Pierwsza pomoc w przypadku stłuczeń, skręceń lub innych urazów

Kontuzje tego rodzaju są bardzo częste, ponieważ wystarczy tylko chwila nieuwagi, np. źle ustawiona stopa, i może dojść do naciągnięcia mięśni czy nawet skręcenia. Nie tylko w trakcie ruchu może dojść do urazu. Brak częstego wysiłku fizycznego może doprowadzić np. do zastoju mięśni, które nie są wzmacniane. W takim przypadku gwałtowne poruszenie się może doprowadzić do bolesnej kontuzji.

Zdjęcie opatrunku / Shutterstock

Jak reagować w przypadku urazu?

Do najczęstszych urazów mięśni należą potłuczenia. Przyczyny potłuczeń to np. silne uderzenie czy przewrócenie się. W tym momencie dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń podskórnych, krwawienia podskórnego i przedostania się krwi do tkanek. Taki uraz objawia się tym, że w miejscu uszkodzenia tkanek tworzą się siniaki. Oczywiście wszystkiemu towarzyszy ból. Jak pomóc przy stłuczeniu? Na pewno należy zrobić zimny okład, który powinien zminimalizować obrzęk. Jeżeli doszło do stłuczenia ręki czy nogi, trzeba ją ułożyć wyżej serca – ma to pomóc przy ograniczeniu krwawienia podskórnego.

Najczęstsze urazy

Skręcenie to natomiast zbytnie rozciągnięcie więzadeł. Najczęściej kontuzje dotykają stawu kolanowego, stawu skokowego i nadgarstka. Lekarze często mówią, że skręcenie jest inwazyjną kontuzją, która powoduje obrzęk stawu, często pojawia się również siniak. Obrzęk można zmniejszyć, przykładając chłodny okład, zaleca się także usztywnienie nogi bandażem elastycznym. Gdy dojdzie do skręcenia stawu, ortopeda może zalecić założenie tzw. ortezy, czyli stabilizatora.

W trakcie codziennych obowiązków może w każdym momencie dojść do naciągnięcia ścięgien, więzadeł, włókien mięśniowych. Przy zbyt mocnym naciągnięciu może nawet dojść do zerwania ścięgna. Naciągnięcie czy zerwanie charakteryzuje się ostrym bólem, który pojawia się przy prostowaniu i zginaniu stawu. Jest to punktowy ból, który może się zwiększać przy ucisku. Jeżeli nie pomaga okład, po upływie 24 godzin należy udać się do lekarza.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Zalety ćwiczenia zimą na świeżym powietrzu Najczęstsze wakacyjne urazy Jak leczyć stłuczone lub obciążone stawy? Jak szybko zlikwidować siniaka? Jak pomóc przy stłuczeniu? Na czym polega trening cardio? Jak pozbyć się siniaków i stłuczeń? Jaką siłownię wybrać? Ćwiczenia sposobem na długie życie Jak leczyć skręconą kostkę? Czy fitness jest dobry na odchudzanie? Kontuzje – pierwsza pomoc Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Czym charakteryzuje się skręcenie stawu? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity