Co oznacza podatność na siniaki? Sińce na ciele. Szybkie powstawanie siniaków
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzSiniaki pojawiają się u osób, które doświadczają uderzeń lub stłuczeń. Jednak czasami bywa i tak, że potocznie mówi się, że niektóre osoby są podatne na siniaki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli u kogoś siniaki pojawiają się często, bez jednoznacznej przyczyny (np. siniaki bez uderzenia) i do tego wszystkiego słabo się wchłaniają, natychmiast należy udać się do lekarza, by poszerzył diagnostykę. W tym przypadku same sińce mogą być objawem poważniejszych chorób krwi. Dlaczego szybko robią się siniaki? Co oznacza podatność na siniaki? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie.
Co to są siniaki?
Mocne stłuczenie, do którego doszło przy uderzeniu w coś twardego, doprowadza do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. W miejscu uderzenia odczuwany jest ból, pod skórą dochodzi do wylewu krwi i tworzą się krwiaki lub siniaki.
Pierwsza pomoc w stłuczeniach to przede wszystkim natychmiastowe przyłożenie do miejsca stłuczenia zimnego, wręcz mroźnego okładu. Jeśli tylko to możliwe, należy unieść kończyny powyższej serca. Ta reakcja umożliwi szybkie zahamowanie wystąpienia krwiaka i potem siniaka, działa przeciwbólowo i co ważne — zmniejsza obrzęk. Po jednym dniu od uderzenia warto przyłożyć do bolącego miejsca ciepły okład, by przyspieszyć wchłanianie się siniaka.
Zawsze można też zakupić w aptece preparaty, które są specjalnie przygotowane na sytuacje uderzeń czy też poważniejszych urazów. W przypadku stłuczeń można posmarować miejsce altacetem lub użyć zimnych, żelowych kompresów. Na następny dzień objawy stłuczenia idealnie złagodzi maść z wyciągu arniki lub kasztanowca.
Co sprzyja pojawianiu się siniaków na ciele?
Nie zawsze jednak do powstania siniaka potrzebne jest mocne uderzenie. Czasem występują siniaki przy lekkim uderzeniu, a nawet… siniaki bez uderzenia.
Podatność na siniaki może być bowiem objawem wielorakich chorób czy też dolegliwości. Bywa, że kobiety podczas menstruacji szybciej doświadczają przy uderzeniu siniaków aniżeli w innym czasie cyklu. Dzieje się tak z uwagi na osłabienie naczyń krwionośnych w czasie miesiączki.
Innym objawem łatwości pojawiania się siniaków na ciele ludzkim są skazy krwotoczne o różnym podłożu. Często jest to powiązane z różnymi poważnymi chorobami, z uwagi na nieprawidłową krzepliwość krwi, nieprawidłowe działanie płytek krwi czy też ścian naczyń krwionośnych. Dlatego też zdarza się, że siniaki mogą wskazywać na hemofilię, chorobę von Willebranda, zespół Henocha i Schonleina i wiele innych. Niezbędna jest zawsze dokładna konsultacja z lekarzem.
Innymi chorobami, które mogą objawiać się zwiększoną liczbą siniaków na ciele, są np. kłopoty z pracą wątroby lub nerek. W przypadku wątroby jednym w wielu objawów marskości żółciowej narządu jest duża liczba siniaków, głównie na kończynach. Czasami też częste krwawienie z dziąseł czy też nosa albo poważniej wodobrzusze lub żółtaczka mogą objawiać się siniakami.
Niewydolność nerek objawia się nie tylko pojawieniem się siniaków na ciele, ale dodatkowo również wieloma nieprzyjemnymi objawami, tj. nudności, osłabienie, bezsenność, bladość cery lub ogólnie zmęczenie. Warto tych objawów nie bagatelizować i skonsultować się z lekarzem.
Nierzadko podatność na siniaki ma też podłoże genetyczne wynikające przede wszystkim z wrodzonej kruchliwości naczyń włosowatych spowodowanych wadliwą budową naczyń. Warto również dokonać szczegółowej diagnozy wspólnie z lekarzem, który po zebraniu dokładnego wywiadu będzie mógł poszerzyć diagnostykę krwi.
Czasami też przyjmowanie leków może wpływać na łatwość w pojawianiu się siniaków. W przypadku sięgania po leki rozrzedzające krew, tj. heparynę czy warfatrynę, albo leki przeciwbólowe, tj. aspiryna czy też ibuprofen, zdarza się, że osoba może po lekkim uderzeniu zauważyć na swoim ciele siniaki. Dlatego też każde niepokojące zmiany trzeba skonsultować z lekarzem i uwzględnić przyjmowanie leków.
Siniaki mogą pojawiać się również w sytuacji, gdy człowiek ma niedobór witaminy C w organizmie. Witamina ta ma za zadanie wzmacniać ścianki włosowate naczyń krwionośnych. Jeżeli z różnych względów witaminy C w organizmie będzie za mało, wówczas dochodzi w łatwy sposób do pękania i wysączania się krwi do tkanek, powodując w ten sposób szybkie ujawnianie się sińców na ciele. Istotne jest jednak odpowiednie zbilansowanie diety, by dostarczać tę witaminę do organizmu w sposób jak najbardziej naturalny, czyli poprzez produkty codziennego spożywania. Najkorzystniej jest zaopatrzyć się i spożywać produkty tj. owoce cytrusowe i leśne, czerwona kapusta, jarmuż i czerwona papryka.
Dodatkowo w odniesieniu do witamin trzeba pamiętać, że również witaminy K oraz PP także znacząco wpływają na stan naczyń krwionośnych. Dlatego też dieta bogata w zielone warzywa, typu szpinak, brokuł, sałata, oraz w ryby, mięso, pełnoziarniste mąki i pieczywa oraz mleko i drożdże to najlepszy sposób na uregulowanie poziomu potrzebnych witamin w organizmie.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze