Dieta niemowlaka - co i kiedy podawać dziecku przy rozszerzaniu diety?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeDieta niemowlaka to przede wszystkim rozszerzanie diety dziecka we właściwej kolejności. Od czego zacząć wprowadzanie nowych smaków u malucha? Co kiedy podawać? I jak wygląda dieta niemowlaka przy zaparciach?
Dieta niemowlaka — od kiedy?
Rozszerzanie diety niemowlaka jest niezbędnym procesem w rozwoju dziecka. Ten niezbędny element rozwoju jest tak ważny z jednej prostej przyczyny. W pewnym momencie dziecku przestaje wystarczać jedzenie samego mleka. Przychodzi taki czas, gdy mleko nie potrafi zaspokoić rosnącego zapotrzebowania organizmu na inne, niezbędne składniki odżywcze.
Obecny schemat żywienia niemowląt zaleca rozszerzanie diety między 17. a 26. tygodniem życia, czyli między 5. a 7. miesiącem. Oczywiście duże znaczenia ma też to, w jaki sposób maluch był karmiony do tej pory — czy jadł mleko mamy czy modyfikowane.
Dieta niemowlaka — co kiedy?
Rozszerzanie diety niemowlaka najlepiej rozpocząć od wprowadzenia warzyw i kaszy ryżowej — bezsmakowej. Ważne, aby warzywa były pierwsze i przed owocami. Dlaczego? Ponieważ trudniej jest polubić smak warzyw niż owoców, które są słodkie. Z tego względu zaleca się wprowadzenie do menu owoców dopiero po upływie 2 tygodni od zapoznania dziecka z warzywami.
Rozpoczynanie każdej nowej kulinarnej przygody, czyli proponowanie maluchowi nowego smaku, powinno się zacząć od kilku łyżeczek — spokojnie wystarczą, by zaznajomić malucha z nowym smakiem. Kolejne smaki są dodawane pojedynczo, w odstępach czasu. Pomoże to zaobserwować reakcje niemowlaka i zdiagnozować ewentualne alergie pokarmowe. Mimo wprowadzania nowych produktów, podstawą diety nadal jest mleko matki lub mleko modyfikowane.
Najlepsze na początek dla niemowlaka będą warzywa o łagodnym smaku — ugotowany ziemniak czy gotowana marchewka, która ma nieco słodki smak. W następnej kolejności można podać kalafior, zielony groszek czy brokuł. Oczywiście wszystkie warzywa muszą być wcześniej ugotowane i w formie puree.
Wprowadzanie nowych smaków nie zawsze może być entuzjastyczne przyjęte przez dziecko. Czasem trzeba dać maluchowi kilka razy dane warzywo, by polubiło jego smak. Nie należy się martwić, gdy pierwsze doświadczenia z nowymi smakami kończą się na jednej czy kilku łyżeczkach. Dzieci dopiero po pewnym czasie przyzwyczają się do nowego smaku i nowej konsystencji.
Po owocach i warzywach można przejść do kolejnego etapu i zaproponować dziecku dania z dodatkiem mięsa, a potem z rybą. Mięso i ryby są źródłem cennego białka.
Dieta niemowlaka przy zaparciach
Zaparcia to częsty problem przy rozszerzaniu diety. Podczas wprowadzania nowych smaków maluch może zareagować na "dorosłe" pokarmy problemami z wypróżnianiem. Stan taki jest dla niego bolesny, ma napięty i twardy brzuszek, jest rozdrażniony, nie ma apetytu, czasami także płacze z powodu bólu i nie przybiera prawidłowo na wadze. Stolce takiego malucha są twarde, a z wyglądu przypominają kozie bobki.
Jak poradzić sobie z dokuczliwymi zaparciami? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim należy nieco zmodyfikować menu — zrezygnować z marchewki i ryżu. Zamiast tego warto zwiększyć ilość błonnika — podając dziecku soki warzywne i owocowe. Bardzo dobrze sprawdzą się soki gruszkowe, jabłkowe i śliwkowe, a także przeciery z tych owoców. Ryż można zastąpić kaszą kukurydzianą. Do soków owocowych można dodać 2 łyżeczki oliwy z oliwek, co pomoże dziecku z wypróżnieniem.
Bardzo ważne jest także picie wody — podawanie wody do picia poprawia perystaltykę jelit — nawet u najmłodszych dzieci. Zaleca się picie niegazowanej wody, a także dodawanie jej do soków, celem rozcieńczania.
Nie zaleca się podawania leków o działaniu przeczyszczającym u tak małych dzieci.
DD
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze