Diagnostyka niewydolności serca
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuNiewydolność serca to dolegliwość, która uniemożliwia prawidłową pracę serca. Krew nie jest w odpowiednich ilościach pompowana do serca. Najczęstszą przyczyną, która prowadzi do niewydolności serca, jest choroba wieńcowa. Jakie są inne jej przyczyny? Co wskazuje na niewydolność serca? Częste oddawanie moczu, duszności, zmęczenie - to niektóre objawy.
Przyczyny niewydolności serca
Jednymi z częstszych przyczyn niewydolności serca są: nadciśnienie tętnicze, choroby mięśnia sercowego, wrodzone wady serca, migotanie przedsionków, a także zakażenie zastawek serca. Początkiem niewydolności serca jest jednak najczęściej choroba wieńcowa. Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków następstw niewydolności serca jest właśnie wieńcówka. Często także choroby te wiążą się z podeszłym wiekiem i dotykają osób powyżej 60. roku życia.
Co zwiększa ryzyko niewydolności serca?
Wpływ na niewydolność serca mają przebyte infekcje, choroby płuc, nerek, niewłaściwa dieta, a także nieodpowiednie stosowanie leków.
Objawy niewydolności serca
Na niewydolność serca wskazują duszności i częste zmęczenie, nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. O tej chorobie może również świadczyć częste oddawanie moczu, zaparcia, uczucie sytości przy spożyciu niewielkiej ilości jedzenia, brak apetytu, a także zawroty głowy i problemy z pamięcią. Te, jakże niezwiązane z sercem objawy, są spowodowane tym, że niedostarczenie sercu odpowiedniej ilości krwi skutkuje obniżeniem wydolności całego organizmu. Co więcej, niewydolność serca to bardzo poważna choroba, która niestety ma złe rokowania. Bardzo duża liczba pacjentów umiera w przeciągu kilku lat od zdiagnozowania niewydolności serca.
Jak można zdiagnozować niewydolność serca?
Chcąc zdiagnozować tę dolegliwość, należy przeprowadzić szczegółowy wywiad, który powinien zawierać takie informacje jak: częstość pojawiających się duszności, kołatania serca lub inne niepokojące dolegliwości, które mogą wystąpić w chorobie niedokrwienia serca. Następnie lekarz powinien zlecić badania krwi, a także EKG, echo serca oraz RTG klatki piersiowej.
Jeżeli diagnoza jasno i wyraźnie stwierdza, że cierpimy na niewydolność serca, powinniśmy stosować się do wytycznych lekarza i robić regularne badania. Istotne jest także, aby regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, unikać stresu, rzucić palenie, ograniczyć alkohol i dbać o zdrowie, aby zminimalizować możliwość przeziębień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze