Pas neoprenowy a odchudzanie. Efekty i opinie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPas neoprenowy na brzuch to popularny gadżet dla osób, które chcą spalić tłuszcz tylko z tej partii ciała. Pas neoprenowy sprawi, że się spocimy, ale czy to jest równoznaczne z odchudzaniem? Opinie są podzielone.
Pas neoprenowy to prostokątny pas zapinany na rzep z pianki neoprenowej. Osoby, które chcą schudnąć z brzucha, zakładają go, żeby przyspieszyć spalanie tłuszczu z tej okolicy. Pas neoprenowy na uda czy pas neoprenowy na ramiona to także sposób wykorzystywany przez tych, którzy chcą schudnąć z tych partii ciała. Pas neoprenowy wyszczuplający - pod taką nazwą znajdziemy go w Internecie.
Pas neoprenowy — cena
Pas neoprenowy można kupić w sklepach sportowych — jest pas neoprenowy Martes za ok. 25 zł, pas neoprenowy Decathlon za ok. 20 zł. Wiele osób wyszukuje hasła "pas neoprenowy Biedronka", bo w tym sklepie też czasem pojawia się pas neoprenowy.
Pas neoprenowy zakładany jest zazwyczaj na co dzień, do pracy przy komputerze, do sprzątania. Niektórzy zakładają go na trening, wierząc, że poprawi efekt ćwiczeń. Pas neoprenowy stosowany jest przez kobiety, które chcą wyszczuplić brzuch i talię, traktowany jest jako gorset wyszczuplający. Noszą go także kobiety po porodzie, które chcą sprawić, żeby obwisła skóra szybciej się wchłonęła.
Pas neoprenowy — opinie
Pas neoprenowy ma zazwyczaj dobre opinie. Osoby, które spędzają kilka godzin dziennie w pasie neoprenowym lub zakładają go na trening, twierdzą, że pomaga schudnąć, spala kalorie, wyszczupla brzuch, zwęża talię. Inne opinie mają trenerzy i fizjoterapeuci. Według nich pas neoprenowy nie pomaga schudnąć, a nawet jest niebezpieczny dla zdrowia. Jak jest naprawdę?
Pas neoprenowy a odchudzanie
Co daje pas neoprenowy na brzuch? Daje tzw. okluzję, blokuje dopływ powietrza, zwiększa temperaturę w okolicy brzucha. Sprawia, że więcej się pocimy. Po intensywnym treningu w pasie neoprenowym (jeśli wytrzymamy w nim ok. 40 minut) brzuch dosłownie spływa potem. Nie jest to jednoznaczne z odchudzaniem czy spalaniem tłuszczu — i to starają się podkreślać trenerzy. Jakby pocenie się wytapiało tłuszcz, to każdy z nas po kilku sesjach w saunie czy po kilku dniach upałów były szczuplejszy. Pot to nic innego jak naturalna reakcja naszego ciała na ciepło. Owszem, jak się porządnie spocimy, to będziemy ważyć mniej o kilogram czy nawet kilka kilogramów, ale to nie znaczy, że się odchudzimy, czyli spadną nam kilogramy z tłuszczu. Woda wróci, kiedy tylko się napijemy czy zjemy posiłek.
Żeby schudnąć, musimy stosować dietę redukcyjną i wspomagać się ćwiczeniami. Nie ma innej drogi, mimo tego, co obiecują producenci pasów neoprenowych "wyszczuplających". Nie ma też sposobu na schudnięcie tylko z brzucha czy tylko z ud. Odchudzanie to proces uwarunkowany genetycznie i zazwyczaj chudniemy równomiernie, a od genetyki zależy, czy najpierw zejdzie nam tłuszcz z bioder, z brzucha czy wyszczupli nam się twarz albo ramiona.
Pas neoprenowy — efekty
Pas neoprenowy daje efekt w postaci zwiększonej termoregulacji i zwiększa pocenie się. Stosują go zawodnicy fitness, którzy chcą odwodnić ciało przed samym wyjściem na scenę podczas zawodów. Efektów odchudzających nie zauważymy. Nawet jeśli będziemy nosić pas przez cały dzień albo zakładać pas neoprenowy na noc.
Większość producentów pasów neoprenowych zaleca wydłużanie godzin, w których jesteśmy w pasie, więc sporo osób zakłada pas neoprenowy na noc. Kobiety po porodzie naturalnym czy po cesarskim cięciu także często godzinami chodzą w pasie neoprenowym, żeby szybciej wchłonęła się luźna skóra. Są też kobiety, które pod wpływem instagramowych modelek chcą uzyskać figurę klepsydry z bardzo wąską talią i szerokimi biodrami. One ściskają pasem talię i liczą, że ten efekt osiągną.
Przestrzegamy przed takimi sposobami, bo:
• pas noszony przez kilka godzin, poprzez stały nacisk na żebra, powoduje przemieszczenie narządów wewnętrznych — jelit, wątroby, żołądka i deformację kości
• pas neoprenowy noszony podczas ćwiczeń nie wspomaga procesu odchudzania, za to rozleniwia mięśnie głębokie, posturalne, które odpowiadają, za utrzymanie postawy, podtrzymanie narządów
• pas neoprenowy zwiększa napięcie w jamie brzusznej, co skutkuje wieloma problemami zdrowotnymi, m.in. bólami odcinka lędźwiowego pleców
• pas neoprenowy noszony od razu po porodzie zaburza krążenie krwi i proces obkurczania się macicy
Pas neoprenowy mylony jest z pasem treningowym, który stosowany jest jako pomoc przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń z dużym obciążeniem i wspomaga jamę brzuszną. Jest on wykonany ze skóry, jest cieńszy niż pas neoprenowy i nosi się go pod żebrami tylko podczas ćwiczeń. Pas neoprenowy może być stosowany w celu ogrzania pleców, np. podczas treningów rowerowych zimą.
MW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze