Siłownia, w której się wyśpisz
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuNiewystarczająca godzin snu to typowa bolączka osób dorosłych żyjących w XXI wieku. Jej skutkiem jest stres, obniżony nastrój i permanentne zmęczenie. W odpowiedzi na ten problem w Wielkiej Brytanii zorganizowano zajęcia, w których trakcie można uciąć sobie drzemkę i nauczyć się, jak robić to prawidłowo.
Kwadrans na trening i 45 minut snu
W ramach płatnych zajęć chętni najpierw przez 15 minut wykonują ćwiczenia rozciągające, relaksujące i wyciszające, a następnie przez 45 minut śpią przy dźwiękach nastrojowej muzyki w pomieszczeniu o “idealnej dla jakości snu i spalania kalorii temperaturze” (jak zapowiada organizator) pełnym obcych osób. Otrzymują łóżko, koc i maskę na oczy. Na koniec ponownie wykonują stretching.
Te nietypowe zajęcia odbywają się w Sidcup w jednym z punktów brytyjskiej sieci siłowni i klubów fitness David Lloyd Clubs. Na terenie tej siłowni zamiast sprzętu i akcesoriów do ćwiczeń stoją łóżka. Jeśli eksperymentalny pomysł okaże się sukcesem, zajęcia trafią do grafików innych placówek sportowych tej firmy na terenie Wielkiej Brytanii. Pierwsze z zaplanowanych odbyły się pod koniec kwietnia.
60-minutowe spotkania noszą nazwę “napercise”, czyli lekcje drzemki. Organizatorzy (autorką jest Kathryn Pinkham, ekspertka ds. snu i marzeń sennych) twierdzą, że są to normalne ćwiczenia fitness, a udział w nich “ożywia umysł, poprawia nastrój, a nawet pozwala spalić nadwyżkę kalorii”.
Zalety drzemki w ciągu dnia
Według wyników badania przeprowadzonego w Allegheny College w Pensylwanii, jego uczestnicy, którzy w ciągu dnia ucinali sobie 45 minut drzemki w środku dnia, lepiej radzili sobie ze stresem lepiej niż ci, którzy tego nie robili.
Inne badanie (przeprowadzone przez UC Berkeley) wykazało, że popołudniowa drzemka może zwiększać zdolność uczenia się, ponieważ sen sprawia, że poprawia się zdolność koncentracji uwagi. Dzięki niej cieszymy się też lepszym samopoczuciem. Co więcej, 15-minutowa drzemka zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca. Krótkotrwały sen obniża bowiem poziom stresu w organizmie, który jest przyczyną udarów i zawałów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze