnych zachowań i rytuałów. Nie robimy nic, co mogłoby ograniczyć wolność cudzych poglądów, szanując i pielęgnując własne.

Shutterstock

Joga to sekta

Joga nie jest sektą. Chociaż są tacy, którzy chcieliby ją w taki sposób widzieć. Na zajęciach nikt nie będzie domagał się od Ciebie zmiany wyznania, ślepego poddania, uwielbienia, porzucenia dotychczasowego stylu życia ani też nikt nie będzie oczekiwał, że oddasz mu swój dom, auto, żonę, męża czy pieniądze. To po prostu tak nie działa.

Różni nauczyciele, różni uczniowie

Najlepszym dowodem, że szkoły jogi nie mają nic wspólnego z sektami, jest to, że często uczestnicy zajęć nie znają się zbyt dobrze — nie znają swoich nazwisk ani nie wiedzą, czym kto się zajmuje na co dzień. Ćwiczą z różnymi osobami, w różnych grupach i konfiguracjach. Spotykają się przypadkowo w tym, a nie innym dniu, na tych, a nie innych zajęciach. Poza tym bywa tak, że chodzą na zajęcia do kilku różnych nauczycieli — i spotykają jeszcze innych ludzi.

JOGA OD A DO Z


Różne wyznania

Joga nie jest też religią. Można być zatem zatwardziałym ateistą lub radosnym pastafarianinem, aby spokojnie i z satysfakcją ćwiczyć jogę. Można także być gorliwym katolikiem. To nie ma nic do rzeczy. Joga bowiem to starożytny, zwarty system, nauka, która prowadzi do zjednoczenia ciała, umysłu i ducha (Jaźni/duszy/wewnętrznego ja), do odnalezienia naszej prawdziwej, pierwotnej i czystej Natury — odmiennej od tej, którą nabywamy poprzez socjalizację i internalizację, kiedy nieświadomie wchłaniamy zasady rządzące otaczającym światem, normy społeczne, zachowania, a nawet reakcje i sposób myślenia.

Droga, którą warto podążać

Joga pozwala dotrzeć do SAMEGO SIEBIE — w czystej, nieskażonej niczym postaci. Joga to także jeden z sześciu podstawowych indyjskich systemów filozoficznych; pozostałe to: mimansa, wedanta, njaja, waiśeszika i sankhja. Według mnie określanie jogi mianem religii to błąd rzeczowy, taki sam jak nazwanie religią zachodnich systemów filozoficznych, chociażby stoicyzmu.

Joga jest fontanną młodości. Jesteś tak młody, jak elastyczny jest twój kręgosłup.

Bob Harper, trener personalny

Duchowość jogi

Rzeczowo i w przystępny sposób opisuje to profesor Lesław Kulmatycki w tekście Joga a religia — związki i rozbieżności, wyraźnie wskazując różnice między kultem a praktyką jogi. Według autora joga ma wprawdzie wymiar duchowy, określa zasady dobrego życia, jednak nie należy tego łączyć z religią. Ta bowiem z natury rzeczy musi posiadać doktrynę, kult oraz organizację, której joga jako taka nie posiada. Można być joginem w pojedynkę, we własnym domu, żyjąc po prostu właściwym, uczciwym i dobrym życiem.

Uwielbienie teraźniejszości

W jodze — w przeciwieństwie do religii — ważne jest doświadczenie życia tu i teraz, bez oczekiwań i roszczeń, skupienie się na doświadczeniu, traktowanie własnej pracy jako środka do osiągnięcia celu; nie ma tu żadnych struktur, formalnych wymogów ani chęci wpływania na innych.

Fragment książki "Joga bez napinki" Doroty Mrówki, Wydawnictwo Sensus.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Leczenie nadciśnienia tętniczego opornego Jak wygląda leczenie po zawale serca? Jak krąży krew? Wpływ jogi na kręgosłup Stepy do ćwiczeń – czy dla każdego? Leczenie nadciśnienia a udar Skuteczne leczenie nadciśnienia Zapalenie mięśni – przyczyny, objawy, leczenie Sprzęt fitness do ćwiczeń w domu Rodzaje nadciśnienia Sposoby na szczupłe nogi Wirus cytomegalii a nadciśnienie Sposoby na ból mięśni Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch Przyczyny i profilaktyka nagłego zgonu sercowego Poznaj skuteczne ćwiczenia na uda Ból mięśni – skąd się bierze? Pilates – ćwiczenia na płaski brzuch i boczki Skurcze a chromanie przestankowe

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?