Protruzja krążka międzykręgowego - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuProtruzja krążka międzykręgowego to zwyrodnienie dysków kręgosłupa. Nie jest poważnym schorzeniem, ale nie wolno go bagatelizować. Warto zatem zadbać o wczesną diagnozę i odpowiednią rehabilitację. Jakie są przyczyny schorzenia, objawy i formy terapii leczniczej?
Protruzja krążka międzykręgowego — co to jest?
Protruzja krążka międzykręgowego to dość powszechnie występujące zwyrodnienie dysków kręgosłupa. Schorzenie uznawane jest za najłagodniejszy stopień uszkodzenia kręgosłupa. W przypadku większości osób objawia się pęknięciem pierścienia włóknistego oraz bardzo często wysunięciem jądra miażdżystego poza obręb osi krążka międzykręgowego. Na początku choroba nie musi wiązać się z żadnymi objawami — jedynie z niewielkim uwypukleniem dysku.
Protruzja krążka międzykręgowego — przyczyny
Wśród przyczyn protruzji krążka międzykręgowego wymienia się kilka składników. Na to uszkodzenie wpływa prowadzenie siedzącego trybu życia, brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta czy występowanie przewlekłych schorzeń i chorób.
Protruzja krążka międzykręgowego — objawy
Protruzja krążka międzykręgowego w początkowym stadium może przebiegać bezobjawowo. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować wystąpienie pewnych charakterystycznych objawów, takich jak: ból w odcinku szyjnym, w lędźwiach i w kręgosłupie, problemy z odbiorem czucia w kończynach, uczucie mrowienia i drętwienie palców. Mogą pojawić się także dolegliwości związane z mięśniami zwieraczy i charakterystyczne opadanie stopy.
Protruzja krążka międzykręgowego — leczenie
Wczesne zdiagnozowanie problemu ma duże znaczenie w procesie leczenia. Rezygnacja z leczenia przyczyni się do pogłębienia problemu i będzie to miało wpływ na pogorszenie stanu zdrowia. Diagnoza jest zatem podstawą, a po niej należy dopasować odpowiednią metodę rekonwalescencji.
Rekomendowanymi formami terapii jest specjalnie dobrany zestaw ćwiczeń, rehabilitacja z dużą liczbą rozmaitych metod, a także masaże, które łagodzą ból, zabiegi laserem przyspieszające regenerację, elektroterapia wspomagająca leczenie z wykorzystaniem prądu, hydroterapia, czyli wodolecznictwo, a także magnoterapia, wykorzystująca działanie pola magnetycznego.
Protruzja krążka międzykręgowego – ćwiczenia
Jedną z mniej inwazyjnych metod rehabilitacji są właśnie ćwiczenia. Właściwie opracowany zestaw ćwiczeń może w znaczący sposób przynieść poprawę. Protruzja to bowiem schorzenie, które samoistnie się nie wyleczy. Z tego względu po diagnozie warto zacząć świadomą pracę nad poprawą zdrowia. Ćwiczenia najlepiej dopasuje wykwalifikowany fizjoterapeuta. Zaleci on wykonywanie określonej sekwencji ćwiczeń, najlepiej pod własnym okiem (przynajmniej w przypadku pierwszych treningów), które mają na celu wzmocnienie mięśni i poprawę elastyczności tkanek.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze