Mezomorfik - kim jest i czym się wyróżnia? Dlaczego mezomorfik często zostaje zawodowym sportowcem?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeMezomorfik - kim jest i dlaczego jest tak pożądanym typem sylwetki? Odpowiedź jest prosta: to figura o muskularnej budowie ciała, która nie ma problemów w nabieraniu masy mięśniowej, ma mocne kości i stawy i świetnie działający metabolizm. Czym jeszcze charakteryzuje się sylwetka mezomorfika?
Mezomorfik — kto to jest?
Mezomorfik to najbardziej pożądany typ sylwetki pośród sportowców, szczególnie tych, którzy ćwiczą na siłowni. Jest jednym z trzech somatotypów, czyli typów budowy ciała i rodzaju metabolizmu. Dwa pozostałe to ektomorfik i endomorfik.
Mezomorfik wyróżnia się atletyczną sylwetką, niskim poziomem zawartości tkanki tłuszczowej i genetycznie dużymi mięśniami. Takim osobom bardzo łatwo jest osiągnąć okazałą muskulaturę, a dodatkowo mają bardzo sprawnie funkcjonujący metabolizm. Poza tym, są one posiadaczami mocnych kości i stawów, a dodatkowo są bardzo silne. Mezomorficy nie mają kłopotów z brakiem apetytu lub wręcz przeciwnie ze zbyt dużym łaknieniem.
Mezomorfik — sylwetka
Sylwetka mezomorfika charakteryzuje się niemal idealnymi proporcjami ciała. U mężczyzn figurą przypomina literę "V" - ma wąskie biodra i szerokie barki. Może mieć również umięśnione nogi łydki. Wyróżnia się muskularną budową ciała, z bardzo małą ilością tłuszczu.
U kobiet zaś mamy do czynienia z figurą klepsydry — ma szerokie barki i biodra przy stosunkowo wąskiej talii.
Z uwagi na to, że mezomorficy nie mają problemu w spalaniu tkanki tłuszczowej i przybieraniu masy mięśniowej, często zostają zawodowymi sportowcami. A nawet jeśli nie, to wkładając odrobinę wysiłku w ćwiczenia i dietę, mogą cieszyć się wyrzeźbioną i umięśnioną sylwetką.
Mezomorfik, endomorfik, ektomorfik — czym się różnią?
Mezomorfik to zatem atleta o niskiej zawartości tłuszczu w ciele, któremu przyrost masy mięśniowej nie sprawia trudności. Z przyrostem masy mięśniowej ma zaś problem inny typ budowy — tak zwany ektomorfik.
Ektomorficy są naturalnie bardzo szczupli, mają mały obwód kości. Chociaż tak samo jak mezomorficy wyróżniają się małą ilością tłuszczu, to ze zbudowaniem tkanki mięśniowej nie idzie im tak dobrze. Wynika to głównie z tego, że ich organizm spala dużą ilość kalorii ze względu na pracujący hormon tarczycy. Hormon ten podnosi temperaturę ciała i przyspiesza metabolizm.
Endomorfika zaś charakteryzuje gruby kościec i naturalnie masywna budowa ciała. Ma często zaburzenia hormonalne, co przekłada się na spowolniony metabolizm i szybki przyrost masy ciała — zarówno tkanki tłuszczowej, jak i mięśniowej. Nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej u endomorfików szybko prowadzi do nadwagi.
DD
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze