Propionat testosteronu - co to takiego i jakie są skutki stosowania?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 7 komentarzyPropionat testosteronu, znany pod nazwą Test-pro, jest rodzajem hormonu wykorzystywanym przez kulturystów i wszystkich, którym zależy na szybkim przyroście masy mięśniowej. Propionat to steryd anaboliczny, który jednak należy do najłagodniejszych. Działa bardzo szybko, jednak krótko utrzymuje się w organizmie. Czym jest propionat testosteronu, jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu i jakie są skutki uboczne zażywania hormonu? Sprawdź.
Propionat testosteronu — co to takiego?
Propionat testosteronu, nazywany Test-pro, jest estrem testosteronu, który oparty jest na roztworze olejowym. Ester propionatu wykazuje znacznie szybsze działanie niż w przypadku estrów testosteronu, takich jak cypionat czy enantan.
Ze względu na okres półtrwania często propionat testosteronu określany jest jako krótki testosteron. Trwa mniej więcej 48 godzin, dlatego należy wykonywać zastrzyki zazwyczaj co drugi dzień, aby utrzymać odpowiednie stężenie hormonu we krwi. Propionat testosteronu występuje w formie roztworu na bazie oleju. Standardowe stężenie daje około 84 mg testosteronu, który trafia do organizmu po dokonaniu iniekcji.
Jakie właściwości ma propionat testosteronu?
Propionat testosteronu jest określanym mianem najbardziej uniwersalnego testosteronu. Jest stosowany przede wszystkim w czasie budowania masy mięśniowej. Dla wielu osób odstraszająca jest częstotliwość iniekcji, która jest wysoka jak na standard przy cyklach masowych.
Zazwyczaj osoby, które decydują się na testosteron, stosują steryd od około 12 tygodni nawet do roku. Testosteron ma istotne znaczenie w procesie budowania masy mięśniowej, ponieważ jego odpowiedni poziom wpływa na przyspieszenie syntezy białek, co ułatwia wzrost mięśni oraz poprawia regenerację po wykonanym treningu.
Niekorzystne właściwości testosteronu to jego wysoka androgenność, z czym wiążą się takie skutki uboczne jak:
* przetłuszczająca się cera,
* trądzik,
* nadmierne owłosienie na ciele,
* wzrost agresji,
* przyspieszenie procesów łysienia,
* przerost prostaty
Jakie są efekty stosowania propionatu testosteronu?
Jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu propionatu testosteronu? Przede wszystkim przyspieszonej budowy masy mięśniowej, jednak przy zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety, w której kluczowe będzie dostarczenie odpowiednich ilości białka. Propionat testosteronu może także wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej i poprawić samopoczucie oraz regenerację potreningową. Hormon może wspomagać sprawność seksualną, jednak należy mieć na uwadze to, że może stać się także powodem problemów z erekcją.
Aby cieszyć się efektami, trzeba pamiętać o właściwym odżywianiu oraz dostosowanym cyklu treningowym. Przyrosty masy na propionacie nie są tak duże, jak na dłużej działających formach testosteronu, jednak rezultaty mogą być trwalsze, ponieważ zdobyte w ten sposób kilogramy bardzo często sprawiają wrażenie twardszych.
Kiedy stosowany jest propionat testosteronu?
Propionat testosteronu stosowany jest przede wszystkim wtedy, gdy oczekuje się szybkiego przyrostu masy mięśniowej. Jednak nie tylko kulturyści wykorzystują potencjał propionatu testosteronu. Często reprezentanci sportów walki sięgają po hormon, ponieważ podlegają surowym limitom wagowym, a za pomocą testosteronu mogą odpowiednio nimi sterować. Po tę formę wspomagania sięgają m.in. osoby związane z: boksem, podnoszeniem ciężarów, kulturystyką, trójbojem siłowym, kolarstwem czy lekkatletyką.
Przeciwwskazania do stosowania propionatu testosteronu
Istnieje jednak szereg niechcianych skutków ubocznych, które pojawią się zazwyczaj także w przypadku stosowania niewielkiej, rozsądnej dawki. Ich rozmiary nie są duże, jednak warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem kuracji. Niewątpliwą zaletą krótkiego testosteronu jest fakt, że w przypadku zauważenia niechcianych efektów można szybko zareagować i odstawić steryd. Nie będzie on znajdował się w organizmie długo, dlatego propionat ma tę przewagę nad innymi formami testosteronu.
Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się:
* przerost prostaty
* bezpłodność
* problemy z erekcją i wytryskiem
* obniżone libido
* ginekomastia
* problemy z cerą, trądzik i tłusta skóra
* nadmierna potliwość
* nadciśnienie
* zrosty na skutek częstych iniekcji
* łysienie na głowie
* drastycznie zwiększone owłosienie na ciele
Przeciwwskazania do stosowania propionatu testosteronu to m.in. problemy z nadciśnieniem, wątrobą, nerkami czy choroby serca. Jednak przed zastosowaniem sterydów konieczne jest przeprowadzenie badań sprawdzenie wyników, ponieważ hormony nie są bez wpływu na organizm. Nie powinno się także stosować testosteronu bez nadzoru lekarza, dlatego warto wybrać się do specjalisty medycznego.
OSK
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze