Wstawanie o 5 rano - zdrowy nawyk czy przepis na ciągłe zmęczenie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzWstawanie o 5 rano wydaje się dla niektórych zadaniem niemożliwym do wykonania. Ci, którzy przestawili się na wczesne wstawanie, cenią sobie jednak dodatkowe godziny, które mogą przeznaczyć na ćwiczenia czy relaks przed całym dniem pracy. Warto jednak zadać pytanie, czy wstawanie rano jest odpowiednie dla każdego? Jakie mogą być jego skutki – pozytywne oraz negatywne?
Czy wstawanie o 5 rano jest zdrowe?
Czy budzenie się wraz z pierwszymi promieniami słońca jest zdrowe? Zdrowy jest przede wszystkim regularny oraz długi sen. Nasze ciało potrzebuje stabilizacji i ustalonego rytmu okołodobowego. Oznacza to, że powinniśmy chodzić spać oraz budzić się o podobnych godzinach. Wstawanie o 5 rano przyniesie korzyści naszemu ciału oraz duchowi tylko wtedy, gdy będzie to nawyk zgodny z naszym zegarem biologicznym.
Wstawanie o 5 rano uznawane jest za dobry nawyk, ponieważ często wiąże się z produktywnym rozpoczęciem dnia. Gimnastyką poranną, medytacją, zdrowym śniadaniem przyrządzonym zgodnie z zasadami filozofii slow, czyli bez pośpiechu. Jeśli wczesne wstawanie ma być dla nas zdrowe, nie wystarczy, że zmusimy nasze ciało do pobudki skoro świt. Trzeba przygotować organizm do nowego trybu pracy oraz przestawić zegar biologiczny.
Jakie są korzyści ze wstawania o 5 rano?
Co daje wstawanie o 5 rano? Wiele osób uważa, że wczesne wstawanie zwiększa produktywność w trakcie dnia. Badania przeprowadzone na ten temat nie pozwalają jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy to prawda. Z pewnością wszelkie korzyści ze wczesnego wstawania wiążą się z dobrą organizacją i dodatkowymi godzinami, które można przeznaczyć na planowanie dnia, poranną gimnastykę czy inne aktywności pozytywnie nastrajające na następne godziny, np. bieganie rano.
I co najważniejsze — masz czas na zjedzenie porządnego śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem dnia. Wiele rannych ptaszków ceni sobie ciszę oraz spokój, która towarzyszy im z samego rana. Chwila spokoju przed dniem pełnym obowiązków na pewno jest świetnym sposobem na relaks.
Jakie są minusy wstawania o 5 rano?
Teoretycznie nie ma minusów wstawania o 5 rano, jeśli tylko chodzisz spać wcześnie, a twój organizm zdąży się zregenerować podczas snu. Każda osoba ma inaczej ustawiony zegar biologiczny oraz inne preferencje czasowe. Jedni są najbardziej produktywni rankiem, a inni wieczorami.
Osoby nieprzyzwyczajone do wczesnego wstawania będą o 5 rano odczuwać konsekwencje zaburzonego rytmu okołodobowego. Skutkami mogą być: mierzenie się ze zmęczeniem, problemy z koncentracją, senność, bóle głowy. Przeświadczenie, że wczesne wstawanie to cnota, a ludzie sukcesu rozpoczynają dzień z pierwszymi promieniami słońca, to mit. Co więcej, szkodliwy mit, jeśli doprowadza do rozregulowania zegara biologicznego.
Jak zacząć wstawać o 5 rano?
Większość ludzi ignoruje swój zegar biologiczny i żyje według rytmu nazywanego zegarem społecznym. Oznacza to, że żyją według społecznego rytmu, np. wstając do pracy o ustalonej godzinie. Sprawia to, że nawet nocne marki stają przed wyzwaniem wstawania o 5 rano.
Jak tego dokonać? Na początku warto zadać sobie pytanie, dlaczego chcesz zacząć wstawać rano? Bo musisz wstać do pracy? Chcesz lepiej i produktywniej zacząć swój dzień? Pamiętaj, że pobudka o 5 godzinie dla samej pobudki nic ci nie da. Jeśli jesteś dobrze zorganizowaną osobą, lubiącą pospać do 8, a wczesne wstawanie jest tylko nałożoną na ciebie presją, wiedz, że prawdopodobnie nie potrzebujesz aż tak drastycznej zmiany.
Jeśli jednak chcesz lub potrzebujesz przestawić się na wstawanie o 5 rano, miej na uwadze, że nie jest to zmiana z dnia na dzień. Zmień nawyk wstawania, stopniowo przestawiając budziki na trochę wcześniej. Chodź spać odpowiednio wcześnie, by pozostawić na sen minimum 8 godzin. Stawiaj budzik daleko od łóżka.
Dlaczego tak trudno wstać rano?
Jeśli jesteś przyzwyczajony do wstawania o 8 lub 9, przestawienie się i wstawanie o 5 rzecz jasna sprawi ci trudność. Budzenie się rano jest wyzwaniem dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy prowadzą nieuregulowany tryb życia. Chodzą spać o różnych godzinach, śpią za mało, spożywają posiłki o nieregularnych porach itp. Jakość naszego snu, jak i to, czy wstaniemy rano wypoczęci, zależne jest od wielu czynników. Aby ograniczyć ryzyko i zapracować na satysfakcjonującą pobudkę, warto ograniczyć jedzenie przed snem i zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych z ekranami emitującymi światło niebieskie.
Czy wstawanie o 5 rano jest dla każdego?
Prawdą jest, że wstawania o 5 rano można się nauczyć. Nasz organizm jest na tyle elastyczny, że może przyzwyczaić się do wszystkiego. Pytanie jednak, czy warto? Czy wstawanie o 5 rano jest zdrowe? Na pewno dla niektórych tak. Wśród nas są ranne ptaszki i nocne marki. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, twoja produktywność przypada na wieczór i nie jesteś osobą zaprogramowaną na wczesne wstawanie, nie musisz się do tego zmuszać. Regularne wstawanie o 5 rano nie jest dla każdego. Po prostu pracuj w naturalnym rytmie swojego ciała i nie próbuj z nim walczyć.
MB
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze