Voga - połączenie jogi i voguingu spopularyzowanego przez Madonnę
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeVoga to dynamiczne zajęcia fitness, które stanowią połączenie asan jogi i figur tanecznych. W efekcie nie tylko pomaga rozciągać poszczególne partie ciała, ale również spalić zbędną tkankę tłuszczową. Wśród zalet vogi wymienia się również między innymi pozytywny wpływ na umysł osoby ćwiczącej.
Kilka słów na temat historii vogi
Ma ona swoje źródło w voguingu — stylu tanecznym, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, w dzielnicy zamieszkałej przez homoseksualistów. Początkowo nazywał się on presentation, a następnie performance. Spopularyzowany został przez samą Madonnę. Piosenkarka zaprezentowała go w teledysku do utworu Vogue w 1990 roku.
Charakterystyczne było dla niego eksponowanie ciała, co w praktyce przypominało pracę modelek w czasie sesji zdjęciowej lub na wybiegach — w trakcie tańca przybierali oni podobne pozy — wręcz zastygali w nich niczym posągi. Poszczególne ruchy były pełne wdzięku, należało zmysłowo poruszać biodrami.
Współcześnie praktykowana voga to dynamiczne zajęcia fitness, które łączą elementy (oraz zalety) dwóch form aktywności fizycznej: relaksującej jogi i pełnego ekspresji voguingu. Autorką tego programu treningowego jest instruktorka jogi i była scenografka — Juliet Murrell.
Na czym polega voga?
Istotą vogi jest wykonywanie typowych dla jogi asanów (czyli pozycji), naprzemiennie z figurami tanecznymi. Niektórzy nazywają ją wręcz odmianą jogi lub swego rodzaju hybrydą. W trakcie zajęć z instruktorem w klubie fitness wykonuje się układ taneczny do muzyki z lat 80.
Synchronizacja ruchów ciała z oddechem pomaga lepiej rozłożyć siły w trakcie treningu. Poszczególne asany i figury wykonuje się w sposób dynamiczny, a przejścia pomiędzy nimi są płynne. W poszczególne pozy najbardziej zaangażowane są ręce, zatem w efekcie zajęcia skutecznie wzmacniają mięśnie ramion.
Kto powinien zacząć uczęszczać na zajęcia vogi?
Jest to aktywność fizyczna dedykowana kobietom uprawiającym jogę, które chciałyby te zajęcia urozmaicić, ponieważ tradycyjna jej forma wydaje się im zbyt statyczna. Druga grupa osób, którym dedykowana jest voga, to panie ćwiczące na siłowni oraz uprawiające sporty siłowe.
Zazwyczaj nie są one dobrze rozciągnięte, a te zajęcia fitness pomagają poprawić ogólną kondycję fizyczną i rozluźnić poszczególne partie mięśni. Co ważne, nie powinniśmy brać udziału w zajęciach vogi bez doświadczenia. Warto przedtem wziąć kilka lekcji jogi, ponieważ konieczna jest umiejętność synchronizowania ruchów ciała z oddychaniem.
Jakie efekty daje uczestnictwo w zajęciach vogi?
Voga łączy nie tylko ruchy charakterystyczne dla jogi i tańca, ale także zalety obu tych form aktywności. Zdaniem pomysłodawczyni, efekty tych zajęć fitness są lepsze niż w przypadku praktykowania wyłącznie jogi lub uczestnictwa jedynie w zajęciach tanecznych. Voga ma bowiem pozytywny wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł ćwiczącego.
Regularne uczestnictwo w zajęciach vogi skutkuje między innymi:
- smukłą i wymodelowaną sylwetką,
- uelastycznieniem całego ciała,
- poprawą koordynacji ruchowej,
- dotlenieniem organizmu,
- poprawą samopoczucia,
- podniesieniem poziomu energii,
- zredukowaniem poziomu stresu,
- zyskaniem lub podniesieniem świadomości własnego ciała,
- wzrostem pewności siebie.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze