Drążek do podciągania - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDrążek do podciągania to pewnie najprostszy sprzęt treningowy, który właściwie bez żadnych specjalnych wymogów możesz zamontować w domu. Ćwiczenia na drążku wzmocnią twoje barki i ramiona, poprawią koordynację i siłę mięśni core. Na co zwrócić uwagę przy zakupie drążka do podciągania? Jak go zamontować?
W kategorii sprzętów treningowych, prostotą w obsłudze i dostępnością drążek do podciągania może konkurować chyba tylko z matą do ćwiczeń. Można z niego korzystać zarówno na siłowni, jak i w domu. Jego konstrukcja jest wyjątkowo prosta, a pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń. To jeden najbardziej uniwersalnych sprzętów treningowych. Jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy warto kupić drążek do podciągania, przeczytaj ten tekst koniecznie!
Drążek do podciągania — co daje? Jakie mięśnie pracują w treningu na drążku?
Drążek do podciągania pozwala wszechstronnie trenować mięśnie pleców, barków oraz ramion, przedramion i rąk. Zwisami czy różnego rodzaju podciąganiem wzmocnisz cały core, a dodatkowo doskonale wyrzeźbisz sylwetkę. Dodatkową zaletą drążka do podciągania jest przystępna cena.
Gdzie zamontować drążek do podciągania?
W zależności od miejsca zamontowania, wyróżniamy różne rodzaje drążków do podciągania. Różnią się one nieznacznie budową, w więc i ceną:
1. Drążek do podciągania do futryny
To świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają drążka do podciągania bez wiercenia. Nie montuje się go na stałe — w każdej chwili można go zdjąć. Drążek taki może posiadać do dodatkowe uchwyty i wygięcia. Drążek montowany do futryny posiada specjalną poprzeczkę stabilizującą go w futrynie oraz klin dodatkowo zabezpieczający konstrukcję. Mimo tych zabiegów, nie da się ukryć, że to najmniej stabilne rozwiązanie. Co ważne, sprawdza się tylko w solidnych (drewnianych) futrynach drzwi – popularne, sklejkowe w tym wypadku niestety nie wchodzą w grę.
2. Drążek do podciągania do ściany
Taki typ drążka jest montowany na stałe, co na pewno wpływa na jego solidność, ale za to wymusza mocny, sporej wielkości stelaż, który przywierca się do ściany. To jest zaletą, ale może być i wadą tego rozwiązania, jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią w domu. Drążki takie są dostępne w różnych wariantach — proste, wygięte, z uchwytami lub bez. Niewątpliwą zaletą jest to, że nie ogranicza nas tutaj szerokość futryny drzwi. Przy montażu drążka do podciągania do ściany ważne, aby zwrócić uwagę na odległość pręta, na którym będziemy się podciągać, od ściany. Optymalne oddalenie to ok. 50–60 cm.
3. Drążek do podciągania do sufitu
Tu znowu można zauważyć sporo zalet. Drążki tego typu mogą mieć zróżnicowaną budową, ich konstrukcja jest solidna i nie zajmują miejsca w mieszkaniu. Wadą jest na pewno cena, wyższa niż w przypadku dwóch poprzednich rodzajów. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się też przy podwieszanych sufitach.
4. Drążek do podciągania rozporowy
To rozwiązanie dla osób, które nie chcą w mieszkaniu "mebla" pt. drążek. To najmniej skomplikowany rodzaj drążka do podciągania – występuje tylko w wersji prostej, bez wygięć, uchwytów i innych elementów dodatkowych. Taki drążek może być założony tymczasowo — zarówno w futrynie drzwi, jak i między ścianami, np. w wąskim przejściu w mieszkaniu. Jego zaletą jest na pewno cena — kupimy go już nawet za ok. 20 zł. Wadą jest oczywiście stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Drążek nie jest montowany żadnymi śrubami, ani klinami. Wszystko opiera się na mechanizmie rozpierania, który przy dużym obciążeniu może zawieść.
Gdzie kupić drążek do podciągania?
Najtańszymi miejscami do kupienia drążka będą oczywiście wszelkiego rodzaju duże sklepy sportowe, w tym sklepy internetowe. Jeśli zależy nam na bardziej złożonych modelach, z wieloma uchwytami, warto znaleźć sklep specjalistyczny ze sprzętem dedykowanym siłowniom. Na stronach specjalistycznych sklepów ze sprzętem treningowym często można znaleźć ranking drążków do podciągania.
MS
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze