Dehydratacja krążków międzykręgowych - co to jest i jak wygląda leczenie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDehydratacja krążków międzykręgowych to dysfunkcja kręgosłupa polegająca na odwodnieniu krążka międzykręgowego. Może się wiązać z szeregiem bolesnych dolegliwości - m.in. bólem w okolicy kręgosłupa promieniującym aż do nóg, niedowładem dolnych kończyn czy brakiem prawidłowego odczuwania. Jakie są przyczyny dehydratacji kręgosłupa?
Dehydratacja krążków międzykręgowych — na czym polega?
Dehydratacja krążków międzykręgowych, czyli odwodnienie krążka międzykręgowego, to brak odpowiedniej ilości wody w krążku międzykręgowym. W wyniku tego krążki, nazywane potocznie dyskami, robią się coraz cieńsze i zaczynają obniżać swoją wysokość. Dyski pełnią bardzo ważną rolę — tworzą strukturę kręgosłupa, ten zaś jest odpowiedzialny za pionową pozycję u człowieka i za poruszanie się. Dehydratacja krążków międzykręgowych jest zatem dysfunkcją kręgosłupa związaną z obniżeniem się krążków, gorszą amortyzacją kręgosłupa i pogorszeniem jego ruchomości.
Dehydratacja krążków międzykręgowych — przyczyny
Do odwodnienia krążków międzykręgowych przyczynia się wiele czynników. W większości przypadków są one powiązane z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, otaczającego jądro miażdżyste. Najczęściej zalicza się do nich:
· różne choroby kręgosłupa
· niewłaściwą postawę ciała
· przeciążenia kręgosłupa spowodowane wykonywaną pracą
· nadwagę
· nieprawidłową ergonomię ruchów
· brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej
· siedzący tryb życia
· przebyte urazy kręgosłupa,
· naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu
· palenie papierosów
· picie alkoholu
· stres.
Dehydratacja krążków międzykręgowych — objawy
Dehydratacja krążków międzykręgowych objawia się kilkoma dolegliwościami bólowymi. Charakterystyczna dla tej dysfunkcji jest protruzja - łagodna przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych, związana z intensywnym bólem promieniującym nawet w okolice nóg i obrzękiem tkanek.
Często towarzyszą jej niedowłady dolnych kończyn i ich drętwienie, brak prawidłowego odczuwania, przykurcze mięśniowe, a także pogorszenie chwytu w rękach. To wszystko wpływa oczywiście na pogorszenie ruchomości w kręgosłupie. Innymi objawami, które mogą wystąpić, są nerwobóle w lędźwiach, przekładające się bezpośrednio na problemy z siadaniem, chodzeniem oraz staniem.
Objawy odwodnienia krążków międzykręgowych mogą także przypominać te związane z rwą kulszową, barkową i udową oraz lumbago (bóle w dolnej części kręgosłupa).
Dehydratacja krążków międzykręgowych — leczenie
Dysfunkcję kręgosłupa, spowodowaną odwodnieniem, można zdiagnozować po wykonaniu rezonansu magnetycznego. Jeśli badanie wykaże chorobę, to lekarz podejmuje decyzję o odpowiednim leczeniu, uzależnionym od występujących objawów i dotkniętego odcinka kręgosłupa. Specjalista może także odradzić leczenie, jeżeli odwodnienie krążków nie jest powiązane z żadnymi objawami (bólem, sztywnością w kręgosłupie i innymi dolegliwościami).
W przypadku zaawansowanych zmian poprawę przynosi zazwyczaj fizykoterapia i rehabilitacja, specjalne zabiegi z zakresu elektroterapii. Pomocne są także odpowiednie ćwiczenia, mające na celu stabilizację kręgosłupa. U osób otyłych konieczne jest zrzucenie wagi. Na stan zapalny zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Operacje przeprowadzane są tylko w sytuacjach ostatecznych i niezbędnych.
DD
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze