Bieganie rano - jakie ma zalety i co warto jeść przed porannym treningiem?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBieganie rano to same korzyści. Dodaje energii, odchudza, pozwala lepiej zorganizować sobie pozostałą część dnia. I chociaż wymaga pewnej dyscypliny oraz przełamywania barier, to jednak zdecydowanie warto zacząć je praktykować. Sprawdź, jakie zalety ma bieganie rano oraz co warto jeść przed wyjściem na taki trening.
Jadąc do pracy, być może nie raz z zazdrością spoglądałeś na biegaczy, którzy pokonywali kilometry o świcie. Ty również możesz dołączyć do tego grona. Bieganie rano nie jest bowiem aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, że korzyści jakie ze sobą niesie, przysłaniają potencjalny dyskomfort wczesnego wstawania.
Bieganie rano – zalety
Bieganie rano zimą pozwala ci trenować w świetle dnia. Nawet jeśli wyjdziesz na trening przed świtem, to już wracając, prawdopodobnie natkniesz się na pierwsze, słoneczne promienie. Po pracy już nie ma na to szans.
Z kolei bieganie rano latem, pomaga uniknąć dokuczliwych upałów i tym samym wykonać efektywniejszy trening.
Bieganie rano sprawia, że trening masz „z głowy” na cały dzień. Gdy zostawiasz sobie bieganie na popołudnie lub wieczór, jest duże ryzyko, że wypadnie ono z planu dnia. Być może pogoda się zepsuje, będziesz miał do załatwienia niezwykle pilną sprawę lub po prostu dopadnie cię zmęczenie. Tymczasem osoby, które decydują się na poranny trening, mogą sobie już organizować dzień tak, jak chcą. Bez stresu, że jeszcze czeka na nie bieganie.
Bieganie rano dodaje energii na cały dzień. Ale nie zawsze. Poranny, niezbyt intensywny trening pobudza do działania i pozytywnie nastraja na resztę dnia. Jeśli jednak regularnie niedosypiasz, późno kładziesz się spać, bieganie rano może na dłuższą metę ci zaszkodzić.
Bieganie rano a odchudzanie
Poranny trening wpływa pozytywnie na metabolizm, zatem może ono zaowocować utratą zbędnych kilogramów. Aby to osiągnąć, warto biegać długo (minimum 30–40 minut) i w komfortowym tempie, które pozwala na swobodną rozmowę.
Drugim sposobem, niezwykle skutecznym, jest stosowanie treningów interwałowych. Na czym to polega? Dla przykładu: przebiegnij luźno 2 kilometry. Następnie dogrzej organizm: wykonaj kilka wymachów, okrążeń, skłonów. Przejdź do części interwałowej — biegnij szybko przez 60 sekund, odpoczywaj w truchcie przez 2 minuty. Powtórz 5 razy. Przetruchtaj 2 kilometry luźno. Ważne! Jeśli jesteś osobą początkującą i dopiero budujesz swoją wytrzymałość poprzez wydłużanie dystansu pokonywanego biegiem, odpuść sobie interwały. Jeszcze przyjdzie na nie czas.
Pamiętaj także, że samo bieganie nie wystarczy. Aby schudnąć, należy zdrowo się odżywiać, a także dbać o nieznaczny deficyt kaloryczny.
Co jeść przed bieganiem rano?
Przed wyjściem na poranny trening, nie należy się objadać. Duży posiłek musi bowiem najpierw zostać strawiony, więc będziesz musiał sporo poczekać na możliwość wybiegnięcia. Nie warto także jeść produktów ciężkostrawnych (np. mięso). Z niektórymi owocami też lepiej uważać. Śliwki, gruszki i banany mogą wywołać porządną rewolucję żołądkową.
Co zatem jeść przed bieganiem rano? Idealny posiłek (do wyboru):
• banan
• połówka kajzerki z dżemem lub miodem
• zbożowy batonik
• mała miseczka owsianki na wodzie
Możesz też napić się kawy, o ile ci nie szkodzi.
Po bieganiu zjedz porządny posiłek, najlepiej składający się z węglowodanów i białka. Pamiętaj także o nawadnianiu.
Bieganie rano a bieganie wieczorem
Bieganie rano niesie ze sobą całą masę korzyści. Jednak wieczorny lub popołudniowy trening również ma swoje zalety. Pomaga on wykonać cięższe jednostki oraz zrelaksować się po całym dniu. Są także osoby, które zwyczajnie nie lubią biegać rano, pomimo wielu prób. Dlatego rób to, co przynosi ci więcej przyjemności. Dzięki temu jest większa szansa, że utrzymasz regularność w treningach.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze