Trening w czasie upałów? Uważaj!
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 5 komentarzyZagrożeni wysokimi temperaturami są przede wszystkim osoby starsze i dzieci. O zasadach bezpiecznego przebywania na słońcu muszą jednak pamiętać również osoby czynni uprawiające sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu.
Idzie lato, a wielu z nas ma nadzieję, że będzie ono upalne i słoneczne. Z dobrej pogody cieszą się bowiem chyba wszyscy. Żar lejący się z nieba bywa jednak niebezpieczny. Jak zatem trenować w czasie upalnych dni?
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do przebywania na słońcu, wówczas warto z tego korzystać nawet w upalny dzień. Należy jednak robić to z głową.
Trenuj rano lub wieczorem
Przebywanie na słońcu w czasie największego upału (11.00–17.00) nie jest dobrym pomysłem. Nawet zdrowy człowiek, który nie podejmuje w tym czasie wysiłku fizycznego zagrożony jest odwodnieniem i udarem słonecznym. Lepiej więc biegać i ćwiczyć na zewnątrz wcześnie rano lub późnym wieczorem. Warto nadmienić, że poranny trening bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu w ciągu całego dnia.
Pij i zadbaj o dietę
W czasie upałów organizm domaga się większej ilości wody. I bezwzględnie należy mu ją dostarczyć. Gdy ćwiczymy w upalny dzień, zdecydowanie mocniej się pocimy. Utrata wody może z kolei doprowadzić organizm do odwodnienia. W czasie treningu należy więc na bieżąco pić wodę małymi łykami, najlepiej co 15–20 minut. Można również sięgać po napoje izotoniczne, które uzupełnią utracone wraz z potem elektrolity.
Przed treningiem warto wypić lekko schłodzoną wodę mineralną, która obniży lekko temperaturę ciała i zmniejszy ciśnienie krwi.
W czasie upałów unikać należy słodyczy. Idealnie zaś sprawdzą się owoce, tj. arbuzy, melony, granaty. Warto wprowadzić do menu również pomidory, a przed treningiem zjeść coś słonego.
W czym ćwiczyć w czasie upałów?
Najlepiej wybrać specjalną odzież sportową, dostosowaną do różnych form aktywności. Wykonana jest ona ze specjalnych tkanin, których zadaniem jest odprowadzenie wilgoci i zapewnienie wentylacji, dzięki czemu skóra może oddychać. Bawełniana koszulka i spodenki nie są dobrym pomysłem, bo materiał ten wchłania wilgoć i zatrzymuje ją przy skórze, w efekcie czego będziemy zgrzani, spoceni, a i czuć nie będziemy się najlepiej.
Należy też zadbać o wybór odpowiednich butów do biegania. Muszą być wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Konieczne jest również ubranie skarpetek sportowych, które ochronią stopy przed otarciami i odciskami.
Trenując w czasie upałów, bezwzględnie należy mieć na głowie czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Wybór odpowiedniego miejsca do ćwiczeń
Do ćwiczeń w czasie upałów bardzo dobry będzie park lub las, gdzie jest sporo cienia. Jeśli chcemy skorzystać z siłowni plenerowej, a nie jest ona osłonięta, poczekajmy z treningiem do wieczora lub ćwiczmy rano.
I zachowajmy umiar. Nic się nie stanie, jeśli w upalne dni będziemy ćwiczyć nieco krócej. Możemy również wybrać inne formy aktywności, np. pływanie lub zajęcia fitness w klimatyzowanej sali.
Sport ma dawać przyjemność i radość. A tak się nie stanie, jeśli będziemy trenować, gdy żar leje się z nieba. Takie nierozważne zachowanie może być bowiem skrajnie niebezpieczne.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze