Leczenie nadciśnienia a udar

Według najnowszych badań naukowych przyjmowanie regularnie preparatów obniżających ciśnienie tętnicze krwi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru u osób z nadciśnieniem. Na tę dolegliwość cierpią osoby, których wynik jest wyższy niż 140/90 mm Hg.

Shutterstock

Objawami nadciśnienia tętniczego są między innymi: ból głowy w okolicy potylicznej i nadpobudliwość. Może mu również towarzyszyć uczucie kołatania serca, zaczerwienienie skóry twarzy i szyi. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy bezzwłocznie zgasić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.

Ryzyko wystąpienia udaru

W przeprowadzonych badaniach wzięto pod uwagę wyniki badań ponad siedemdziesięciu tysięcy pacjentów z podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Naukowcy porównali wyniki dotyczące przyjmowania środków obniżających ciśnienie oraz placebo. Okazało się, że osoby, które przyjmowały leki na nadciśnienie, były nawet o dwadzieścia dwa procent mniej narażone na wystąpienia udaru mózgu niż pacjenci przyjmujący preparaty placebo.

Wyniki badań potwierdziły się niezależnie od typu stosowanych leków obniżających ciśnienie. Co ciekawe, przyjmowanie ich nie wpłynęło znacząco na spadek ryzyka wystąpienia zawału serca, lecz zmniejszało śmiertelność w wyniku chorób układu krążenia.

Taki rezultat nie oznacza jednak, że leki na nadciśnienie zastąpią stosowaną do te pory profilaktykę udaru. Według naukowców najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia udaru jest zdrowy styl życia, a nie farmakoterapia. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, ograniczenie spożywania alkoholu, dbanie o kondycję fizyczną i utrzymywanie właściwej wagi to najlepszy sposób, by uniknąć wielu groźnych chorób, w tym również udaru.

Oczywiście w niektórych sytuacjach należy przyjmować leki, jednak nie mogą one zastąpić zdrowego trybu życia. Pamiętać również należy, że dużo łatwiej jest przeciwdziałać nadciśnieniu, niż je leczyć. Koszt długoletniej terapii lekami obniżającymi ciśnienie nie jest niski, a przyjmowanie farmaceutyków nie jest obojętne dla organizmu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Skuteczne leczenie nadciśnienia Zapalenie mięśni – przyczyny, objawy, leczenie Sprzęt fitness do ćwiczeń w domu Rodzaje nadciśnienia Sposoby na szczupłe nogi Wirus cytomegalii a nadciśnienie Sposoby na ból mięśni Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch Przyczyny i profilaktyka nagłego zgonu sercowego Poznaj skuteczne ćwiczenia na uda Ból mięśni – skąd się bierze? Pilates – ćwiczenia na płaski brzuch i boczki Skurcze a chromanie przestankowe Joga a ciąża Na czym polega niedomykalność zastawki aortalnej? Naturalne metody na ból kręgosłupa Joga i pilates – idealne połączenie Jakie ćwiczenia na pośladki wybrać? Kiedy kołatanie serca jest niebezpieczne? Zdrowe serce – jak o nie zadbać?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity