Dieta oczyszczająca - efekty, zasady, jadłospis i przepisy. Usuń z organizmu toksyny
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta oczyszczająca odtruwa organizm, a przy okazji pomaga zredukować nieco masę ciała. Nie jest głodówką, a posiłki owocowo-warzywne są smaczne i sycące. Jakie są zasady diety oczyszczającej, jakie daje efekty i jak wygląda przykładowy jadłospis?
Dieta oczyszczająca — co to jest?
Dieta oczyszczająca to dieta oparta na jadłospisie owocowo-warzywnym. Polega na usunięciu z organizmu toksyn i nadmiaru szkodliwych substancji, które powodują osłabienie, pogarszając stan zdrowia. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z głodówką, ponieważ dieta opiera się na 5 posiłkach dziennie. Z uwagi na niską kaloryczność przyjmowanych produktów, stosuje się ją od 1 do maksymalnie 7 dni. Pomaga w zrzuceniu kilku kilogramów — w postaci wody i nagromadzonych w jelitach produktów przemiany materii.
Dieta oczyszczająca — zasady
W diecie oczyszczającej spożywa się tylko owoce i warzywa; na ich bazie przygotowywane są wszystkie posiłki. Wśród warzyw polecane są: kapusta, brokuły, kalafior, seler, marchewka, burak, ogórki, pietruszka, rzodkiewki, cebula, por, cukinia, sałata, papryka oraz pomidory.
Podczas diety można stosować także owoce, które doskonale nadają się do przyrządzania smacznych i pożywnych koktajli. Szczególnie polecane są: jabłka, grejpfruty, maliny i cytryny. Najważniejszą zasadą diety oczyszczającej jest wyeliminowanie z menu wszystkich produktów wysoko przetworzonych, mięsa i produktów mlecznych.
Dużą rolę podczas stosowania diety odgrywa picie co najmniej 2 litrów dziennie, w tym herbat ziołowych.
Dieta oczyszczająca — efekty
Dieta oczyszczająca pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu — odtruwa go i ułatwia usuwanie z jelit produktów przemiany materii. Dzięki zastosowaniu diety możemy liczyć na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu, lepsze samopoczucie; stajemy się mniej senni, mamy więcej energii i poprawia się ogólny stan zdrowia. Oczyszczanie organizmu pomaga zrzucić kilka kilogramów, ale jest to traktowane jako pewnego rodzaju efekt uboczny lub jako wprowadzenie do rozpoczęcia klasycznej diety odchudzającej.
Dieta oczyszczająca — przykładowy jadłospis na 3 dni
Dzień 1
Śniadanie: surówka z pomidorów, ogórków kiszonych, papryki i szczypiorku
sok z marchewki i jabłka, bądź sok pomarańczowy
Drugie śniadanie: koktajl bananowo-malinowy
Obiad: zupa krem z dyni z pestkami dyni, gotowane brokuły
Podwieczorek: kiwi i pomarańcza
Kolacja: frytki z pietruszki (poniżej przepis)
Dzień 2
Śniadanie: koktajl z soku jabłkowego świeżo wyciskanego, banana i malin z łyżką lnu mielonego
Drugie śniadanie: mus z dyni z imbirem i jabłkiem
Obiad: cukinie faszerowane papryką, pomidorem, bakłażanem
Podwieczorek: koktajl truskawkowo — bananowy
Kolacja: sałatka z ogórka świeżego i kiszonego z cebulą, z koperkiem i miętą, surówka z tartego selera z jabłkiem i orzechami
Dzień 3
Śniadanie: koktajl truskawkowo — malinowy
Drugie śniadanie: pieczone jabłko z cynamonem
Obiad: zupa kalafiorowa (poniżej przepis)
Podwieczorek: sałatka z pomidorów, sok z buraka
Kolacja: bigos jarski (poniżej przepis), gotowana brukselka z kalarepą i koperkiem
Dieta oczyszczająca — przepisy
Zupa kalafiorowa
Do przygotowania zupy potrzebna jest kalafior, marchew, pietruszka, woda z ogórków kiszonych, koperek, przyprawy — sól, pieprz, kozieradka.
Przygotowujemy bulion warzywny — gotujemy marchew, pietruszkę, seler, por, cebulę, dodajemy czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól. Gotujemy bulion na wolny ogniu do czasu aż warzywa staną się bardziej miękkie. Następnie dodajemy podzielonego na drobne różyczki kalafiora i niewielką ilość wody z ogórków kiszonych. Wywar doprawiamy jeszcze według uznania solą i pieprzem. Na koniec dodajemy koperek.
Frytki z pietruszki
Do przygotowania frytek potrzebne będą pietruszki (około 4–5 sztuk), sól, pieprz i zioła. Pietruszkę obieramy ze skórki, myjemy pod ciepłą wodą i kroimy w podłużne paski. Odsączamy je z wody i układamy w naczyniu, które nadaje się do pieczenia w piekarniku. Dodajemy ulubione przyprawy, sól, pieprz i zioła. Frytki przekładamy na drugą stronę i również przyprawiamy. Pieczemy w 180 stopniach Celsjusza, aż do zarumienienia.
Bigos jarski
Do przygotowania bigosu potrzeba pół główki średniej wielkości białej kapusty (ok. 1 kg), 1 kg kapusty kiszonej, 1 cebuli, 1 jabłka, 200 g koncentratu pomidorowego oraz przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, majeranek i sól).
Sposób przygotowania: kapustę kiszoną odsączyć, pokroić drobno i włożyć do garnka. Zalać niewielką ilością wrzącej wody — na tyle dużo, by woda pokryła kapustę. Kapustę gotować do miękkości, po około 1 h odcedzić. Kapustę białą oczyścić z zewnętrznych liści i poszatkować. To samo powtórzyć z cebulą, a następnie podsmażyć ją na patelni.
Kapustę i cebulę włożyć do dużego garnka, zalać niewielką ilością wrzącej wody, dodać soli i gotować przez ok. 30 minut. Następnie odcedzić, przelewając wodę do odrębnego naczynia. Podgotowaną białą i kiszoną kapustę połączyć w jednym garnku. Dolać przecieru pomidorowego, starte jabłko, 500 ml wody, w której gotowała się biała kapusta z cebulą i przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, pieprz. Garnek przykryć i gotować na małym ogniu przez ok. godzinę. Po ugotowaniu doprawić majerankiem.
DD
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze