Czy squash to najzdrowszy sport świata?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSport to zdrowie i to wie każdy. Pytanie, które warto sobie zadać, brzmi jednak, jaki sport jest najzdrowszy? Zdaniem niektórych jest to squash. Niepozorna dyscyplina, która konkuruje z bardziej popularnym tenisem ziemnym, jest kompleksowym treningiem całego ciała. Jak gra w squasha wpływa na organizm?
Czym jest squash?
Jeśli mowa o sporcie rakietowym, na prowadzenie wysuwa się oczywiście tenis. Rzadziej wspomina się o badmintonie, tenisie stołowym, padlu czy squashu. Co to squash? Jest to gra, która polega na odbijaniu piłki o ścianę w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę, w wyznaczonym polu. Przewaga squasha polega jednak na tym, że w tę grę można grać nawet samemu.
Jakie są zasady gry w squasha? Są one proste i łatwe do opanowania. Zadaniem graczy jest odbijanie piłki od ściany w polu ograniczonym specjalnie wyznaczonymi liniami. Linie te nie wliczają się do pola gry. Piłka może uderzyć w dowolną liczbę ścian, jednak gracz musi przypilnować, by piłka po jego uderzeniu odbiła się najpierw od przedniej ściany. Piłka może odbić się od podłogi, ale tylko raz. Drugie odbicie oznacza punkt dla rywala.
Squash daje dużo korzyści zdrowotnych. Nie tylko wzmacnia układ ruchu, ale i pozytywnie wpływa na metabolizm, reguluje gospodarkę hormonalną. Stymuluje wydzielanie endorfin, a więc i ogranicza stres. Wymaga jednak sporego zaangażowania, koncentracji, a przede wszystkim sprawności fizycznej.
Jakie mięśnie angażujemy podczas gry w squasha?
Przy grze w squasha pracuje całe ciało, a organizm mocno się męczy, ale z korzyścią dla zdrowia. Squash angażuje wszystkie mięśnie ciała, w szczególności pośladki, uda i łydki. Mocno pracują również mięśnie ramion, pleców oraz brzucha. Regularne treningi pomogą w kształtowaniu idealnej sylwetki, a także poprawią koordynację ruchową oraz zwinność.
Warto jednak pamiętać, że jest to dyscyplina wymagająca. Duża sprawność ruchowa, którą wymusza gra w squasha, może kończyć się różnego rodzaju kontuzjami. Profesjonalni i amatorscy gracze są najbardziej narażeni na kontuzje łokcia, urazy ścięgna Achillesa, bóle stawów nadgarstkowych, stawów kolanowych, stawów skokowych czy na bóle kręgosłupa.
Ile kalorii można spalić przez godzinę gry?
Osoba o wadze 70–80 kg podczas godzinnej gry w squasha może spalić nawet 1000 kalorii. Są to zawyżone wyniki, warto więc przyjąć, że przy średnio intensywnej godzinnej grze gracz może spalić ok. 600 kalorii. To wciąż bardzo dobry wynik. Między innymi dlatego squash uważany jest za jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych, a także tę sprzyjającą odchudzaniu. Squash jest sportem o dużej intensywności, który zwiększa metabolizm, a tym samym świetnie wspiera spalanie tkanki tłuszczowej.
Gdzie można grać w squasha?
W dużych miastach nietrudno znaleźć specjalne kluby do gry w squasha. Mają one zazwyczaj kilka kortów, które można rezerwować na godziny. Korty do gry w squasha znajdują się również w centrach i obiektach sportowych, gdzie klienci mogą rezerwować korty do squasha, badmintona, stoły do tenisa stołowego itp. Miejsca zarezerwowane do gry w squasha znajdują się nawet w niektórych siłowniach czy klubach fitness. Klienci mogą nie tylko wynająć kort do gry, ale także pobierać lekcje. Rakiety czy piłki są zazwyczaj do wypożyczenia na miejscu.
Czym squash różni się od tenisa ziemnego?
Z pozoru gra w tenisa i squasha wydaje się bardzo podobna. W rzeczywistości jednak te dwie dyscypliny dzieli wiele różnic. Pierwszą najbardziej rzucającą się w oczy jest fakt, że w tenisa ziemnego gra się przez siatkę na otwartym boisku, a w squasha w niewielkiej sali z liniami wyznaczonymi na podłodze, a także na ścianach.
Co więcej, w squasha można grać zarówno w parze, we czwórkę, jak i samemu. Squash jest jednak sportem o wiele łatwiejszym do opanowania i jednocześnie dużo bardziej dynamicznym niż tenis ziemny. Rakieta do squasha jest znacznie lżejsza i mniejsza od tenisowej. Piłka natomiast jest wielkości piłki golfowej, ale wykonana z gumy i pusta w środku.
Czy squash jest najzdrowszym sportem świata?
Czy squash to najzdrowszy sport świata? Powyżej przekonywaliśmy, że aktywizuje wiele mięśni, jest dyscypliną wymagającą, sprzyjającą odchudzaniu. Czy jednak zasługuje na to miano?
Każdy sport jest zdrowy, ale zdaniem magazynu "Forbes" to właśnie squash jest najzdrowszy. Redakcja magazynu umieściła tę dyscyplinę na pierwszym miejscu w rankingu. Oznacza to, że gra z rakietą i piłką wyprzedziła m.in. wioślarstwo, pływanie, wspinaczkę, biegi narciarskie, koszykówkę czy jazdę na rowerze.
W wyborze najzdrowszej dyscypliny pomagali sportowcy, trenerzy, fizjoterapeuci, a pod uwagę brali takie kryteria jak: wytrzymałość krążeniowo-oddechowa, siła, wytrzymałość mięśniowa, spalone kalorie czy ryzyko kontuzji. Choć w Polsce squash wciąż należy do niszowych dyscyplin, wyniki rankingu być może pomogą w popularyzacji tego sportu. Szczególnie że zasady squasha nie są trudne, a gra daje dużo satysfakcji i korzyści dla zdrowia.
MB
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze