Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuCallanetics to rodzaj ćwiczeń, które pozwalają na uzyskanie pięknej i szczupłej sylwetki. Callanetics daje możliwość wzmocnienia mięśni brzucha, wysmuklenia ud oraz ujędrnienia pośladków. Bardzo często na tego typu zajęcia chodzą młode mamy, których sylwetka uległa zmianie po ciąży. Callanetics pozwala odzyskać figurę. Jednak czy może być wykonywany w trakcie ciąży?
Czym jest callanetics?
Callanetics opiera się na wykonywaniu jednocześnie prostych, skutecznych i bezpiecznych ćwiczeń modelujących sylwetkę. Trening ten zmusza do pracy nie tylko podstawowe mięśnie, ale również te głęboko położone. Efekt ten uzyskuje się przez energiczne i wielokrotne wykonywanie prostych ćwiczeń. Siła tego treningu wynika z jego prostoty i intensywności. W trakcie godzinnej sesji jest możliwe uzyskanie podobnego efektu, jaki osiągamy po kilkugodzinnym zestawie tradycyjnych ćwiczeń.
Dużą zaletą tej metody jest to, że mogą ją wykorzystywać osoby w każdym wieku i o różnych możliwościach, także kobiety w ciąży. W przypadku kobiet ciężarnych należy pamiętać o kilku ograniczeniach. W pierwszym trymestrze ciąży nie mogą one na przykład wykonywać ćwiczeń na brzuch, ponieważ grozi to skurczem mięśni brzucha.
W początkowej fazie ćwiczeń należy trenować dwa razy w tygodniu przez około sześćdziesiąt minut. Wraz z upływem czasu powinno się zwiększyć liczbę sesji treningowych w ciągu tygodnia. Trenując, przyzwyczajamy mięśnie do wysiłku, dlatego należy dostosować intensywność ćwiczeń do naszych aktualnych możliwości.
Ćwiczenia callanetics dla kobiet ciężarnych
Niektóre ćwiczenia callanetics można wykonywać w czasie ciąży, jednak o pewnych ograniczeniach. Na przykład wykluczone jest wykonywanie ćwiczeń na wzmocnienie mięśni brzucha w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży. Natomiast niektóre ćwiczenia są wręcz zalecane przez specjalistów, ponieważ przygotowują kobietę do naturalnego porodu.
Jedno z zalecanych ćwiczeń callanetics można wykonać w domu z użyciem zwykłego krzesła. Kobieta powinna na nim usiąść i zachować wyprostowaną sylwetkę. Następnie powinna oprzeć ręce na oparciu i próbować unieść całe ciało ku górze. Ćwiczenie to powinno być powtórzone kilkukrotnie. Jego celem jest wzmocnienie mięśni ramion, tułowia oraz grzbietu.
Kolejne ćwiczenie dla kobiet w ciąży polega na skakaniu na boki, raz w lewą raz w prawą stronę oraz dotykaniu naprzemiennie zgiętym łokciem przeciwległego uda. To ćwiczenie również powinno być powtórzone kilkukrotnie. Jest to doskonały sposób na kształtowanie talii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze