Jak dobrać spodenki rowerowe? Czym się różnią spodenki rowerowe damskie od męskich?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSpodenki rowerowe mogą okazać się ważniejsze od samego roweru. To może zbyt śmiała teza, ale prawdą jest, że spodenki rowerowe w bardzo istotny sposób wpływają na komfort jazdy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tej części stroju, by jazda na rowerze była czystą przyjemnością.
Jadąc na rowerze, nasze ciało opiera się na trzech punktach — na dłoniach, stopach oraz na pupie. Ten trzeci punkt podparcia bierze na siebie aż 60 proc. całego ciężaru ciała rowerzysty. Do tego nasze pośladki i krocze są w ciągłym ruchu, narażone na otarcia w trakcie pedałowania. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni dobór spodenek rowerowych.
Jak dobrać spodenki rowerowe?
Wybierając spodenki rowerowe, zwróć uwagę na pięć kluczowych elementów:
• czy są to spodenki damskie czy męskie?
• czy mają wewnętrzne szwy?
• czy mają szelki?
• jak i z jakiego materiału zbudowana jest wkładka?
• jak i z jakiego materiału uszyte są spodenki?
Czym się różnią spodenki rowerowe damskie od męskich?
Różnica wynika z odmiennej budowy anatomicznej kobiet i mężczyzn i polega przede wszystkim na innym kształcie wkładki. Siedząc na siodełku, nasze ciało opiera się na guzach kulszowych, które u kobiet rozstawione są zdecydowanie szerzej niż u mężczyzn. W związku z tym wkładki w damskich spodenkach rowerowych są większe, szersze i z uwagi na budowę narządów płciowych mają też więcej pianki w centralnej części wkładki. Męskie spodenki rowerowe posiadają z kolei wkładki o bardziej wydłużonym kształcie.
Niezależnie od tego, czy szukasz spodenek damskich czy męskich, ich wkładka musi być wykonana z miękkiego w dotyku materiału z powłoką antybakteryjną. Spodenki muszą być obcisłe. Muszą być wykonane z termoaktywnego (oddychającego) materiału, szybko odprowadzającego wilgoć na zewnątrz. Najlepiej jak będą wykonane w technologii bezszwowej (tzw. płaskie szwy), bo każdy szew po wewnętrznej stronie uda to gwarantowane bolesne obtarcie, nawet po krótkiej wyciecze. Ważne też, aby nogawki były zakończone od wewnątrz jakimś elementem antypoślizgowym. Najczęściej jest to silikonowy pasek, który zapobiega podwijaniu się materiału do góry.
Spodenki rowerowe bez szelek?
To pytanie pada niezwykle często. Wielu uważa, że spodenki rowerowe bez szelek wyglądają bardziej estetycznie. To oczywiście kwestia gustu, ale my usilnie będziemy przekonywać, że warto zainwestować w spodenki z szelkami. Mamy na to co najmniej kilka argumentów. Dzięki szelkom spodnie nie obniżają się podczas jazdy i wkładka jest zawsze tam, gdzie powinna być. Dzięki szelkom niepotrzebna jest gumka w pasie, więc też nie wpija się ona w brzuch. Poza tym wygląda się w nich dokładnie tak, jak w spodenkach rowerowych bez szelek, bo szelki przykryte są przez koszulkę. Jeśli chodzi o same szelki, to ważne jest, by były wykonane z siateczkowego materiału, gwarantującego wentylację.
Czy zakładać bieliznę pod spodenki rowerowe?
To pytanie pada jeszcze częściej. Wyjaśnijmy więc tę sprawę raz na zawsze. Spodenki rowerowe zakłada się NA GOŁE CIAŁO. Nie nosi się pod nimi majtek, bo każda dodatkowa warstwa materiału, włożona między skórę a spodenki, grozi nieprzyjemnymi otarciami. Tu może warto dać jeszcze jedną radę — nie kupuj białych spodenek rowerowych z cienkiego, prześwitującego materiału.
Jak prać spodenki rowerowe?
Jak już dobierzemy właściwe spodenki rowerowe, warto wiedzieć, jak o nie dbać, by służyły nam jak najdłużej. Nie powinno się prać spodenek w silnych detergentach, bo mogą one podrażnić wrażliwą skórę krocza. Na rynku dostępne są specjalne płyny do prania odzieży sportowej. Ale dobrym rozwiązaniem jest także pranie ich ręcznie w zwykłym szarym mydle. Szare mydło nie zawiera związków chemicznych, które negatywnie wpływają na materiały techniczne i membrany. To najtańszy i najprostszy sposób.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze