Kontuzje w sporcie – jak sobie z nimi poradzić?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Kontuzje w sporcie to częste zjawisko, które nie omija także najbardziej doświadczonych sportowców. Uraz może wykluczyć z treningów nawet na kilka miesięcy. Niestety, niektórych wydarzeń nie można przewidzieć. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, gdy do nich dojdzie.
Co zrobić, gdy dojdzie do kontuzji?
Gdy dojdzie do kontuzji, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ważne jest wybranie dobrego specjalisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i zaproponuje nowoczesne metody leczenia. Konieczne jest przestrzeganie jego zaleceń oraz rozpoczęcie wczesnej rehabilitacji. Takie działanie zwiększa szansę na powrót do uprawiania sportu.
Najbardziej nieprzyjemnym doświadczeniem w czasie kontuzji jest ból. Można go złagodzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest sięgnięcie po lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Skutecznym środkiem jest Ketonal Active, który można kupić w aptece bez recepty. Charakteryzuje się on szybkim i skutecznym działaniem w walce z łagodnym i umiarkowanym bólem.
Bardzo ważne są także zabiegi rehabilitacyjne. Składają się one z zestawu specjalnie dopasowanych ćwiczeń, dzięki którym wzmacniają się mięśnie i zwiększa się zakres ruchów w uszkodzonych stawach. Ich uzupełnieniem są zabiegi fizykalne: laseroterapia, kinesiotaping, terapia ultradźwiękowa, krioterapia, elektrostymulacja, magnetoterapia, naświetlanie lampą Sollux i inne.
Pozostawanie aktywnym mimo kontuzji
Warto pamiętać, że kontuzja wcale nie musi oznaczać całkowitego wykluczenia z aktywności sportowej. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia ciężkości urazu. Warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutom. Specjaliści pomogą dopasować zestaw ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i poprawiających wydolność organizmu. Pozostanie aktywnym pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności. Nie można jednak podejmować żadnych działań na własną rękę, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.
Po kontuzji można pozostać aktywnym także w innej formie. Warto przeznaczyć czas podczas rekonwalescencji na udział w zawodach sportowych z perspektywy widza oraz na śledzenie ważnych informacji ze świata sportu. W ten sposób wzrasta motywacja, a także poprawia się samopoczucie psychiczne – jest to konieczne, aby powrócić do pełnej sprawności.
Jak wrócić do uprawiania sportu po kontuzji?
Powrót do uprawiania sportu po kontuzji powinien przebiegać stopniowo. Na początek warto skonsultować się z fizjoterapeutą, lekarzem i trenerem personalnym. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie zestawu ćwiczeń i opracowanie planu treningowego dostosowanego do aktualnego stanu zdrowia i możliwości organizmu.
Warto pamiętać, że pierwsze treningi po kontuzji nie powinny być zbyt intensywne. Należy zacząć od kilku minut ćwiczeń 1–2 razy w tygodniu i stopniowo wydłużać czas trwania i zwiększać ich intensywność. Każdy trening powinien rozpocząć się kilkuminutową rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem mięśni. Gdy pojawią się dolegliwości bólowe, należy przerwać aktywność fizyczną.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze