Ćwiczenia odchudzające – możesz z powodzeniem wykonywać je w domu
PAULINA KOC • dawno temu • 1 komentarzMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Wielkimi krokami zbliża się lato, a co za tym idzie – coraz więcej osób rozpoczyna redukcję. Aby z powodzeniem zakończyć ten proces, warto pamiętać, że aby doszło do spalania tkanki tłuszczowej, musi zostać utrzymany deficyt energetyczny (spożycie kilokalorii powinno być mniejsze, niż wynosi zapotrzebowanie), dlatego dieta połączona z odpowiednio ułożonym planem treningowym przyniesie doskonałe rezultaty. Jak powinny wyglądać ćwiczenia odchudzające w domu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.
Ćwiczenia odchudzające w domu – jakie wybrać?
Trening odchudzający jest treningiem najczęściej wybieranym przez bywalców siłowni. Osoby, które wybierają trening w zaciszu domowym, również z powodzeniem mogą tracić kilogramy. Oto kilka przykładowych rodzajów treningu odchudzającego.
Cardio – to chyba najpopularniejsza forma treningu odchudzającego. Można go wykonywać np. na bieżni, orbitreku, rowerku stacjonarnym czy ergometrze wioślarskim. Jeśli nie dysponuje się tego rodzaju sprzętem, można wykorzystać zwykłą skakankę.
Interwał – trening o wysokiej intensywności polegający na przeplataniu okresów maksymalnej pracy z okresami umiarkowanego wysiłku. Cechą charakterystyczną jest zaciągnięcie tzw. długu tlenowego, co w efekcie przyczynia się do spalania kilokalorii nawet do kilku godzin po zakończonym treningu. W warunkach domowych można wykonywać interwały czasowe, np. 20 sek. pracy, 30 sek. odpoczynku. Można wykorzystać skakankę, wybrać wejścia na podwyższenie, skipy A/B/C lub burpees.
Tabata – 4-minutowy wysiłek interwałowy pozwalający w krótkim czasie spalić maksymalną liczbę kilokalorii. Przyjęło się wykonywanie tego treningu w systemie 20 sek. maksymalnej pracy, po czym następuje 10 sek. przerwy. Cały protokół jest powtarzany 10-krotnie. Ze względu na wysoką intensywność tabata jest polecana osobom z dłuższym stażem treningowym.
Trening obwodowy – to rodzaj treningu, który składa się z kilku ćwiczeń wykonywanych w serii, jedno po drugim, bez przerwy. Przerwa następuje dopiero po wykonaniu całego obwodu.
Trening siłowy a redukcja tkanki tłuszczowej
Trening odchudzający kojarzony jest przede wszystkim z treningami aerobowymi lub z treningami z małym obciążeniem i wysoką liczbą powtórzeń. Co w takim razie z treningiem siłowym? Podczas redukcji tkanki tłuszczowej organizm wchodzi w stan deficytu kalorycznego. Faktem jest, że w tym okresie nie jest możliwe budowanie mięśni (wyjątek stanowią osoby początkujące, u nich ten proces jest możliwy).
Treningi siłowe powodują spalanie kilokalorii oraz utrzymanie wypracowanych mięśni, które pomagają w redukcji, ponieważ dzięki nim zapotrzebowanie organizmu na energię wzrasta. Trening z obciążeniem w połączeniu z odpowiednią dietą może przynieść znakomite rezultaty.
NEAT, czyli jak być aktywnym w domu
NEAT może być sprzymierzeńcem w walce o utratę kilogramów. Warto zwrócić uwagę na to, ile czasu dziennie spędza się w pozycji siedzącej. A może da się coś z tym zrobić? Osoba, która pracuje w domu, powinna sprawdzić, czy może wykonywać swoją pracę na stojąco. Jeśli nie jest to możliwe, powinna zadbać o to, by co jakiś czas wstać, wykonać parę ćwiczeń czy przespacerować się po domu. Odkurzanie, sprzątanie czy wchodzenie po schodach to czynności niezbyt lubiane, ale i one mogą stać się sojusznikami w walce o lepszą sylwetkę. Jeśli zadba się o to, by w życiu codziennym pojawiło się jak najwięcej ruchu, efekty przyjdą szybciej, niż można się spodziewać.
Podsumowanie
Dla wielu osób redukcja jest procesem niezwykle trudnym, wymagającym wielu godzin żmudnego treningu. Ważne, aby w tym wszystkim znaleźć aktywność, która sprawia danej osobie radość. Z kolei dieta powinna być smaczna i urozmaicona, aby można było czerpać satysfakcję z całego procesu. Należy indywidualnie dobrać ćwiczenia odchudzające w domu i działać. Osoba wykonująca trening odchudzający w domu może uzyskać równie dobre efekty co osoba ćwicząca na siłowni. Powodzenia!
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze