Rodzaje nadciśnienia
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temuNadciśnienie najczęściej występuje u osób, które zmagają się z nadwagą. Częściej pojawia się także u tych, których członkowie rodziny również na nie cierpią. Może ono wystąpić samoistnie, ale także może pojawić się jako wynik innej choroby, np. schorzenia nerek lub płuc. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do tego, że pojawi się przewlekła niewydolność serca. Można wyróżnić kilka rodzajów nadciśnienia, m.in. najczęściej występujące nadciśnienie tętnicze oraz nadciśnienie płucne i nadciśnienie ciążowe.
Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego?
Najczęściej za pojawienie się nadciśnienia tętniczego odpowiada sam chory. Może do niego doprowadzić źle zbilansowana dieta, brak ruchu, używki, lekarstwa. Do czynników, które mogą odpowiadać za pojawienie się dolegliwości, zaliczamy:
- nadwagę, szczególnie narażone są osoby z otyłością brzuszną,
- niski poziom aktywności fizycznej,
- nadużywanie używek takich jak alkohol lub papierosy.
Objawy nadciśnienia tętniczego
Najgorsze w nadciśnieniu tętniczym jest to, że zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów chorobowych. Jeśli nie zostaną przeprowadzone badania ciśnienia, chory może być nieświadomy tego, że przez dłuższy czas cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jednak w niektórych przypadkach mogą się pojawić takie objawy jak:
- nieuzasadniony niepokój,
- kołatanie i bóle serca,
- częste bóle głowy,
- napady duszności,
- nieuzasadnione zmęczenie.
To właśnie może świadczyć o tym, że rozwija się nadciśnienie tętnicze. Warto wiedzieć, że nieleczone może być przyczyną, z powodu której pojawi się przewlekła niewydolność serca.
Przyczyny nadciśnienia płucnego
Kolejnym rodzajem jest nadciśnienie płucne. Można wyróżnić dwa jego rodzaje:
- nadciśnienie płucne,
- żylne nadciśnienie płucne.
Nadciśnienie tętnicze płucne może pojawić się z wielu przyczyn – mogą być one nieznane, ale mogą też wynikać z niektórych chorób. Za pojawianie się nadciśnienia tętniczego płucnego odpowiadają choroby tkanki łącznej, wrodzone wady serca, obniżenie odporności przy zakażeniu wirusem HIV, nadciśnienie wrotne.
Żylne nadciśnienie płucne może pojawiać się jako przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także może mieć związek z hipowentylacją pęcherzykową lub śródmiąższowym zapaleniem płuc. Także przewlekła choroba zakrzepowo-zatorowa może odpowiadać za wystąpienie żylnego nadciśnienia płucnego.
Objawy nadciśnienia płucnego
Nadciśnienie płucne, w odróżnieniu od tętniczego, daje objawy. Można je zauważyć, więc możliwe jest szybkie wdrożenie leczenia. Do charakterystycznych symptomów można zaliczyć:
- nocne duszności,
- pojawiające się omdlenia,
- palce pałeczkowate,
- niedomykanie zastawki trójdzielnej,
- krwioplucia.
To oczywiście nie wszystkie objawy nadciśnienia płucnego. Jednak te występują najczęściej. Jeśli się pojawią, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przyczyny nadciśnienia wrotnego
Nadciśnienie wrotne jest trzecim rodzajem. Pojawia się ono w wyniku zastoju i równoczesnego wzrostu oporu krwi w układzie wrotnym. Najczęstszą jego przyczyną jest marskość wątroby, która może się pojawić w wyniku:
- nadużywania alkoholu,
- wirusowego zapalenia wątroby,
- rzadziej nadciśnienie wrotne pojawia się w wyniku zakrzepicy żył wątrobowych lub żyły wrotnej.
Objawy nadciśnienia wrotnego
Nadciśnienie wrotne nie występuje na szczęście bezobjawowo. W wyniku zaburzenia przepływu przez żyłę wrotną rozwija się krążenie oboczne. Wpływa ono na zwiększenie ryzyka pojawienia się krwawienia z przewodu pokarmowego, a także żylaków przełyku. W wyniku nadciśnienia wrotnego mogą pojawić się takie objawy chorobowe jak:
- żółtaczka,
- obrzęki,
- wodobrzusze.
Nadciśnienie wrotne może prowadzić także do toksycznego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które również zaliczamy do objawów.
Nadciśnienie ciążowe
Czwartym rodzajem jest nadciśnienie ciążowe. Pojawia się ono u około 8 proc. kobiet w ciąży i rozwija się w drugiej jej połowie. Nadciśnienie ciążowe jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Może wywołać pojawienie się rzucawki u ciężarnej.
Warto wiedzieć, że jeśli kobieta cierpi na nadciśnienie tętnicze, przed zajściem w ciążę powinna skonsultować się z lekarzem w celu zmiany leczenia. Niektóre leki obniżające ciśnienie mogą wpływać negatywnie na płód i doprowadzać do jego uszkodzeń. Dlatego należy o tym pamiętać i odpowiednio przygotować się do ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze