Co daje bieganie? Odchudzanie plus 5 innych ogromnych zalet
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzCo daje bieganie? Pomaga szybko schudnąć, wzmacnia serce, kości, poprawia wygląd skóry. A to tylko niektóre zalety tego sportu. Potrzebujesz dawki motywacji, żeby zacząć biegać? Zobacz, co osiągniesz dzięki bieganiu.
Co daje nam bieganie? Bieganie ma mnóstwo zalet. Wpływa nie tylko na nasz wygląd, lecz także na zdrowie. Śmiało można powiedzieć, że przedłuża życie — wykazały to badania prowadzone na biegaczach i osobach niebiegających przez wiele lat przez naukowców z uniwersytetu stanowego Iowa razem z Instytutem Coopera w Dallas, w USA. Podali oni do wiadomości, że biegacze żyją o 3 lata dłużej niż osoby niebiegające, nawet jeśli nie żyją przy tym superzdrowo — palą papierosy, nie trzymają diety. Co daje bieganie?
1. Bieganie pomaga schudnąć
To dla wielu osób, zwłaszcza tych rozpoczynających przygodę z bieganiem, kluczowa zaleta. Co daje godzinne bieganie? Spala ono nawet 900 kcal. To najwięcej ze wszystkich aktywności. Podczas spaceru możemy spalić ok. 200 kcal, podczas ćwiczeń fitness ok. 500 kcal, podobnie jak podczas jazdy na rowerze. A co daje godzina biegania? Właśnie ok. 900 spalonych kalorii!
Oczywiście nie jest tak, że każdy z nas tyle spali. Po pierwsze jest to uzależnione od naszej genetyki, tempa metabolizmu, wieku. Po drugie, biegać godzinę w spokojnym tempie potrafi niewielu początkujących. Dzięki temu, że bieganie jest treningiem cardio, wytrzymałościowym, a także wielostawowym (porusza wiele partii mięśni jednocześnie), jego efekty w spalaniu kalorii są tak spektakularne. Pamiętaj tylko o tym, że najskuteczniejszy fat burning uzyskasz podczas biegania w strefie tlenowej, czyli właśnie kiedy mamy regularne tempo, nie mamy zadyszki, która uniemożliwia nam bieganie.
Bardzo skuteczne jest także bieganie interwałowe. Co daje bieganie interwałowe? To metoda polecana osobom zaawansowanym, przygotowującym się do zawodów. Bieganie interwałowe jest dobre na odchudzanie, ale także na poprawę wytrzymałości i siły biegowej.
2. Bieganie pomaga wprowadzić zdrową dietę
Kiedy zaczynamy ćwiczyć i robimy to regularnie, to nie chcemy zepsuć efektów tych treningów. Dlatego zaczynamy szukać informacji, co jeść przed bieganiem, co jeść po bieganiu. Zaczynamy jeść bardziej rozważnie, wybieramy świadomie produkty, które dają nam energię, siłę, budulec mięśni.
3. Bieganie wzmacnia mięśnie
Przez to, że podczas biegania angażowane są do pracy prawie wszystkie mięśnie ciała, nie tylko mięśnie nóg, pośladków czy brzucha, ale także mięśnie ramion czy pleców, pracujemy nad ich wyglądem — wysmukleniem, wyrzeźbieniem. Przez zwiększenie objętości mięśni skóra jest bardziej napięta, a cellulit mniej widoczny.
4. Bieganie odstresowuje
Co daje pół godziny biegania? Tyle wystarczy, żeby nie tylko zacząć spalać kalorie, ale także żeby poprawić humor. Podczas aktywności fizycznej wydzielane są endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki nim czujemy się szczęśliwsi, mamy pozytywne nastawienie, nie mamy czarnych myśli w głowie. Co daje bieganie, jeśli chodzi o inne aspekty? Poprawia pracę mózgu, wpływa na jego młodość. Łatwiej nam się skupić, nie rozpraszamy się łatwo.
5. Bieganie wzmacnia serce i zapobiega chorobom cywilizacyjnym
Co daje bieganie, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie? Wiele chorób cywilizacyjnych spowodowanych jest brakiem aktywności fizycznej, należą do nich otyłość, cukrzyca czy choroby krążenia. Wszystkim nim zapobiega bieganie. Wyżej wyjaśniliśmy pomoc biegania, jeśli chodzi o odchudzanie i utrzymanie szczupłej sylwetki. Poza tym bieganie wzmacnia serce, obniża tętno spoczynkowe, zapobiega tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Dzięki bieganiu obniżamy poziom "złego" cholesterolu LDL, a podnosimy poziom "dobrego" cholesterolu HDL.
6. Bieganie wzmacnia kości
Z wiekiem tracimy masę kostną. Kości są bardziej podatne na złamania, pojawia się ryzyko osteoporozy. Co daje bieganie? Nie dość, że wzmacnia masę kostną, ale może ją odbudować. Bieganie, czyli uderzanie stopami o podłoże, jest obciążaniem kości, ale wcale nie ma to negatywnych skutków. Oczywiście jeśli biegamy "zdrowo" - prawidłowo technicznie, nie ponad siły, nie przeciążamy organizmu, nie mamy dużej nadwagi. Wtedy to obciążenie zwiększa gęstość mineralną kości, sprawia, że komórki — osteoblasty i osteoklasty pracują i przebudowują kości.
MW
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze