Chudnij podczas spania - jak schudnąć podczas snu?
KATARZYNA KRUPKA • dawno temu • 6 komentarzyCzy jak się śpi, to się chudnie? Czy to możliwe żeby zasnąć, a na drugie dzień obudzić się szczuplejszym? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Harvardu wzięli pod lupę nasze senne nawyki i są pewni - sen może być naszym wrogiem lub sprzymierzeńcem w walce z dodatkowymi kilogramami. Zobacz, jak przedstawia się relacja sen a odchudzanie i... chudnij podczas spania!
Nocne nawyki
Wynika badań były szokujące. Osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały problemów ze snem były aż o 45 proc. mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 - rodzaju, który jest powiązany z otyłością. Do problemów zostały zaliczone: kłopoty z zasypianiem, chrapanie, bezdech senny, a także sen krótszy niż 6 godzin na dobę.
Wpływ snu na masę ciała — czy od spania się chudnie?
— Kiedy rytm dobowy jest zakłócony, organizm wydziela więcej greliny — hormonu zwiększającego apetyt, co może powodować przyrost masy ciała i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 — wyjaśnia Yanping Li, naukowiec z Harvard TH Chan School of Public Health. Co więcej, niewystarczająca ilość snu zmniejsza wydzielanie leptyny — hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości.
Zmęczenie to jednak nie wszystko. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również długość snu. Okazuje się, że osoby, które śpią ok. 8,5 godz. dziennie są w stanie zrzucić dwa razy więcej kilogramów niż osoby śpiące zaledwie ok. 5,5 godz. przy spożyciu tej samej liczby kalorii.
Naukowcy uważają, że winny jest kortyzol — hormon stresu, który może doprowadzić do stanów zapalnych w organizmie i problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu insuliny. To z kolei może powodować przyrost masy ciała. Okazuje się również, że zaledwie 4 dni braku wystarczającej ilości snu zwiększają ryzyko magazynowania dodatkowego tłuszczu.
Odchudzanie zdaniem ekspertów powinno składać się z trzech filarów: diety, aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu. Jeśli brakuje któregoś z elementów, możesz nigdy nie osiągnąć sukcesu.
Co zrobić, żeby chudnąć dzięki spaniu?
- Zacznij się wysypiać i chodzić spać o tej samej porze — potrzebujesz 6,5 — 8,5 godz. snu dziennie, jeśli chcesz, aby twoja tkanka tłuszczowa nie magazynowała się w organizmie;
- Przykręć ogrzewanie. Tkanka tłuszczowa lubi ciepło, a jeśli chcesz zwiększyć gotowość organizmu do jej spalania oraz jednocześnie podkręcić metabolizm, to w miejscu, w którym spisz, nie powinno być za gorąco;
- Zainwestuj w rolety. Według badań opublikowanych w 2014 roku w "American Journal of Epidemiology" osoby, które śpią w ciemnych pomieszczeniach są o 21 proc. mniej narażone na otyłość;
- Wyłącz wszystkie elektroniczne gadżety w sypialni. Niebieskie światło docierające z telefonu komórkowego zmniejsza poziom melatoniny w organizmie, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Niski poziom melatoniny to także większy przyrost masy ciała w ciągu roku;
- Nie zapominaj o zdrowej diecie, a także aktywności fizycznej. Korzystaj z siłowni, klubów fitness, ćwicz jogę, biegaj i wprowadź do swojego stylu życia kilka zdrowych zasad odchudzania, a przekonasz się, że sen może być samą przyjemnością.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze