Koordynacja ruchowa - co to jest i dlaczego jest tak ważna? Najlepsze ćwiczenia
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeKoordynacja ruchowa to podstawowy element określający sprawność ruchową człowieka. W jej składzie są m.in. takie zdolności, jak: zwinność, zręczność, orientacja przestrzenna, szybkość reakcji czy poczucie rytmu. Jakie ćwiczenia mogą poprawić koordynację ruchową?
Koordynacja ruchowa — definicja
Koordynacja ruchowa to zdolność do wykonywania konkretnych ruchów, które są ustalone w czasie i określone w przestrzeni. Brak tej umiejętności powoduje kłopoty w radzeniu sobie z pojawiającymi się nowymi sytuacjami, wymagającymi innego ruchu.
Koordynacja ruchowa odpowiada zatem za poczucie równowagi, a dodatkowo zaliczają się do niej takie umiejętności, jak: zwinność, zręczność, poczucie rytmu, szybkość reakcji, pamięć ruchowa, głębokie czucie mięśniowe, zdolność sprzężenia oraz orientacja w przestrzeni. Koordynacja ruchowa to podstawowy element określający sprawność ruchową człowieka.
Koordynacja ruchowa — co to jest i za co odpowiada?
Za koordynację ruchową w dużym stopniu odpowiedzialny jest błędnik, zlokalizowany w środkowej części ucha wewnętrznego. Jeśli sprawnie funkcjonuje, to ułatwia utrzymanie równowagi, bieganie, spacerowanie po nierównym podłożu.
Poza układem ruchu koordynację ruchową wspiera układ nerwowy, który za pośrednictwem zmysłu wzroku, słuchu i czucia rejestruje sygnały, przetwarzając je, by w dalszej kolejności przekazać je do układu ruchu. Układ ruchu zaś zaczyna realizować to, co przetworzył mózg.
Koordynacja ruchowa u dzieci
Bardzo ważne jest ćwiczenie koordynacji ruchowej u dzieci. Najbardziej rozwija się w ona u dzieci w wieku 8–12 lat. Z tego względu duże znaczenie ma to, jak funkcjonuje dziecko w tym wieku, jaką ma aktywność fizyczną i czy uczęszcza na zajęcia wychowania fizycznego lub inne zajęcia fizyczne pod okiem wykwalifikowanej osoby. Koordynację można jednak poprawiać, wykonując szereg rozmaitych ćwiczeń.
Koordynacja ruchowa — ćwiczenia
Bardzo dobrze na poprawę koordynacji ruchowej działają takie sporty jak pływanie i pilates. Pływanie, dzięki temu, że odbywa się w środowisku wodnym, nie obciąża kręgosłupa oraz stawów. Bardzo dobrze koryguje wady postawy i wzmacnia mięśnie, poprawia także koordynację.
Pilates również działa wzmacniająco na mięśnie całego ciała, poprawia postawę ciała i niweluje bóle w kręgosłupie. Podczas zajęć pilatesu wiele ćwiczeń wykonuje się wykorzystując piłkę, dzięki czemu poprawia się równowagę i koordynację.
Na poprawę koordynacji ruchowej zalecane są także ćwiczenia na bosu, czyli na przyrządzie gimnastycznym, który wyglądem przypomina połowę piłki. Wszystkie ćwiczenia na tym sprzęcie są bardzo wymagające — wymuszają napięcie mięśni całego ciała dla utrzymania równowagi. Dzięki temu wzmacnia się mięśnie i poprawia refleks.
Zalecane są także skoki na skakance, wykonywanie "jaskółki", czy chodzenie z książką na głowie tak, by książka jak najdłużej nie spadła na ziemię.
DD
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze