Siniak a rak
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuZbyt długo zalegające na ciele siniaki czy też te pojawiające się szybko, nawet po delikatnym uderzeniu, powinny zaniepokoić osobę obserwującą taki stan. Wskazywać to może na duże kłopoty w obrębie układu krwionośnego, które wymagają bardzo dokładnego przeanalizowania i przede wszystkim diagnozy krwi.
Co to jest siniak?
Siniaki rozpoznawane są głównie przez swoją różnobarwną kolorystykę. Pojawiają się, gdy podczas urazu doszło do uszkodzenia tkanki, a przez to miejsce krew dostała się do tkanek podskórnych i tworzą się krwiaki, które z czasem zamieniają się w siniaki.
Kontrola krwi
Jeżeli u kogoś występuje tendencja do pojawiania się siniaków, które zanikają po kilku dniach, zapewne wystarczy wzbogacić dietę o produkty z dużą zawartością witaminy C. Natomiast w sytuacji, gdy siniaki pojawiają się samoistnie, po delikatnym stłuczeniu, przybierają bardzo siną postać i nie znikają po kilku dniach, to znaczy, że konieczne jest wykonanie badań krwi.
W przypadku diagnostyki należy zrobić badania na krzepliwość krwi, czyli sprawdzić poziom płytek krwi oraz określić czas krzepnięcia i krwawienia. Zaburzenia w tym obszarze mogą świadczyć o wielu rodzajach chorób, często związanych z układem krwionośnym.
Należy unikać częstych stłuczeń, które mogą być przyczyną siniaków. Gdy jednak siniaki się pojawią i dobrze się wchłaniają, nie pozostawiając znaczących obrzęków, nie należy się tym specjalnie martwić. Jeśli natomiast siniaki utrzymują się dłużej, nie zaszkodzi konsultacja z lekarzem, by znaleźć najskuteczniejszy sposób na minimalizowanie występowania siniaków na ciele.
Jak zapobiegać pojawieniu się siniaków?
Najskuteczniejszym sposobem na siniaki jest bardziej ostrożne funkcjonowanie. Jednak kiedy już dojdzie do stłuczenia, trzeba pamiętać, że zimny okład potrafi skutecznie zahamować rozprzestrzenianie wylewu krwi pod skórą. Dodatkowo też działa przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk. W przypadku stłuczenia w okolicy oka należy również potraktować je zimnym okładem. Po upływie doby od urazu warto zastosować ciepły okład na stłuczone miejsce – przyspiesza on proces wchłaniania krwi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze