Jakie mogą być skutki głodówki? Do czego prowadzi głodówka?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temu • 2 komentarzeIle razy słyszy się o różnych pomysłach na odchudzanie? Co ciekawe, jak bumerang wracają pomysły, które wielokrotnie się nie sprawdziły. To dowodzi tylko, jak ważny w dzisiejszych czasach jest wygląd i szczupła sylwetka i jak często ludzie decydują się zrzucić kilka kilogramów. Lewandowska, Chodakowska - to nazwiska, które najczęściej padają, gdy jest mowa o zrzucaniu zbędnych kilogramów. Co ciekawe, każda z tych osób opowiada się za racjonalnym odżywianiem podczas diety, bez nakłaniania do stosowania głodówek. Jakie mogą być skutki głodówki? Dlaczego głodówka jest niezdrowa?
Dlaczego głodówkom mówimy nie?
Głodówka to nienaturalny stan organizmu zaburzający jego równowagę. Jednodniowe wstrzymywanie się od przyjmowania pokarmów może pobudzić do pracy układ trawienny, ale już wystawienie organizmu na kilkudniową głodówkę może bardzo silnie wpłynąć na samopoczucie, a nawet stan zdrowia.
Organizm do funkcjonowania potrzebuje energii, którą czerpie z glukozy dostarczanej z pożywienia. Najwięcej energii z glukozy potrzebuje mózg, który podczas głodówki czerpie ją z własnych białek ustrojowych. Zaburzeniom ulega także funkcjonowanie innych narządów. W krańcowej postaci niespożywanie pokarmów doprowadza do zaniku mięśni, zaburzeń sercowo-naczyniowych, złego funkcjonowania narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy nerki. Pojawia się fatalne samopoczucie, osłabienie, bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją i racjonalnym myśleniem.
Głodówka — skutki. Jak głodówka wpływa na organizm?
Jakie są skutki uboczne głodówki? Teoretycznie brak dostarczanych pokarmów powinien skutkować jedynie spadkiem wagi. I rzeczywiście, organizm zaczyna czerpać energię z zasobów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.
Ale niestety to dość mocno odbija się na wątrobie, która musi stawić czoła konieczności przetworzenia ogromnych ilości wolnych kwasów tłuszczowych. Jeżeli będzie ich zbyt dużo, zostaną zgromadzone w wątrobie w postaci tzw. stłuszczenia, które prowadzi do zaburzenia funkcjonowania i niewydolności tego ważnego narządu.
Głodówka a zaburzenia wodno-elektrolitowe
Woda potrzebna jest nam do życia. Niestety, na skutek głodówki zaczynamy cierpieć na jej niedobór i to właśnie on, a nie spalanie tłuszczu daje efekt odchudzający. Utrata wody jest tylko czasowa i na dłuższą metę nie ma wpływu na wynik odchudzania. Ma za to olbrzymi wpływ na organizm. Człowiek z zaburzoną gospodarką wodną ma problemy z ciśnieniem krwi, niedoborem pierwiastków takich jak magnez czy potas. Nieprawidłowo zaczyna funkcjonować serce, mogą też pojawić się omdlenia. Bardzo szybko pozornie lekki stan zamienia się w poważny problem, który skończyć się może wizytą w szpitalu.
Odchudzanie z głową
Głodówka, jak dowiedliśmy wyżej, nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie. Prowadzi do spustoszenia w organizmie i problemów zdrowotnych. Jedynym sensownym sposobem na utratę wagi jest zdrowa dieta i ćwiczenia. Liczy się też motywacja. Jeśli nie zdecydujesz się na zmianę swego życia i prawdziwe odchudzanie, Gaca ani inny słynny trener nie pomogą. Potrzebna jest silna wola i wytrwałość w dążeniu do celu. Głodówka może jedynie zaszkodzić w jego osiągnięciu.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze