Jak zmienia się skóra w czasie chudnięcia i jak o nią dbać?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 8 komentarzyProces chudnięcia jest bardzo złożony. Gdy gubimy zbędne kilogramy, wiele się w naszym ciele zmienia. Czasem niestety, na naszą niekorzyść, co można zaobserwować np. na skórze. Rozstępy od chudnięcia to tylko jeden z problemów, jakich możemy się nabawić. Jak wygląda proces chudnięcia? Jakie są etapy chudnięcia? Słowem - jak chudniemy? I jak robić to zdrowo? Odpowiadamy.
Niekorzystne zmiany w trakcie odchudzania. Brzmi absurdalnie? A jak często świat obiegają zdjęcia gwiazdy, która szybko schudła, ale której ciało nie nadążyło za redukującą się tkanką tłuszczową? Myślimy wówczas, że zmiana wyglądu okazała się niekorzystna.
Kiedy chudniemy najszybciej, kiedy rzucamy ile tylko kg się da, wówczas narażamy się na ryzyko. Skóra może w niektórych miejscach opaść, a nawet zwiotczeć. W biuście zmniejsza się objętość, piersi opadają. Mogą pojawić się zmarszczki, rozstępy od chudnięcia i cellulit. Ciało nie jest już jędrne, a mało elastyczne i nieatrakcyjne. Jeśli więc się odchudzamy, zadbajmy również o naszą skórę.
Jak wygląda proces chudnięcia? Chudnij… stopniowo!
Chcemy stracić zbędne kilogramy jak najszybciej, to zrozumiałe. Jeśli jednak pragniemy zmniejszyć rozmiar noszonych sukienek, to najczęściej po to, by poczuć się atrakcyjną. Nie mamy więc zamiaru być szczupłą kobietą ze zwisającymi fałdami skóry. Brzmi wręcz okropnie? I tak też to wygląda, gdy nie połączy się aktywności fizycznej ze zdrową dietą.
Potrzebny jest przy tym umiar i zdrowy rozsądek. Jeśli nasza nadwaga jest znaczna, najlepiej jest skorzystać z porady dietetyka i trenera. Ich wspólna praca połączona z naszym zaangażowaniem da pozytywny efekty.
Co się dzieje z ciałem, gdy szybko chudniemy?
Gdy będziemy mało jeść, wręcz się głodzić, waga zacznie spadać. Bez ćwiczeń nasze mięśnie słabną, nieprawidłowo się napinają. Skóra więc nie ma na czym się oprzeć (dotychczas używała do tego tkanki tłuszczowej), a w konsekwencji — opada.
Jeśli jednak będziemy regularnie ćwiczyć, wzmocnimy nasze mięśnie, które wypełnią miejsce po tkance tłuszczowej. A robiąc to w umiarkowanym tempie, damy skórze czas na dostosowanie się do nowych warunków.
Kremy i balsamy na skórę
Tych w sklepach jest bardzo dużo. Trudno zdecydować się na coś odpowiedniego. Jak jednak przekonują specjaliści, wszystkie te specyfiki wcale nie są konieczne. Są one w stanie poprawić wygląd skóry, ale nie zmienią jej struktury (działają bowiem tylko na naskórek). Co zatem robić w zamian, a przy tym zaoszczędzić kilka złotych?
Dobre efekty przynosi prysznic naprzemienny (ciepły-zimny), który dodatkowo pobudza układ krwionośny i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. A jak działa na skórę? Napina ją, nadając sprężystości.
Można również wspomóc się masażami, korzystać z sauny (która dodatkowo wspomaga proces odchudzania), a na twarz stosować odpowiednie maseczki, np. z aloesu, awokado lub ogórka.
Suplementy diety
Jeśli stan naszej skóry tego wymaga, warto sięgnąć po suplementy diety. Dietę należy uzupełnić o witaminy A, E i F, które przyczyniają się do budowania kolagenu w skórze i zapewniają jej odpowiednie nawilżenie. Istotne jest również wzbogacenie diety o kwasy tłuszczowe oraz krzem (pierwiastek ten można znaleźć w zbożach, pokrzywie i skrzypie) i cynk.
Niezbędne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczenie mu elektrolitów (np. w postaci wody kokosowej).
Nasze ciało wymaga szczególnej troski. Dbamy o zdrową dietę, aktywność fizyczną, powinniśmy również o zadbać o naszą skórę (wszak to największy narząd naszego ciała). A wszystko po to, by nie tylko dobrze wyglądać, ale – i może przede wszystkim – lepiej się poczuć… we własnej skórze.
Ten artykuł ma 8 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze