Zalety ćwiczenia zimą na świeżym powietrzu
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuMało kto lubi ćwiczenia na dworze w zimie. Jest to czas, kiedy dużo przyjemniej siedzi się w domu z dobrą książka i kubkiem ciepłej herbaty. Jednak trening zimą ma też swoje plusy. Jakie są zalety ćwiczenia zimą na świeżym powietrzu?
Każdy z nas wie, jakie są zalety ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ale co daje taka aktywność zimą, w minusowej temperaturze? Odpowiadamy!
Efektywne spalanie kalorii
Gdy trenujemy zimą na świeżym powietrzu, nasz organizm musi spalić większą liczbę kalorii, by utrzymać stałą temperaturę ciała. Dzięki temu ćwiczenia aerobowe na mrozie są dużo bardziej efektywne. Warto więc wyjść z ciepłej sali treningowej i pobiegać trochę w parku. Aktywność fizyczna w niskich temperaturach dobrze wpływa na serce. Praca układu krążenia w takich warunkach jest bardziej intensywna. Należy wykorzystać każdą sprzyjającą okazję, by zatroszczyć się o swoje serce.
Trenując, intensywnie się pocimy, co jest szczególnie odczuwalne w ciepłe dni. Zimowe powietrze jest suche i chłodne, w takich warunkach pot szybciej odparowuje. Choć zimą możemy mieć wrażenie, że mniej się pocimy, nie można zapomnieć o regularnym uzupełnianiu płynów. Pozwala to na utrzymanie maksymalnej wydajności organizmu, zmniejsza ryzyko kontuzji oraz pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.
Hartowanie organizmu
Z początku zimowa aktywność na powietrzu może się wydawać czymś bardzo nieprzyjemnym. Jednak wraz z upływem czasu ćwiczenia w takich warunkach można polubić. Aby tak się stało, należy dostosować trening do panujących warunków atmosferycznych i wyznaczyć sobie realne cele do wykonania. Pamiętajmy, że zimą zużywamy więcej energii na wykonanie ćwiczeń.
Treningi w takich warunkach wymagają opanowania sztuki właściwego rozgrzania i schładzania organizmu. Bez tej umiejętności nie jest możliwe uzyskanie wysokiej wydajności. Osoby, które potrafią przeplatać intensywny wysiłek odpoczynkiem, nie doprowadzą zarówno do przegrzania, jak i wychłodzenia swojego ciała. Jest to cenna umiejętność, dzięki której można uniknąć groźnych urazów.
Przebywanie na słońcu
Jesienne i zimowe dni są krótkie, a warunki pogodowe nie sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawia, że większość z nas zbyt krótko przebywa na słońcu, by dostarczyć organizmowi niezbędnej dawki witaminy D, która jest niezbędna w procesie mineralizacji kości. Słońce bardzo korzystnie wpływa również na nasze samopoczucie.
Zimą powietrze jest mniej wilgotne, dzięki czemu podczas wysiłku lepiej się oddycha. Chłodne powietrze sprawia również, że organizm produkuje większą ilość endorfin nazywanych hormonami szczęścia. Ćwiczenia na świeżym powietrzuzimą dostarczają wiele satysfakcji i radości. Nawet gdy za oknem jest minusowa temperatura, nie warto siedzieć w dusznych salach gimnastycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze