Zielone warzywa i owoce, które sprzyjają utracie wagi - warzywa na odchudzanie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 6 komentarzyŻywność w odcieniach zieleni jest bogata w luteinę (korzystnie wpływa na wzrok), potas, witaminy C i K oraz kwas foliowy (reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek ciała). Poza licznymi wartościami odżywczymi i przeciwutleniającymi zielone owoce i warzywa pomagają schudnąć. Poniżej prezentujemy zielone warzywa i owoce, które sprzyjają utracie wagi
Szparagi
Szparagi to naturalny środek moczopędny (w dietach oczyszczających pije się wodę, która pozostała po ich gotowaniu). Ponadto szparagi to warzywa przyspieszające metabolizm (dzięki zawartości błonnika pokarmowego). Pomagają także w walce z zespołem jelita drażliwego.
Szparagi sprzyjają utracie wagi ciała. Wskazane jest, aby spożywać je na kolację. Porcja 100 gramów szparagów ma tylko 18 kcal, a przy tym są to warzywa pożywne — bogate w białko. Ponadto to cenne źródło witamin (C, K, z grupy B), minerałów: magnezu, żelaza, potasu i fosforu.
Zielone chilli
Ostra zielona papryczka zawierają kapsaicynę (bezzapachową substancję, organiczny związek chemiczny), która odpowiada za wrażenie pieczenia i palenia w przełyku. Zdaniem naukowców, substancja ta podnosi temperaturę ciała, co ułatwia spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
Dodatkowo ostry smak chilli hamuje apetyt (przede wszystkim na słodkie, słone i tłuste potrawy), zatem ilość spożywanych posiłków, a zarazem przyswajanych kalorii, jest mniejsza. Co więcej, przyspiesza on przemianę materii (zwłaszcza metabolizm tłuszczów).
Zielone jabłka
Owoce te zawierają duże ilości wody. Mają niewiele kalorii - jabłko średniej wielkości ma 90 kcal. Poza tym są bogate w pektyny — składnik, który sprzyja detoksykacji organizmu i zapobiega wzrostowi poziomu złego cholesterolu. Jest to również owoc wykazujący działanie moczopędne, dostarcza błonnika pokarmowego i aminokwasów.
Błonnik przyczynia się do zwiększenia objętości posiłków, dzięki czemu szybciej czujemy się syci. Ponadto spowalnia on proces trawienia cukrów (skoki poziomu glukozy we krwi po posiłkach są nieznaczne). Warto jeść jabłka wraz ze skórką (minerały i witaminy są skoncentrowane w niej i tuż pod nią).
Fasola szparagowa
Fasola jest bogata w błonnik, który ma korzystny wpływ na działania układu pokarmowego (najlepiej gotować ją na parze). Wypełnia żołądek – dlatego czujemy się syci przez dłuższy czas. Pozytywnie oddziałuje na proces przemiany materii, co usprawnia redukcję zbędnych kilogramów.
Co więcej, fasolka szparagowa jest źródłem białka, zatem w miesiącach letnich można ją spożywać zamiast mięsa. Jest bogata w witaminy (C, E, z grupy B i prowitaminę A) i minerały: potas, wapń, żelazo i cynk. Porcja 100 gramów fasoli ma 46 kcal. W zestawieniu z produktami o wyższym indeksie glikemicznym warzywo to spowalnia wchłanianie cukrów do krwiobiegu oraz zapobiega magazynowaniu tkanki tłuszczowej.
Gruszki
Owoce te zawierają takie minerały jak wapń, żelazo, potas (najwięcej) i sód, bor i jod. To źródło pektyn, błonnika i olejków eterycznych. W ich składzie znajdują się duże ilości wody. Ponadto gruszki wyróżniają się niską wartością energetyczną — owoc średniej wielkości ma 60 kcal. Dojrzałe owoce pobudzają trawienie (warto pamiętać, że najbardziej lekkostrawne są gruszki gotowane).
Na podstawie badania przeprowadzonego z udziałem 411 kobiet stwierdzono, że spożywanie gruszek w ciągu dnia w formie przekąski pomiędzy posiłkami pomaga stracić do 70 proc. więcej masy ciała niż na popularnej diecie odchudzającej.
Cukinia
Ze względu na znikomą liczbę kalorii osoby na diecie na odchudzanie mogą jeść cukinię w dużych ilościach. Ważny jest sposób jej przygotowania do spożycia — najlepiej piec to warzywo w piekarniku lub przygotowywać na parze. Cukinia jest bogata w błonnik, zatem zaspokaja głód na długo. Ponadto ma pozytywny wpływ na metabolizm.
Ogórki
Kilogram ogórków to jedynie 150 kcal (niemal wyłącznie składa się z wody). Można je wykorzystać jako składnik bazowy koktajli warzywnych. Ogórki mają udział w przyspieszeniu tempa usuwania toksycznych substancji organizmu (to rezultat ich właściwości moczopędnych).
Ponadto są bogate w minerały, takie jak potas, wapń i fosfor. Warto pamiętać, że zawierają również askorbinazę, która negatywnie oddziałuje na witaminę C. W związku z tym nie należy łączyć ogórków z produktami, które stanowią źródło tej witaminy.
Kiwi
Zielone owoce, które sprzyjają odchudzaniu, to m.in. kiwi. Jest ono bogate w witaminę C (przeciwutleniacz), pomaga zatem wzmocnić system odpornościowy. Ponadto zawiera synefrynę, składnik, który przyspiesza przemianę materii. Kiwi to owoc niskokaloryczny — zawiera około 50 kcal.
Błonnik, który zawiera, ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego i oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji. Kolejnym argumentem na rzecz włączenia kiwi do diety odchudzającej jest niskokaloryczność (w 100 gramach tego owocu – 61 kcal).
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze