Trening EMS. Zaoszczędź cenny czas
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Obecnie prawie każdy boryka się z problemem braku czasu, ma go coraz mniej, dlatego stara się go zaoszczędzić. Osoby trenujące w ciągu tygodnia poświęcają na trening i przygotowanie do ćwiczeń od 3 do nawet 10 godzin. Metoda EMS pozwala ten czas zaoszczędzić.
Trening EMS
EMS (Electrical muscle stimulation), czyli elektrostymulacja mięśni, to nic innego jak bezinwazyjna metoda stymulowania mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Impulsy elektryczne oddziałują bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, a ten z kolei stymuluje mięśnie do wykonywania skurczów. Podczas treningu osoba ćwicząca zakłada ściśle przylegający do ciała strój, na który nakłada się opaski na ramiona i uda oraz specjalną kamizelkę i pas biodrowy.
Wszystkie te elementy posiadają elektrody podłączone do urządzenia emitującego impulsy elektryczne. Urządzenie emituje impulsy o odpowiedniej częstotliwości w zależności od tego, do których mięśni mają dotrzeć. Natężenie impulsu elektrycznego steruje siłą skurczu, im większy, tym mocniej kurczy się mięsień. Dzięki zmienności częstotliwości i natężenia impulsów elektrycznych można osiągnąć różne efekty treningu EMS.
– Częstotliwości wysokie mają za zadanie zwiększyć objętość mięśni i umożliwić rozbudowywanie masy mięśniowej.
– Częstotliwości średnie wpływają na przyrost masy mięśniowej i siły.
– Częstotliwości niskie poprawiają krążenie w mięśniach, dzięki czemu szybciej są usuwane szkodliwe produkty metabolizmu.
Dzięki temu trening EMS sprawdzi się w różnych przypadkach: u osób początkujących, zaawansowanych, podczas rehabilitacji oraz jako trening uzupełniający dla sportowców. Podczas sesji trener kontroluje przebieg treningu oraz pokazuje lub opisuje ćwiczenia (zadania ruchowe), jakie osoba ćwicząca ma wykonywać, w tym samym czasie odpowiednio dobrane impulsy elektryczne docierają do mięśni i zwiększają napięcie mięśniowe oraz liczbę skurczów.
Zalety treningu EMS
– Dzięki 20–30-minutowemu treningowi EMS można spalić podobną liczbę kalorii co podczas klasycznego treningu.
– Stymulacja mięśni powierzchownych oraz głębokich.
– Dobre uzupełnienie klasycznego treningu siłowego.
– Trening może być skierowany do osób początkujących, zaawansowanych lub wymagających rehabilitacji.
– Możliwość rozwijania wielu celów treningowych takich jak redukcja tkanki tłuszczowej, rozbudowa masy mięśniowej, rehabilitacja, praca nad szybkością.
– Możliwość wykonywania treningu pomimo uszkodzeń, które uniemożliwiają wykonywanie ćwiczeń w sposób tradycyjny.
Wady treningu EMS
– Wysoka cena – pojedyncza sesja treningowa kosztuje ok. 100 zł. Treningi najczęściej sprzedawane są w pakietach, dzięki czemu pojedyncze treningi są tańsze.
– Stosunkowo niewielka liczba studiów treningowych specjalizujących się w treningu metodą EMS.
– Brak możliwości rozwoju wytrzymałości ze względu na krótki czas trwania treningu.
– Trening EMS nie rozwija w taki sam sposób jak trening klasyczny naturalnej formy ruchu i prawidłowego balansu mięśniowego, a także aparatu stawowo-więzadłowego.
Klasyczny trening siłowy i naturalna aktywność fizyczna powinny zawsze stanowić podstawę ćwiczeń. Trening typu EMS nie powinien być głównym treningiem, jedynie uzupełnieniem, umożliwia wprowadzenie nowego bodźca.
Należy jednak pamiętać, że trening to nie wszystko i tylko odpowiednio dobrana dieta, a także zdrowy styl życia pozwolą na osiągnięcie celu. Bez względu na to, czy ktoś zdecyduje się na ćwiczenia z elektrostymulacją mięśni, czy też nie, regularność i systematyka to klucz do realizacji założeń.
Materiał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze