Czy rower stacjonarny może zastąpić bieganie?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Zastanawiasz się, czy w sezonie jesienno-zimowym można zastąpić bieganie treningiem w warunkach domowych? Obawiasz się, że bieżnia może zajmować zbyt wiele miejsca i okazać się zbyt głośna w trakcie jej użytkowania? Warto rozważyć ćwiczenie na rowerze stacjonarnym. Czy jednak taka modyfikacja treningu będzie odpowiednia dla kogoś, kogo docelową aktywnością są starty na określonym dystansie? Przyjrzyjmy się tematowi.
Rower treningowy kontra bieżnia
W warunkach domowych główną przewagą roweru stacjonarnego względem bieżni jest cichość jego pracy. Oczywiście, również bieżnie można znaleźć takie, które będą pracować względnie cicho – jednak w przypadku rowerów efekt ten uzyskujemy na dzień dobry, co w przypadku mieszkania w bloku jest szczególnie istotne. Warto tez zwrócić uwagę na to, że choć bieżnię po treningu można złożyć, rower stacjonarny łatwiej przestawić w inne miejsce pokoju.
Dlaczego rower stacjonarny sprawdzi się dla biegaczy?
Choć specyfika pracy mięśni na stacjonarnym rowerze treningowym jest inna, niż w trakcie biegu, nadal pracują głównie nogi. Głównie, choć nie tylko. Jeżeli jednak skupimy się właśnie na kończynach dolnych, to wart uwagi jest fakt, że dobrze wyregulowany rower treningowy pozwala bardzo wyraźnie oszczędzić kolana – a właśnie na nie narzeka wielu biegaczy.
To ważne, ponieważ dzięki temu można pozwolić odpocząć stawom, jednocześnie nie przerywając cyklu treningowego. Oczywiście, bieżnie dzięki amortyzacji również oszczędzają kolana, choć jednak nie aż tak bardzo jak rower.
Zaznaczmy jednak – jak już wyżej wspomnieliśmy, kluczową kwestią jest regulacja wysokości siodełka i kierownicy. Nie mogą być one ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, ponieważ wtedy mimo wszystko dojdzie do przeciążeń.
Jak rower treningowy przydaje się biegaczom?
Już na etapie wyboru modelu roweru treningowego warto zwrócić uwagę na jego parametry. W tej kwestii im większy wybór, tym lepiej, dlatego najlepiej szukać na aukcjach internetowych, gdzie można porównać propozycje różnych sprzedawców. Dobrze by było, gdyby dany rower stacjonarny posiadał spory zakres regulacji oporu i rzecz jasna był dostosowany do wagi osób, które mogą na nim ćwiczyć. To właśnie regulacja oporu pozwala dopasować trening do potrzeb i… zmieniać jego formę gdy zajdzie taka potrzeba.
Na niskim oporze zdecydowanie warto ćwiczyć szybkość, ale tez tym, które chcą mocno podkręcić swój metabolizm.
Na wysokim z kolei można pracować nad siłą biegową i symulować dłuższe podbiegi. Z kolei przestawianie co kilka minut tych wersji odzwierciedla trening w terenie o zróżnicowanym podłożu. Jeśli natomiast zmianę będziemy robić często, np. w protokole tabaty, można dość sprawnie podwyższać swoją adaptację do tej formy treningu.
Trening zaawansowany
Niektóre modele rowerów treningowych posiadają czujniki tętna i możliwość automatycznego ustawiania programów treningowych. Dzięki takim elementom można podchodzić do treningów bardziej kompleksowo, na przykład ustalając pracę na podstawie HRmax (tętna maksymalnego).
Taki trening ma ten plus, ze z czasem uczy samodzielnego reagowania na reakcje własnego organizmu – a to z pewnością przyda się na zawodach, zwłaszcza w trakcie walki z ostatnimi kilometrami dłuższej trasy.
A może rower poziomy?
Warto wspomnieć jeszcze o zupełnie innej odmianie sprzętu treningowego, a mianowicie poziomych rowerach stacjonarnych. W ich przypadku nogi pracują trochę mniej, za to znacznie mocniej mięśnie brzucha. Jednocześnie odciążone zostają plecy.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to trening już znacznie odbiegający od aktywności biegowej, jednak jeśli dobrze się zastanowić, mięśnie brzucha mają znaczenie dla utrzymywania prawidłowej sylwetki biegowej. Owszem, biegaczowi bardziej przyda się praca na rowerze pionowym, jednak jeżeli ktoś z domowników chce zacząć ćwiczyć sporty wytrzymałościowe, a jednocześnie ma problem z kręgosłupem, warto rozważyć nabycie sprzętu, który posłuży również jemu.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze