Dieta warzywna - zasady, efekty, jadłospis, przepisy. Oczyść organizm z toksyn i schudnij
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta warzywna jest dietą odchudzającą, ale przede wszystkim efektem jej stosowania jest detoksykacja organizmu. Na naszym talerzu mogą znaleźć się nasze ulubione warzywa, a jadłospis oraz przepisy nigdy nie będą nudne.
Dieta warzywna — zasady
Zasady diety warzywnej są dość proste — wystarczy przez około 10 dni spożywać w większości same warzywa. Najlepiej, aby zjadane warzywa były różnorodne, dlatego warto zaopatrzyć się w jarzyny z różnych kategorii, np. kapustne (brokuł, kalafior, kalarepa, jarmuż, kapusty), cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek), liściowe (cykoria, seler naciowy), korzeniowe (marchew, burak ćwikłowy) czy dyniowate (dynia, cukinia, ogórek).
Do diety warzywnej można też dodać owoce, takie jabłka, jagody, cytryny czy grejpfruty, gdyż są one niskocukrowe. Na diecie warzywnej bowiem powinniśmy się przede wszystkim wystrzegać cukru, białej mąki oraz przetworzonych produktów.
Dieta warzywna — efekty
Podstawową zaletą diety warzywnej jest oczyszczenie organizmu z wszelkich toksyn. Dlatego zaleca się, aby podczas jej stosowania odstawić palenie papierosów oraz picie alkoholu, ponieważ przez to nasz organizm jest ciągle zanieczyszczony.
Oprócz detoksykacji podczas diety warzywnej możemy też liczyć na utratę kilogramów. Według niektórych wyliczeń może być to nawet 7 kilogramów w ciągu tygodnia.
Dieta warzywna — jadłospis
Przygotowując jadłospis diety warzywnej, trzeba mieć na uwadze, że posiada ona niejako dwa etapy. Pierwszy polega na detoksykacji i spożywaniu praktycznie samych warzyw, a drugi to etap wychodzenia z diety. Wówczas do menu można dodać takie produkty jak owoce (nie tylko niskocukrowe), rośliny strączkowe, orzechy, ziarna, kasze, nabiał i chleb razowy.
Dzień 1
Śniadanie: pasztet warzywny, kromka pieczywa chrupkiego, szklanka herbaty bez cukru.
Drugie śniadanie: koktajl z banana i kefiru 2%
Obiad: gulasz z mięsa i warzyw, makaron razowy, sałata skropiona sokiem z cytryny, szklanka zielonej herbaty bez cukru.
Podwieczorek: kanapka z kromki chleba chrupkiego posmarowana niskokaloryczną, wysokogatunkową margaryną z plasterkiem kiełbasy żywieckiej, cykoria, szklanka herbaty owocowej bez cukru.
Kolacja: talerz zupy buraczkowej z paluszkami drożdżowymi, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
Dzień 2
Śniadanie: omlet z warzywami, szklanka herbaty owocowej bez cukru.
Drugie śniadanie: jabłko
Obiad: talerz zupy jarzynowej z cukinią, schab gotowany w warzywach, ziemniaki gotowane, ogórek kiszony, herbata zielona bez cukru.
Podwieczorek: kubeczek jogurtu naturalnego bez cukru.
Kolacja: pomidory z cukinią i grzybami, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
Dzień 3
Śniadanie: trzy łyżki płatków kukurydzianych ze szklanką mleka 0,5%, 1 średnią gruszką, szklanka kawy zbożowej bez cukru.
Drugie śniadanie: sałatka ziemniaczana, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
Obiad: talerz zupy selerowej z fasolą, szklanka herbaty zielonej bez cukru.
Podwieczorek: szklanka soku marchwiowego.
Kolacja: cukinia duszona z pomidorami i bazylią, kromka chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną wysokogatunkową margaryną, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.
Dieta warzywna — przepisy
Gulasz z mięsa i warzyw. Do gulaszu będziemy potrzebować 100 g chudej wołowiny lub cielęciny. Mięso należy pokroić, obtoczyć w mące i podsmażyć na oleju. Następnie trzeba podlać je wodą i dodać warzywa (marchew, seler, pietruszkę) i dusić do momentu, aż wszystko stanie się miękkie.
Omlet z warzywami. Najpierw musimy ubić jajka z mlekiem i przyprawami. Do tak przygotowanej mieszaniny dodajemy warzywa: pokrojoną paprykę, pora i posiekaną cebulę dymkę oraz szczypiorek. Całość wymieszać i usmażyć na patelni na maśle na omlet.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze