Siniak
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuNie ma osoby, która nie doświadczyłaby sinego miejsca na swoim ciele po stłuczeniu czy też uderzeniu. Nierzadko bywa i tak, że nie zwraca się uwagi na obicia swojego ciała, jednak ślad w kolorze fioletowym potrafi zwrócić uwagę. Do siniaków dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy część ciała mocno zetknie się z twardym przedmiotem lub podłożem, a niekiedy drugim człowiekiem. Bywa, że miejsce uderzenia boli przez dłuższy czas, także w czasie całego okresu gojenia. Warto wiedzieć nieco więcej o siniakach.
Skąd biorą się siniaki?
Stłuczeń częściej doświadczają sportowcy. Jednak to dzieci są taką grupą społeczną, u której bardzo często i w różnych miejscach pojawiają się sine i bolące miejsca. Dochodzi do nich najczęściej podczas uderzenia w coś twardego. Wówczas w określonym miejscu obicia pojawiają się wylewy podskórne, które w czasie gojenia mogą przybrać siną barwę.
Siniak powstaje, gdy dojdzie do pęknięcia delikatnych i drobnych naczyń pod skórą. Źle ukrwione wówczas naczynia kapilarne powodują, że na powierzchni skóry widoczny jest siniak w kolorze fioletowym lub niebiesko-szarym.
Trzeba jednak wiedzieć, że siniak na skórze nie pojawia od razu po uderzeniu. Najpierw, podczas stłuczenia, dochodzi do uszkodzeń naczynia włosowatego. Następnie odczuwalny jest ból i ewentualnie widoczna rana, jeżeli doszło do podrażnienia skóry. Kolejnym etapem jest moment wchłonięcia się hemoglobiny z uszkodzonych naczyń, co ujawnia się widoczną zmianą koloru zranionego i obtłuczonego miejsca.
Ogólnie siniak powstaje podczas stłuczenia i nie jest groźny dla organizmu. Jednak ich częste pojawianie się, zbyt szybkie tworzenie się krwiaków czy też innych niepokojących zmian skórnych wymaga dokładnego sprawdzenia przez diagnostykę krwi.
Różnego rodzaju schorzenia mogą potęgować pojawianie się na ciele zmian po obiciach. Należą do nich skazy krwiotoczne, a także stany zapalne naczyń krwionośnych. Bywa i tak, że zbyt częste ujawnianie się siniaków po nawet delikatnym stłuczeniu lub uderzeniu w coś twardego może wskazywać na choroby nowotworowe układu krwionośnego. W dużej części przypadków osobami podatnymi na pojawianie się sińców są osoby starsze z dużą „kruchliwością” ścian naczyń krwionośnych oraz leczące się kortykosteroidami i ze stwierdzoną awitaminozą C.
Jak zapobiegać siniakom?
Trudno jest się nie uderzać w ciągu swojego życia, a już tym bardziej jeżeli jest się ruchliwą osobą lub z takimi ma się na co dzień do czynienia. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegania siniakom jest unikanie sytuacji zagrażających uderzeniem czy też stłuczeniem.
Oprócz unikania sytuacji groźnych warto dodatkowo posiadać wiedzę na temat zażywania leków przeciwbólowych. Zbyt częste sięganie po te środki może powodować zmniejszenie gęstości krwi, co grozi szybszym pojawieniem się siniaków na ciele. Warto także, w sytuacji gdy doszło do obicia czy stłuczenia ciała, sięgać po leki na bazie paracetamolu.
Jak leczyć siniaki?
Leczenie siniaków to nie tylko posmarowanie maścią czy też pozostawienie by zmiana sama zniknęła. Są sprawdzone sposoby na to, by szybciej zmniejszyć ból. Najkorzystniej jest w chwilę po uderzeniu przyłożyć do tego miejsca zimny kompres. Może on być przygotowany z czosnku, rozgniecionej kapusty, kwaśnego mleka czy też z dostępnych w zamrażalniku mrożonek lub lodu.
Zimno skutkuje obkurczaniem się naczyń krwionośnych i wpływa korzystnie na zmniejszenie pojawienia się wylewu krwi. Szybka odpowiednia reakcja umożliwia zmniejszenie się rozprzestrzenienia sinego miejsca pod skórą.
Innymi skutecznymi sposobami radzenia sobie z siniakami są maści, które zawierają w swoim składzie arnikę, lub masaże. Jest jeszcze jeden sposób, dość rzadko stosowany, a najbardziej naturalny, czyli stosowanie okładów z moczu. Jednakże w aptece dostępne są żele chłodzące, które można spokojnie przechowywać w zamrażalniku.
Trzeba jednak pamiętać, że pojawienie się siniaków samoistnie, po delikatnym zderzeniu z rzeczą twardą, a także ujawniających się silnym wylewem z obrzękiem, wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Dobrze jest także obserwować, jak siniaki się goją, gdyż zbyt długi proces poprawy może wskazywać na poważniejsze choroby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze