Pilates - co to jest? Główne zasady i efekty treningu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPilates to jedna z najzdrowszych form treningu. Wzmacnia i rozciąga mięśnie, dzięki czemu zyskujesz lepszą sylwetkę i dobre samopoczucie. Na czym polega ten system ćwiczeń? Poznaj główne zasady pilatesu oraz dowiedz się, jakich efektów możesz się spodziewać, regularnie trenując.
Pilates – co to jest?
Pilates to kompleksowy trening, który harmonijnie wzmacnia mięśnie całego ciała. Twórcą tego systemu jest Joseph Pilates — niemiecki sportowiec, który po I wojnie światowej zajmował się rehabilitacją żołnierzy wracających z frontu. Opracował wtedy własne zestawy ćwiczeń, które testował na młodych mężczyznach. Okazało się, że jego trening oporowy przynosił efekty. Ćwiczący żołnierze stosunkowo szybko wracali do formy.
W połowie lat 20-tych ubiegłego wieku Pilates emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie udoskonalał swoją metodę, głównie we współpracy z kontuzjowanymi tancerzami baletowymi.
Pilates — główne zasady
Pilates to połączenie jogi i baletu, z włączeniem ćwiczeń oddechowych. Poszczególne ruchy wykonuje się powoli, nierzadko przy relaksacyjnej muzyce. Głównie przy obciążeniu wyłącznie własnego ciała. Niech to jednak nikogo nie zwiedzie. Pilates potrafi bowiem ostro dać w kość. Ćwiczenia aktywizują mięśnie całego ciała — wzmacniają je i rozciągają.
Pilates — efekty
Niewątpliwą zaletą pilatesu jest aktywizacja mięśni głębokich, stabilizujących. W szczególności wzmocnieniu ulegają mięśnie pleców i brzucha. Efektem jest szczuplejsza, wyrzeźbiona sylwetka, lepsza postawa ciała, eliminacja bólu kręgosłupa, mniejsza podatność na kontuzje. Osoby, które trenują inne sporty, mogą śmiało włączyć pilates jako trening uzupełniający.
Początkowo pilates może niektórym wydać się nudny. Wszak niewiele ma wspólnego z dynamicznymi ćwiczeniami w klubie fitness. Jednak warto się przełamać, gdyż ten system daje długotrwałe efekty. Nie tylko pod względem wizualnym, ale również (a wręcz przede wszystkim) zdrowotnym.
Pilates a odchudzanie
Podczas ćwiczeń pilatesu nie spalamy aż tak wiele kalorii, jak np. podczas sesji zumby czy treningu interwałowego. W związku z tym pod względem spalania tkanki tłuszczowej nie jest tak efektywny.
Z drugiej strony pilates modeluje sylwetkę i wzmacnia równomiernie wszystkie grupy mięśniowe. Ponadto jest to aktywność z niskim ryzykiem kontuzji. Dlatego jeśli borykasz się z nadwagą, a jednocześnie niewiele cię dotychczas łączyło ze sportem, pilates może okazać się dla ciebie idealny.
Pozostałe osoby mogą włączyć pilates jako ćwiczenia dodatkowe, mające na celu wzmocnienie mięśni głębokich oraz zaktywizowanie je do rozciągania.
Pilates — dla kogo?
Pilates to jedno z najbezpieczniejszych rodzajów aktywności. Zestawy ćwiczeń są dostępne dla osób z nadwagą i otyłością, dla osób starszych oraz kobiet w ciąży (o ile lekarz nie postanowi inaczej).
Osoby wytrenowane również skorzystają z dobrodziejstw pilatesu. Dobry trener zwykle wprowadza różne warianty poszczególnych ćwiczeń i tym samym podnosi poprzeczkę zaawansowanym uczestnikom zajęć.
Pilates — jak zacząć ćwiczyć?
Większość ćwiczących decyduje się na zajęcia w klubie fitness. I dobrze. Istotą pilatesu jest jakość wykonywanych ćwiczeń, a nie ilość. A o to powinien zadbać instruktor.
Przed zajęciami nie jedz obfitego, tłustego posiłku. Na salę ubierz się wygodnie – w spodnie dresowe lub legginsy oraz T-shirt. Nie musisz się obawiać, że nie sprostasz ćwiczeniom. Ruchy w pilatesie są bardzo spokojne, nastawione na stabilizację i rozciąganie. Zajęcia rano czy wieczorem? To zależy od ciebie. Grunt, aby ćwiczenia wdrażać regularnie. Tylko dzięki temu zobaczysz efekty.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze