Leczenie nadciśnienia a udar
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuWedług najnowszych badań naukowych przyjmowanie regularnie preparatów obniżających ciśnienie tętnicze krwi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru u osób z nadciśnieniem. Na tę dolegliwość cierpią osoby, których wynik jest wyższy niż 140/90 mm Hg.
Objawami nadciśnienia tętniczego są między innymi: ból głowy w okolicy potylicznej i nadpobudliwość. Może mu również towarzyszyć uczucie kołatania serca, zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy bezzwłocznie zgasić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.
Ryzyko wystąpienia udaru
W przeprowadzonych badaniach wzięto pod uwagę wyniki badań ponad siedemdziesięciu tysięcy pacjentów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Naukowcy porównali wyniki dotyczące przyjmowania środków obniżających ciśnienie oraz placebo. Okazało się, że osoby, które przyjmowały leki na nadciśnienie, były nawet o dwadzieścia dwa procent mniej narażone na wystąpienia udaru mózgu niż pacjenci przyjmujący preparaty placebo.
Wyniki badań potwierdziły się niezależnie od typu stosowanych leków obniżających ciśnienie. Co ciekawe, przyjmowanie ich nie wpłynęło znacząco na spadek ryzyka wystąpienia zawału serca, lecz zmniejszało śmiertelność w wyniku chorób układu krążenia.
Taki rezultat nie oznacza jednak, że leki na nadciśnienie zastąpią stosowaną do te pory profilaktykę udaru. Według naukowców najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia udaru jest zdrowy styl życia, a nie farmakoterapia. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, ograniczenie spożywania alkoholu, dbanie o kondycję fizyczną i utrzymywanie właściwej wagi to najlepszy sposób, by uniknąć wielu groźnych chorób, w tym również udaru.
Oczywiście w niektórych sytuacjach należy przyjmować leki, jednak nie mogą one zastąpić zdrowego trybu życia. Pamiętać również należy, że dużo łatwiej jest przeciwdziałać nadciśnieniu, niż je leczyć. Koszt długoletniej terapii lekami obniżającymi ciśnienie nie jest niski, a przyjmowanie farmaceutyków nie jest obojętne dla organizmu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze