Kołatanie serca
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuO kołataniu serca możemy mówić, gdy jego bicie jest przyspieszone. Dolegliwość może również objawiać się zmienioną częstotliwością bicia serca. Jakie są przyczyny kołatania serca? Jak się ono objawia? Jak się je diagnozuje i jak możemy mu zapobiec?
Jakie są objawy kołatania serca?
Kołatanie serca objawia się:
- bólem serca,
- szybszym biciem serca,
- bólem głowy,
- osłabieniem,
- mniejszą koncentracją.
Najczęstszymi przyczynami kołatania serca są:
- niedokrwistość,
- wysiłek fizyczny,
- spożywanie napojów zawierających kofeinę,
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- zażywanie narkotyków,
- silny stres,
- przyjmowanie tabletek na odchudzanie,
- gorączka,
- nadczynność tarczycy,
- arytmia serca.
Kołatanie serca możemy sami poczuć w klatce piersiowej, a także w okolicach szyi i w gardle. Jeżeli zaobserwujemy jego objawy, dobrze jest notować sytuacje, w których się pojawiają i zmierzyć rytm bicia serca. Takie informacje okażą się pomocne dla lekarza. Warto tu zaznaczyć, że jeżeli kołataniu serca towarzyszą zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie krwi, przyspieszony oddech, a puls przekracza 100 uderzeń na minutę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Dolegliwość warto również zgłosić, jeżeli zdiagnozowano u nas cukrzycę lub podwyższony poziom cholesterolu.
Jak można rozpoznać kołatanie serca?
Jeżeli podejrzewamy u siebie kołatanie serca, lekarz może zlecić badanie EKG. W przypadku silnych bólów w klatce piersiowej, problemów z oddychaniem należy przeprowadzić bardziej szczegółowe badania rytmu serca w szpitalu: echokardiografię, koronarografię, badanie EPS oraz monitorowanie bicia serca poprzez zastosowanie Holtera.
Jak można zapobiec kołataniu serca?
Dolegliwość może się pojawić po spożyciu napojów energetycznych. Ich ograniczenie może przynieść wyraźną poprawę. Ponadto pomóc może relaks i zredukowanie stresu poprzez ćwiczenia oddechowe. Co więcej, kołataniu serca może zapobiec rzucenie palenia i stosowanie zdrowej diety. Tak samo jak w przypadku zapobiegania choroby wieńcowej i zawałowi serca duże znacznie ma także odpowiednia ilość ruchu, a także regularne mierzenie ciśnienia krwi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze