Sprawdzone sposoby na siniaki
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzPomimo że do siniaków może dojść w różnym wieku i każdej sytuacji, nie należy się nimi przejmować, jeżeli samoistnie zanikną do 10 dni od wystąpienia urazu. Wszelkie odstępstwa od reguły wymagają kontroli lekarskiej i podjęcia specjalistycznych kroków diagnozujących niepokojące objawy. W przypadku pojawienia się typowego siniaka istnieje wiele skutecznych metod, które przyspieszają gojenie i przede wszystkim minimalizują odczuwanie bólu.
Okłady na siniaki
Kiedy dochodzi do obtłuczeń, wszelkiego rodzaju ran z powodu uderzenia, wewnątrz organizmu dochodzi do pęknięcia naczyń krwionośnych. W tej sytuacji warto szybko i sprawnie zareagować, by obrzęk w stłuczonym miejscu był zdecydowanie mniejszy. Warto w takiej sytuacji natychmiast przyłożyć do bolącego miejsca zimny kompres np. z mrożonki czy lodu. Są to najbardziej naturalne metody, które skutkują uszczelnieniem naczyń krwionośnych i zmniejszeniem objętości krwiaków, jak i odczuwania bólu. Trzeba jednak pamiętać, że taki lodowaty kompres przykładamy najlepiej krótko po uderzeniu i nie dłużej niż na 10 minut. Po upłynięciu doby od uderzenia należy przyłożyć kompres ciepły, który korzystnie wpłynie na krążenie.
Kolejnym bardzo naturalnym sposobem radzenia sobie z siniakami i bólem po uderzeniu jest wykorzystanie obtłuczonych liści kapusty. Roślina ta zawiera w sobie dużą ilość witaminy C, co skutkuje tym, że zmniejszają się krwiaki. Należy przyłożyć kompres ze stłuczonych liści kapusty na obrzęknięte miejsce i owinąć je bandażem. Najskuteczniej i najwygodniej taki okład stosować na noc.
Innym rodzajem okładów stosowanych w sytuacji obrzęków jest kompres z roztworu sody lub octu z zimną wodą. W tak przyrządzoną miksturę należy włożyć gazę, a następnie przyłożyć na maksymalnie 15 minut w miejsce bólu i obtłuczenia.
Samodzielnie w domu bez większego problemu można przygotować maść na bazie czosnku i oliwy. Wystarczy rozgnieść 5 ząbków czosnku i zmieszać z 2 łyżkami oliwy. Na wsmarowaną maść należy nałożyć gazę i pozostawić w miejscu stłuczenia nie dłużej niż kilkanaście minut. Istotne jest, by nie nakładać tej maści na ranę, przy której doszło do obtarcia, przerwania czy też przecięcia warstwy naskórka.
Dodatkowe skuteczne metody na siniaki
W celu uniknięcia zbyt dużych zmian na ciele, przede wszystkim w postaci koloru, jaki potrafią przybierać siniaki, warto oprócz naturalnych metod minimalizowania objawów stłuczeń sięgnąć po skuteczne dodatkowe metody. Jedną z nich jest zakupienie w aptece maści, która w swoim składzie będzie zawierała arnikę górską, kasztanowiec lub żywokost. Te naturalne składniki mają właściwości uszczelniające naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęki. Jednakże trzeba pamiętać, że te składniki są bardzo wrażliwe na promienie UV i należy unikać wystawiania wysmarowanego miejsca na słońce.
W aptece bez większego problemu można zakupić maści specjalnie przygotowane po to, by niwelować rozprzestrzenianie się siniaków. Jednakże warto mieć świadomość, czy nie jest się uczulonym na którykolwiek składnik zawarty w kremie lub maści na siniaki. W czasie nanoszenia wybranych preparatów warto wykonać masaż kulistymi ruchami. To pozwoli na szybsze wchłonięcie się maści w skórę.
Gdy siniaki pojawiają się często, warto wzbogacić swoją dietę w witaminę C. W sposób naturalny należy dostarczać organizmowi preparatów w nią bogatych. Dlatego też w codziennym menu nie powinno zabraknąć owoców cytrusowych i jagodowych oraz zielonych warzyw, głównie kapustnych.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze