Hula-hop - jakie wybrać i jak ćwiczyć? Efekty i zasady treningu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzHula-hop to nie tylko zabawa dla dzieci, ale także świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Przyrząd ten jest tani, łatwo dostępny i nie zajmuje wiele miejsca. Sprawdź, jakie hula-hop wybrać oraz jak ćwiczyć, by móc cieszyć się z efektów.
Hula-hop — efekty treningu
Hula-hop (inna nazwa hula hoop) wzmacnia przede wszystkim mięśnie brzucha i talii. Podczas ćwiczeń pracują także uda i pośladki. Dzięki regularnym treningom już po około 2 tygodniach można zauważyć pierwsze efekty. Brzuch staje się twardszy, talia smuklejsza. Z czasem możesz spodziewać się także częściowej redukcji cellulitu.
Ponadto ćwiczenie z hula-hop poprawia samopoczucie, dodaje pewności siebie. Jak każda aktywność fizyczna, podkręca metabolizm, dzięki czemu szybciej chudniesz.
Pamiętaj jednak, że zrzucenie kilogramów będzie możliwe, jeśli wdrożysz jednocześnie odpowiednią dietę. Zadbaj o to, by obfitowała ona w zdrowie, niskoprzetworzone produkty: warzywa, owoce, zboża, warzywa strączkowe i/lub dobrej jakości mięso.
Przed pierwszym treningiem, możesz zmierzyć obwód swojej talii. Kontroluj go średnio co 2 tygodnie. Tego typu pomiary są o wiele bardziej miarodajne niż waga. Wszak mięśnie ważą więcej niż tłuszcz.
Jak ćwiczyć z hula-hop?
Przed treningiem warto się chociaż trochę rozgrzać. Wystarczy, że wykonasz kilka podskoków, skłonów, skrętów, krążeń biodrami oraz ramionami. Następnie przejdź do ćwiczeń z hula-hop.
Ustaw koło na wysokości talii, lekko ugnij nogi i napnij brzuch. Dłońmi wpraw delikatnie w ruch hula-hop. Nie przejmuj się, jeśli koło będzie na początku opadać. Szybko nabierzesz wprawy, a kręcenie, nawet długotrwałe, nie będzie dla ciebie stanowiło żadnego problemu.
Trening z obręczą powinien trwać minimum 20–30 minut, żeby mógł przynieść efekty. Na początku warto ćwiczyć co drugi dzień. Z czasem, jeśli nie odczuwasz spadku mocy ani permanentnego bólu mięśni, możesz trenować nawet codziennie.
Gdy ćwiczenia zaczynają cię nudzić, a nie chcesz każdego dnia walczyć o motywację, trenuj przed telewizorem. Dobry film lub serial sprawią, że czas szybko zleci i nawet nie zauważysz, kiedy będzie trzeba kończyć ćwiczenia.
Hula-hop — jakie wybrać?
• hula-hop klasyczne - to najlżejszy i najprostszy typ. Dobrze się sprawdzi jako przyrząd stanowiący jedynie dodatek do regularnej aktywności.
• hula-hop składane, bez wypustek - idealny dla osób początkujących, które chcą wyrzeźbić sylwetkę. Jest nieco cięższe od modelu klasycznego.
• hula-hop składane, z wypustkami - to najcięższy typ tego przyrządu. Przeznaczony dla osób, które już mają doświadczenie z ćwiczeniami wzmacniającymi.
Ten ostatni rodzaj wzbudza jednak pewne kontrowersje. Teoretycznie większa waga tego przyrządu wymusza nieco cięższą pracę, więc i zapewnia szybsze efekty. Jednak osoby niewyćwiczone mogą mieć problemy z utrzymaniem hula-hop. Ponadto siła uderzenia podczas kręcenia może skutkować pojawianiem się rozległych siniaków. Niektórzy wręcz sugerują, że często obijane narządy wewnętrzne, mogą ulec uszkodzeniu.
Należy zatem zachować umiar w tego typu ćwiczeniach. Warto także postawić na różnorodność i w tygodniu wplatać także inne aktywności, chociażby spacer lub lekką jazdę na rowerze. Natomiast hula-hop potraktować jako jeden z elementów drogi do zdrowia i pięknej sylwetki.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze