Jakie efekty dają drążki do ćwiczeń? Jak wybrać drążki do ćwiczeń w domu?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDrążki do ćwiczeń to jedna z podstaw wyposażenia każdej siłowni - zarówno tej domowej, jak i profesjonalnej. Żeby na nich ćwiczyć, wystarczą jedynie chęci i samozaparcie, a efekty w postaci wzmocnionych pleców i ramion będą widoczne bardzo szybko. Zanim jednak kupimy drążki do naszej domowej siłowni, warto przemyśleć, która wersja będzie dla nas najbardziej odpowiednia.
Drążki do ćwiczeń w domu
Najprostszym drążkiem, który możemy zamocować w swoich czterech ścianach jest drążek rozporowy. Drążek montuje się w ościeżnicy drzwiowej, dzięki czemu zajmuje bardzo niewiele miejsca. Niektóre modele drążków zawierają także specjalne gumowe uszczelki, które chronią przed niespodziewanym odkręceniem. Jedyny wada drążków rozporowych polega na tym, że możemy uszkodzić futrynę, zwłaszcza jeśli jest ona wykonana z drewna.
Inny typ drążków wymaga nieco więcej przestrzeni — są to tzw. drążki ścienne i drążki sufitowe. Jak sama nazwa wskazuje montuje się je do ściany lub do sufitu. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest to, że drążki te wytrzymają znacznie większe obciążenia niż drążki rozporowe. Minusem jest jednak to, że po montażu nie możemy już dokonać żadnych zmian, jeśli chodzi o wysokość lub rozstaw uchwytów. Przed zakupem musimy zatem wszystko dokładnie przemyśleć i wymierzyć, aby drążek spełniał nasze potrzeby. Pamiętajmy również, żeby upewnić się, czy do drążków dołączone są śruby.
Jeśli natomiast nie chcemy robić dziur w ścianach bądź w suficie, można wybrać drążek wolnostąjący. Minusem może być fakt, że ten typ często zajmuje dużo miejsca, jednak niektóre modele są dość lekkie, dzięki czemu możemy je z łatwością wynieść na zewnątrz, aby ćwiczyć na świeżym powietrzu.
Inne rozwiązanie, żeby uniknąć wiercenia w ścianach, pojawia się, jeśli posiadamy w domu drabinki gimnastyczne. Wówczas wystarczy zamocować drążek wiszący, który zahaczamy o szczebelki drabinki.
Drążki do ćwiczeń na zewnątrz
Podciągać możemy się również na świeżym powietrzu. Dodatkowo nie wymaga to od nas żadnych wydatków, bo całe zestawy urządzeń do street workoutu powstają coraz częściej przy placach zabaw. Jeśli jednak w naszej okolicy nie istnieje jeszcze "siłownia pod chmurką", to w ostateczności możemy posiłkować się trzepakiem albo nawet wytrzymałymi gałęziami. Rozwiązaniem może być także wspomniany wyżej drążek wolnostojący. Jeśli jednak chcemy, aby stał on docelowo w naszym ogrodzie, upewnijmy się, że został wykonany z materiału odpornego na działania atmosferyczne.
Możemy także zakupić drążek, który będzie w naszym ogrodzie na stałe. W tym celu warto pomyśleć, czy sam drążek nam wystarczy. Wielu bowiem producentów oferuje różne zestawy elementów, które składają się z drabinek, uchwytów lub kółek i które to zestawy możemy sami komponować, dzięki czemu możemy stworzyć własną estetyczną "siłownię pod chmurką".
Drążki do ćwiczeń dla dzieci
Myśląc o swojej aktywności fizycznej, nie możemy zapominać o naszych pociechach. W tym celu można zainwestować w drążki dla dzieci. Zaletą tego typu sprzętu jest to, że oprócz samego drążka zawierają one też wiszące drabinki, sznury czy kółka. Dodatkowo często są one wykonane tak solidnie, że może z nich korzystać także człowiek dorosły. Trzeba jednak pamiętać, że takie drążki zajmują sporo miejsca.
Drążki do ćwiczeń — efekty
Efekty ćwiczeń na drążku zależą w głównej mierze od rodzaju chwytów i szerokości rozstawu ramion. Chwytając drążek nachwytem aktywujemy przede wszystkim mięśnie pleców. Przy podchwycie zaś wzmacniamy mięśnie ramion.
Jeśli dopiero zaczynamy regularne podciąganie się i nasze mięśnie nie są jeszcze wystarczająco wzmocnione, możemy zacząć od prostych ćwiczeń. Jedno z nich polega na wyskoku ponad drążek i powolnym opadaniu. Warto przy okazji mieć cały czas podkurczone nogi, aby nie opierać się o podłoże.
Jakub Ruźniak
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze