Co to jest rafting? Rafting ekstremalny i dla rodzin z dziećmi
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuRafting to spływ pontonowy, który odbywa się najczęściej na górskich rzekach. Wiele osób kojarzy ten rodzaj sportu ze wzburzoną wodą i skałami, pomiędzy którymi ponton musi lawirować. Jest to oczywiście prawda, jednak rafting można uprawiać także na bardzo spokojnych odcinkach rzek, dzięki czemu mogą w nim brać udział także rodziny z dziećmi.
Rafting — co to jest?
Rafting to odmiana spływu rzecznego, w którym wykorzystuje się kilkuosobowe pontony (choć można również spotkać się ze spływaniem na łodziach, tratwach czy kajakach). Najczęściej do raftingu wykorzystywane są górskie rzeki ze względu na ich ukształtowanie. Mają one bowiem wiele skał i nagłych zakrętów, dzięki czemu uczestnicy raftingu muszą cały czas walczyć z prądem rzeki i miejscowymi wirami.
Ponadto pontony, które wykorzystuje się do raftingu, także są wytrzymalsze. Są bardziej odporne na przetarcia i dziury spowodowane ostrymi kamieniami. Jeśli jednak ponton zostanie przedziurawiony, to pamiętajmy, że jest on wykonany wielokomorowo, co pozwala na kontynuowanie spływu.
Jest to więc zdecydowanie sport dla tych, którzy lubią adrenalinę, a także niezwykłe widoki. Trzeba jednak pamiętać, że różne odcinki rzek oznaczone są odpowiednimi poziomami trudności. Skala trudności jest ujednolicona na całym świecie i oznacza się ją literami WW (od ang. white water), dodając odpwiednią cyfrę. Im wyższa cyfra, tym bardziej niebezpieczny odcinek.
Rafting — skala WW
Najbezpieczniejsze do raftingu są odcinki rzek oznaczone jako WW1, który oznacza delikatny nurt i lekkie fale. Trasa praktycznie w ogóle nie zawiera przeszkód, dlatego nie są tutaj wymagane duże zdolności w sterowaniu pontonem. Odcinki tego typu są dobre nawet dla rodzin z dziećmi.
WW2 to nadal brak większych przeszkód, ale tutaj rzeka jest bardziej rwąca, co przekłada się na fale, które będą nam towarzyszyć podczas całego spływu.
Odcinki rzek, które są oznaczone jako WW3, są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych. Tutaj znajduje się więcej przeszkód, które sprawiają, że nurt jest nieregularny. Do tego pojawiają się nieduże wiry oraz odwoje, czyli miejsca, gdzie pojawia się nagły uskok dna.
WW4 jest jeszcze bardziej zaawansowany. Tutaj liczba przeszkód jest jeszcze większa, a nurt lokalnie bardzo przyspiesza. Poziom WW5 natomiast bogaty jest dodatkowo w sporą liczbę wodospadów.
Rafting ekstremalny
Skalę WW zamyka poziom WW6. Te odcinki rzek określane są jako skrajnie ekstremalne i tak naprawdę nie są zalecane nawet bardzo doświadczonym zawodnikom. Wszystko przez to, że rafting na tym poziomie często określany jest jako samobójczy, a jego pokonanie przekracza granice ludzkich możliwości.
Rafting – przygotowanie
Przede wszystkim, jeśli chcemy przygotować się do raftingu musimy zadbać o ogólną dobrą formę fizyczną. Jest to bowiem sport dość wyczerpujący. I choć w pontonie będziemy działać wspólnie, w kilka osób, to każdy po takim spływie będzie nieco zmęczony.
Strój do raftngu również powinien być odpowiedni. Na bardziej wymagających odcinkach powinniśmy pamiętać nie tylko o kamizelce ratunkowej i o kasku, ale warto też zaopatrzyć się w piankę bądź suchy skafander, które uchronią nas przed wychłodzeniem, kiedy obleje nas wielka fala wody.
Jeśli natomiast planujemy spokojny rafting z rodziną, nasz strój może być nieco bardziej luźny. Nie możemy jednak zapominać, że będąc na rzece, obcujemy z żywiołem i nawet do najłagodniejszych fragmentów rzek należy podchodzić z respektem. Musimy zatem zawsze mieć na sobie kamizelkę ratunkową, a jeśli planujemy rafting z dziećmi, upewnijmy się, czy organizator dysponuje kamizelkami w danym rozmiarze.
Rafting w Polsce
W Polsce znajdziemy wiele rzek, na których możemy uprawiać rafting. Najpopularniejszy jest zdecydowanie Dunajec, którego poziom trudności to WW1-WW2. Inne spokojne rzeki to Poprad, Nysa Kłodzka, San a nawet Wisła. Nieco trudniejsze są Izera w Górach Izerskich, Sękówka w Gorlicach, tatrzańska Białka (oznaczone jako WW3), czy rzeka Kamienna niedaleko Szklarskiej Poręby (WW4-WW5).
Nie możemy jednak zapominać także o sztucznych torach raftingowych. Choć korzystając z nich nie możemy podziwiać dzikiej natury, to takie sztuczne tory mogą być dobrym treningiem przed prawdziwym spływem.
Jakub Ruźniak
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze